• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie wokół książki Armenia. Karawany śmierci

Burzliwa historia, piękne tradycje i wyjątkowo trudna współczesność. W sobotę 18 czerwca o 16.00 w Muzeum Emigracji autorzy reportażu "Armenia. Karawany śmierci", Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, opowiedzą o kraju, którego diaspora jest trzykrotnie większa od liczby mieszkańców.

maj 26

niedziela, godz. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Zarówno Armenia, jak i ormiańska społeczność na świecie mają długą historię. Wiek XX był jednak dla Ormian szczególnie dramatyczny, a odzyskanie niepodległości przez Armenię nie rozwiązało problemów, z którymi borykali się jej obywatele. Krakowscy reporterzy Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki pokazali w swojej książce Armenię z punktu widzenia mieszkańców. Konfrontują ich prozachodnie aspiracje z faktyczną zależnością kraju od Rosji, widoczną nawet w języku pełnym rusycyzmów. Armenia, którą przedstawiają w swojej książce polskim czytelnikom to kraj pełen sprzeczności. Ormianie lubią podkreślać, że w ich ojczyźnie wszystko jest najlepsze, a jednocześnie twierdzą nie da się tam żyć.

Armenia - dawniej imperium i pierwsze państwo, które przyjęło chrześcijaństwo -jest najmniejszym krajem ze wszystkich państw postradzieckich. Jest też jednym z najbardziej jednolitych narodowościowo państw na świecie - 97% jej ludności to Ormianie. A jednak większość Ormian (od siedmiu do dziesięciu milionów) mieszka poza granicami kraju, tworząc zwartą i solidarną ponadpaństwową wspólnotę, która pielęgnuje świadectwa zamierzchłej świetności ojczyzny. W kraju mieszka zaledwie około trzech milionów osób. Masowa emigracja jest jednym z największych problemów Armenii. Przyczyniły się do tego zarówno wydarzenia historyczne - setki lat utraconej niepodległości, tureckie ludobójstwo, trzęsienie ziemi w 1988 roku czy wojna o Górski Karabach - jak i trudna sytuacja gospodarcza w chwili obecnej.

Spotkanie z reporterami poprowadzi dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, politolog specjalizujący się w problematyce ormiańskiej, autor wydanej w 2011 roku monografii "Ormianie w Polsce. Przeszłość i teraźniejszość" oraz współautor pierwszych w Polsce rozmówek polsko-ormiańskich.

"Notatki z innego świata" to cykl spotkań w Muzeum Emigracji poświęcony reportażom poruszającym tematy przymusowej emigracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, bycia obcym w nowym środowisku czy bycia uchodźcą. Do tej pory w ramach cyklu gościli m.in. Dariusz Rosiak ("Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"), Wojciech Jagielski ("Wszystkie wojny Lary") oraz Bartek Sabela ("Wszystkie ziarna piasku"). Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Małgorzata Nocuń - redaktorka "Nowej Europy Wschodniej", dziennikarka "Tygodnika Powszechnego", w latach 2004-2006 jego korespondentka na Ukrainie i Białorusi. Wraz z Andrzejem Brzezieckim opublikowała książki "Białoruś. Kartofle i dżinsy" i "Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi". W 2014 roku została wyróżniona w konkursie Amnesty International "Pióro Nadziei" za reportaż z Kaukazu Północnego.

Andrzej Brzeziecki
- redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i publicysta "Tygodnika Powszechnego". Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem m.in. "Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera" (Kraków 2015), "Łukaszenka. Niedoszły car Rosji" (wraz z Małgorzatą Nocuń, Kraków 2014) i "Lekcje historii PRL w rozmowach" (Warszawa 2009). Laureat Nagrody im. Jerzego Turowicza, członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich.

Paweł Nieczuja-Ostrowski
- doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; absolwent politologii (specjalność: przemiany cywilizacyjne) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Adiunkt w Instytucie Historii i Politologii w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor artykułów naukowych i opracowań dotyczących Ormian i Armenii, m.in. monografii "Ormianie w Polsce. Przeszłość i teraźniejszość" (2011). Współautor (wraz z Anusz Alberti Karamian) pierwszych w Polsce rozmówek polsko-ormiańskich: "Rozmówki armeńskie" (2006). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na kwestiach funkcjonowania współczesnej diaspory ormiańskiej w Polsce i Europie, współczesnych przemian i trendów cywilizacyjnych oraz stosunków międzynarodowych i narodowościowych, zwłaszcza w aspekcie problematyki ormiańskiej.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście znajduje się Muzeum Kart Do Gry?