• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spotkanie z księciem

Łukasz Rudziński
30 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Bukovina III" odbywa się efektownej scenografii , z podświetloną Gwiazdą Davida i kredowymi napisami w języku polskim oraz jidysz na ścianach sopockiego Teatru Atelier. Na zdjęciu (od prawej) instrumentaliści: Klemens Bittmann, Gregor Hilbe, Adam Żuchowski. "Bukovina III" odbywa się efektownej scenografii , z podświetloną Gwiazdą Davida i kredowymi napisami w języku polskim oraz jidysz na ścianach sopockiego Teatru Atelier. Na zdjęciu (od prawej) instrumentaliści: Klemens Bittmann, Gregor Hilbe, Adam Żuchowski.

Najnowszy recital André Hübnera-Ochodlo pt. "Bukovina III" jest drugą odsłoną projektu poświęconego poezji "księcia żydowskiej ballady" - Itzika Mangera. To dojrzalsze spotkanie z twórczością żydowskiego poety.



W "Bukovinie III" André Hübner-Ochodlo śpiewa z równie wielką pasją, jak w "Malkele", pierwszym recitalu inspirowanym twórczością Itzika Mangera. Tym razem blisko półtoragodzinny seans poezji i muzyki ewoluuje wraz z czasem recitalu, dlatego najlepiej wypadają ostatnie utwory, z "Trubadurem" oraz przygotowanymi na bis "Epilogiem" i "Epitafium" na czele.

Zamysł "Bukoviny III" jest bardzo podobny do tego z "Malkele". Najpierw słyszymy polskie tłumaczenie wiersza, puszczone z offu, potem śpiewaną w jidysz wersję oryginalną w wykonaniu André Ochodlo i grających na żywo muzyków, spośród których tylko kontrabasista Adam Żuchowski współpracował z Ochodlo przy "Malkele". Tym razem pieśniarz zaprosił międzynarodowe towarzystwo artystów preferujących różne style muzyczne, co wyraźnie słychać podczas koncertu.

Świat wyłaniający się z wierszy żydowskiego poety nie różni się od tego widzianego zza okna - jest tu miejsce na miłość, radość, smutek, żal, rozstanie i nostalgię. Ta ostatnia dominuje w czytanych po polsku utworach Mangera. Wersja śpiewana jest dużo bardziej pogodna, dzięki skocznym, bazującym na muzyce klezmerskiej, rytmom w aranżacji grającego na klarnetach i saksofonach Geralda Preinfalka.

André Hübner-Ochodlo do świetnych aranżacji (ballada o Kainie i Ablu) dodaje ciekawe, czysto wykonane, niekiedy zaskakujące interpretacje wokalne ("Kołysanka", "Siostro moja, Iluzjo"). Tylko jeden utwór wypada bezbarwnie - tym większa szkoda, że to najpiękniejsza z ballad, o porzucającej swojego mężczyznę kobiecie, na której przejmujące wykonanie zarówno Ochodlo, jak i Preinfalk nie znaleźli sposobu.

Czym jest tytułowa "Bukovina III"? Bardziej nawet, niż nawiązaniem do tytułu wiersza poetki Rosy Ausländer (opiewającego miłość do rzeczywistej, historycznej krainie o tej nazwie, położonej między Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem), jest to nostalgia za bogactwem kultury żydowskiej, stale zaskakującej swoją różnorodnością. To próba powrotu do metafizycznej Bukowiny, nieskrępowanej przez kolejne "-izmy" historii. To, wreszcie, chwilowa ucieczka do Bukowiny poezji i muzyki, która - choć nie bez pewnych zastrzeżeń - André Ochodlo i muzykom z The Jezzish Company po prostu się udaje.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7) 2 zablokowane

  • polecam (1)

    te spotkania maja metafizyczny klimat, brawo dla muzykow za energie, spontanicznosc. w kolejnych odslonach zapraszani sa nowi instrumentalisci, za kazdym razem swietni. to niesamowite jak ta muzyka moze laczyc, a jednoczesnie dawać miejsce na indywidualizm

    • 3 0

    • nie rozumiem dlaczego tacy analfabeci piszą na trójmieście. co to są "izmy" historii? czy powinna panu "redaktorowi" sprawiać trudność odmiana przez przypadki? znajdźcie w końcu kogoś bardziej kompetentnego, bo nie da się tego czytać bez złości

      • 2 0

  • "Spotkanie z księciem" - tym mi z książki znanym - ukazuje i potęgujący się kryzys człowieczeństwa, a zwłaszcza ludzkiej

    godności W artykule czytamy: ...pieśniarz zaprosił międzynarodowe towarzystwo artystów preferujących różne style muzyczne, co wyraźnie słychać podczas koncertu. Świat wyłaniający się z wierszy żydowskiego poety nie różni się od tego widzianego zza okna - jest tu miejsce na miłość, radość, smutek, żal, rozstanie i nostalgię...

    Czyli autor komentując recital (poświęcony poezji "księcia żydowskiej ballady" - Itzika Mangera) nie traktuje tego wydarzenia jako sztuka dla sztuki. Czy i mi będzie wolno ukazać swoją myśl, czy ponownie mój post zostanie usunięty?

    Kiedyś mój tatuś uczył mnie, jak słuchać muzyki poważnej by ją rozumieć. Nie słuchałem André Hübnera-Ochodlo, ale czytając artykuł wyobraźnia mi podpowiada, że podczas opisywanego koncertu słychać rozmowę podobną do tej opisanej w książce "Mały Książę". Przykładowo, gdy Mały Książę podczas swych podróży spotkał Pijaka, spytał:
    - Dlaczego pijesz?
    - Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak.
    - O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.
    - Aby zapomnieć, że się wstydzę - powiedział Pijak, schylając głowę.
    - Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
    - Wstydzę się, że piję.

    Ten sam obłędny mechanizm rządzi każdym nałogiem.

    Jak to się ma do realnego świata? Polscy alkoholicy są ofiarami obecnego systemu społecznego. Z czasem nie mogą nawet marzyć o innym życiu choć oczywiście czują, że nie wszystko jest w porządku. Fakt, że przepijają oni swój brak szacunku uwidocznił się zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy na oddziały odwykowe zaczynały trafiać już niezależne finansowo (najczęściej ciężko pracujące), ale uzależnione od alkoholu kobiety. Widząc w oczach ludzi pogardę dla siebie, nie mogąc pogodzić się z utratą szacunku, postanowiły - lecząc się - odzyskać utracone poczucie godności. Tak więc motywacja, by wyjść z uzależnienia, jest u kobiet dużo silniejsza.

    • 0 0

  • A jak komuś się ten spektakl nie spodoba ten antysemita, ksenofob, faszysta

    oraz wróg naszej Młodej Demokracji

    • 1 2

  • Ochodlo powinien popracować nad swoją dziwaczną manierą - te odchodzenie do ściany, uciekanie od mikrofonu i głos - niekiedy przesadnie ckliwy, cukierkowy. To dobry pieśniarz, ale zaczyna wszystko śpiewać w ten sam sposób.

    • 0 4

  • Aj Waj !!

    Aj waj !!

    • 0 1

  • co by nie mowic

    to podejmuje jako artysta tematy trudne i chwala mu za to

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane