• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Stoczniowy Warsztat Kulturalno Oświatowy

  • niedziela, 14 sierpnia 2011, godz. 10:00 - 22:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Namiot przy historycznej bramie nr 2
  • Bilety
    wstęp wolny

W namiocie przy historycznej bramie nr 2 odbędzie się "Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy". Będzie to niepowtarzalna okazja do świętowania rocznicy początków strajków w sierpniu 1980 roku.

27 kwietnia - 5 maja 2024, godz. 09:00 - 18:00

Gdynia,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
wrz 15

niedziela, godz. 11:00

bilety 1 - 10 zł
W programie imprezy m.in. plan zdjęciowy z rekwizytami stoczniowymi, specjalny kurs Subiektywną Linią Autobusową, wspólne tańce przy muzyce z epoki PRL. Początek o godz. 19.

Zabawę - od godz. 10 - poprzedzi realizacja dwóch warsztatów dla młodzieży - z tańca i mody z okresu PRL (instruktorką będzie m.in. kultowa projektantka - Grażyna Hase). Wieczór rozpoczniemy pokazem wyników tych warsztatów. Po nich: tańce i zabawa przy dźwiękach z epoki animowane przez KaOwca.

W stoczniowej przebieralni, będzie można zrobić sobie zdjęcie na zaaranżowanym planie zdjęciowym - uczestnikom zabawy udostępnimy ubiory, kaski, oraz narzędzia pracy stoczniowców z lat 80. Na zabawę będzie można przyjechać specjalnym kursem Subiektywnej Linii Autobusowej, która wyjątkowo tego dnia wyjedzie poza teren Stoczni. Będzie to wspaniała okazja do przejażdżki kultowym autobusem "Ogórkiem". W cenie biletu (10 zł) oprócz przejazdu także półtoragodzinna wycieczka po terenach postoczniowych wraz z przewodnikiem.

Data realizacji projektu nie jest przypadkowa - 31 lat temu, dokładnie 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się bowiem w Stoczni Gdańskiej strajk, który zapoczątkował pokojową rewolucję. Dzisiaj próbujemy ożywić teren dawnej stoczni i zapraszamy na wspólne świętowanie tamtych wydarzeń. Chcielibyśmy także zainspirować młodych ludzi do twórczego współdziałania w grupie, oraz do inspiracji kulturą Polski Ludowej - niekoniecznie tą oficjalną, ale tą, która żyła w sercach ówczesnych ludzi, poszukiwana na ówczesnych bazarach, czy słuchana w zakazanych stacjach radiowych. Pokażemy, że zabawa - moda, muzyka, taniec - były także przejawem oporu przeciw systemowi, oraz swoistą, indywidualną, małą walką o wolność.

WARSZTATY

14 sierpnia odbędą się warsztaty inspirowane epoką PRL. Do udziału w zajęciach poszukujemy osób w wieku 16-24 lat: kreatywnych, szukających inspiracji, twórczych.

Uczestnicy warsztatów rozpoczną dzień od krótkiego edukacyjnego spaceru po ważnych historycznie miejscach Stoczni - poznają jej topografię, zapoznają się z jej historią, poznają wydarzenia, które przyczyniły się do pokojowej rewolucji w Polsce i innych krajach bloku wschodniego.

Następnie uczestnicy podzielą się na grupy - planujemy dwa warsztaty do wyboru:
- historia i projektowanie ubioru, stylizacja - warsztaty poprowadzi kultowa projektantka oraz modelka z okresu PRL-u - Grażyna Hase, w trakcie warsztatów będzie można dowiedzieć się jak zmieniała się moda w czasie czterech dekad PRL-u, a także samemu stworzyć stylizacje inspirowane tym okresem, a to wszystko pod okiem profesjonalistki, która podzieli się swoim doświadczeniem
- taniec, muzyka - w czasie warsztatów uczestnicy przygotują choreografię do muzyki z epoki, pod okiem profesjonalnej instruktorki tańca a także poznają historię muzyki i tańca w PRL - które często były wyrazem buntu i oporu przeciw narzucanym przez władze komunistyczne schematom. Tancerze będą jednocześnie modelami, którzy zaprezentują ubiory, które powstaną w ramach warsztatów projektowania ubioru.

Zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszenia. Udział w projekcie jest bezpłatny. Warsztaty będą trwały od godziny 10.00-19.00 (14 sierpnia 2011). W ich trakcie organizator zapewnia obiad, napoje, oraz wszelkie materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. Zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszenia - dostępny na stronie: www.fcs.org.pl

Organizatorami projektu są Fundacja Centrum Solidarności oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?