• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szklana bryła Teatru Muzycznego

Magdalena Szałachowska
21 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 14:40 (21 czerwca 2007)
Najnowszy artykuł na ten temat Remont korytarzy w Teatrze Muzycznym
Od strony ul. Armii Krajowej 85 proc. fasady wykonane jest ze szkła. Od strony ul. Armii Krajowej 85 proc. fasady wykonane jest ze szkła.
Od strony Placu Grunwaldzkiego dominują płaskie powierzchnie ścian, mogących służyć za ekrany do wyświetlania filmów. Od strony Placu Grunwaldzkiego dominują płaskie powierzchnie ścian, mogących służyć za ekrany do wyświetlania filmów.
Sala Duża teatru zyska ponad 300 nowych miejsc, przez co stanie się największą salą w północnej Polsce. Sala Duża teatru zyska ponad 300 nowych miejsc, przez co stanie się największą salą w północnej Polsce.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni będzie drugą największą sceną w Polsce, po warszawskiej Operze Narodowej. Powstanie tu widownia na ponad tysiąc miejsc.



- Największe spektakle wystawia się na co najmniej tysiącosobowych salach - mówi Maciej Korwin, dyrektor teatru. - Dodatkowo za kilka lat organizujemy mistrzostwa Europy. Mniej kulturalni kibice po trzech godzinach meczu zadowolą się piwem, ale co z resztą? Już teraz jesteśmy w stanie grać bez problemu w języku angielskim i niemieckim. W Gdańsku nie ma takiego miejsca.

Co obejrzą pierwsi goście nowej, powiększonej sali? - Myślę, że warto przypomnieć "Skrzypka na dachu" - popada w zadumę dyrektor teatru.

Co się zmieni? Powiększy się widownia sali głownej, z 693 do 1070 miejsc, oraz sceny kameralnej, ze 150 do 300. Zmiany ominą salę "Malarnia" ze 150 miejscami. Teatralne kasyno będzie wykorzystywane bądź jako restauracja, bądź jako sala konferencyjna. Powiększy się również foyer, w którym będą mogły odbywać się wystawy.

Remont bardzo delikatnie zaingeruje w bryłę budynku, zaprojektowaną w latach 70. przez prof. Józefa Chmiela, jednego z najlepszych projektantów teatrów w Polsce. Co ciekawe, prof. Chmiel jest także autorem projektu rozbudowy gdyńskiej sceny.

Od strony zewnętrznej najbardziej widoczną zmianą będzie pięciometrowe wysunięcie frontu teatru, wykonanego prawie w całości ze szkła. Wejście zostanie przesunięte do centralnej części fasady.

- Po złych doświadczeniach z myciem okien prawdopodobnie zamówimy szkło samoczyszczące - dodaje Maciej Korwin.

Zmieni się również wysokość budynku, ponieważ w celu polepszenia akustyki jego dach zostanie podniesiony o ok. 6 metrów. Pojawiające się gdzieniegdzie płaskie ściany będą wykorzystywane do wyświetlania filmów.

Obok teatru powstaną dwupoziomowe parkingi, z których będzie bezpośrednie wejście do holu z kasami.

Prace rozpoczną się w 2009 roku. Pierwszy etap przewiduje rozbudowę prawego skrzydła teatru wraz z nową salą kameralną. Etap drugi obejmuje rozbudowę części centralnej teatru wraz z lewym skrzydłem i ciągami komunikacyjnymi do małej sali. Na czas remontu tymczasowe wejście do teatru zostanie otwarte w lewym skrzydle teatru, a scena główna zostanie zamknięta na sześć miesięcy. Etap trzeci obejmuje budowę nowego dachu nad widownią dużej sali, sal konferencyjnych, ciągiów komunikacyjnych wokół dużej sali oraz podjazd do teatru.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie ponad 50 mln zł (budowa nowego gmachu wyniosłaby ok. 200 mln zł). Prawdopodobnie w 80 proc. inwestycję pokryje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny zabezpiecza marszałek województwa pomorskiego do spółki z prezydentem Gdyni. Miasto tym samym od 1 stycznia 2008 stanie się wraz z województwem właścicielem placówki.

Miejsca

Opinie (28) 2 zablokowane

  • porazka!!

    dajcie kase na cos innego,jak na to macie,a reszta?np.szkoly....Cwaniactwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Chco rozbudowywac teatr;- hmm, trzy lata tremu rozbudowali odcinek ul. Morskiej .Prosze przyjsc i zobaczyc jak wyglada chodnik na tym odcinkuj.od Kauflandu do poczty w kierunku Chyloni.Dziura na dziurze,powysadzane kostki chodnikowe przez topole ponoc zakaz ich wycinki .Marnotrastwo pieniedzy ,czy jest ktos za to odpowiedzialny?To tak na marginesie,dla uzmyslowienia jak niekompetencje i zle decyzje skutkuja. Oby tak nie bylo z Teatrem.

    • 0 0

  • Gdańska stara się o bycie stolicą kulturalną nie jako mały Gdańsk ale jako Metropolia Gdańska, a wskład metropolii wchodzi nie tylko Sopot i Gdynia ale również inne miasta ościenne. Mam nadzieję, że w końcu będzie to jasne, bo mam już mdłości od zapędów separatystycznych - szczególnie z miasta na pn od Sopot-u.
    Wszyscy mamy szansę czerpać korzyści z położenia, zabytków, przedsiębiorczości czy wreszcie kultury, jednak musimy być postrzegani jako jeden organizam. Jest to tańsze, efektywniejsze i w końcu logiczne - spójrzcie na metropolię paryską, czy też lyońską, która jako miasto Lyon jest wielkości Gdańska ale jako metropolia (z miastami satelitarnymi) jest już kilkukrotnie większa. Bierzmy przykład tam gdzie to faktycznie może być dla nas korzystne !

    • 0 0

  • jaska

    Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2004 r. nr 92, poz. 880) usunięcie drzewa może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia . Zgoda może być uzależniona od przesadzenia drzewa w miejsce wskazane przezwydającego zezwolenie, albo zastąpienia go innym drzewem. Podkreślenia wymaga fakt, iż zezwolenie jest konieczne wówczas, gdy wiek drzewa przekracza pięć lat. Gdy drzewo ma mniej niż pięć lat, nie jest wymagane zezwolenie. Radziłbym porozmawiac z ekologami i ew. z właścicielami dróg(panstwowe,wojewodzkie.gmin.) do tego z nieruchomościami przyległymi.
    Teatr leży w pasie prestiżu więc drzewa należy przesadzać zgodnie z wskazaniem zagospodarowania"małej architektury".

    • 0 0

  • Gall, czerwona łódeczka, nad nią słoneczko to nie wszystko

    Myślę , ze w 2016 roku z polskich miast to Gdynia będzie szczyciła się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury jeśli właściwie wypełni aplikacje. A oto zalety:
    - dysponuje najbardziej wyedukowanna społecznościa osiagajaca najweyzsze lokaty w Polsce
    - posiada ogolnopolskie festiwale filmowe
    - do tego czasu pobuduje Morskie Forum Kultury i zmodernizuje Teatr Muzyczny i Dramatyczny
    - zmieni na multimedialny plenerowo-morski T. orłowski
    - jeszcze bardziej u profilować Opener, a może rozbudować
    - połączyc to z regatami i zlotem żagłowców - Operation Sail, Cutty Sark
    - rozważyć konkurs amatorsko/mało/pełnometrażowych dokumentów cyfrowych,
    - .....

    • 0 0

  • nie no fajnie że będzie remont ale jakiś ten nowy wygląd teatru nie będzie miał duszy artystycznej

    • 0 0

  • W.Gratulacje prof. J.Chmiel

    • 0 0

  • Wyjątkowo beznadziejny projekt białe kartonowe

    brzydactwo.
    Na szczęscie gdynia ostatnio niczego nie potrafi załatwić szybko i w terminie więc pewnie i to jak to zwykle w gdyni nie wyjdzie.
    Oczywiście gryzoń znajdzie 100 obiektywnych powodów dlaczego tak się stało.

    • 0 0

  • Super projekt

    Tak jak kiedyś był przebojem architektonicznym w Polsce TM, tak i po modernizacji(choć to o wiele trudniejsze) będzie.
    Bo jest piękny i ma wspaniały repertuar, fachowców i artystów oraz menedżerów.
    Rozwijajcie sie kochani jesteście wspaniali
    Moje gratulacje za wspaniała bryłę architektoniczną

    • 0 0

  • otynkowana biedabuda

    a gdzie tytulowe szkło, pewnie jak to w Gdyni bywa szkło tez będzie imitacją?

    A prosiło coś się ładnego w tym miejscu, wyjdzie jak zwykle koszmarek, idealnie pasujący do jednogwiazdkowców, które zamierza obok postawić Orbis.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Teatr zlokalizowany w podziemiach głównego dworca kolejowego w Gdyni nosi nazwę:

 

Najczęściej czytane