• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie ze Stanisławem Asiejewem

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku" z autorem Stanisławem Asiejewem, które poprowadzi Anna Łazar.

Biogramy autora oraz tłumacza:

Stanisław Asiejew (ur. 1989) - ukraiński pisarz i dziennikarz, urodzony w Doniecku. Gdy w 2014 roku Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował z Doniecka wydarzenia w regionie. W latach 2015-2017 stworzył około pięćdziesięciu artykułów i fotoreportaży dla Radia Swoboda. Posługiwał się pseudonimem Stanisław Wasin. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu; spędził w nim dziewięćset sześćdziesiąt dwa dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym. Wolność odzyskał pod koniec 2019 roku, w ramach dwustronnej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją. Autor powieści "Melchiorowyj słon, ili Czełowiek kotoryj dumał" (2015).

Marcin Gaczkowski (ur. 1982) - literaturoznawca i historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Redaguje portal internetowy Rozstaje.art, prowadzi audycje literackie w Polskim Radiu dla Ukrainy. Przełożył na język polski m.in. powieści "Córeczka" Tamary Dudy i "Najdłuższe czasy" Wołodymyra Rafiejenki oraz wiersze Wasyla Stusa.

Organizatorami spotkania są: Gdańsk Miasto Literatury i Kolegium Europy Wschodniej.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?