• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie autorskie z Arturem Beckerem

Spotkanie autorskie z Arturem Beckerem i jego najnowszą powieścią Nóż w wódzie.

cze 19

środa, godz. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny
cze 24

poniedziałek, godz. 18.00

Wstęp wolny
Artur Becker należy do najbardziej znanych pisarzy polskiego pochodzenia w Niemczech. Urodził się w 1968 r. w Bartoszycach. W 1985 r. wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. Studiował germanistykę i filozofię. Dotychczas wydał 14 książek. Należy do grona laureatów prestiżowej Nagrody im. Adelberta von Chamisso, przyznawanej autorom niemieckojęzycznym pochodzącym spoza niemieckiego kręgu kulturowego - otrzymał ją w 2009 r. za powieść Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach (tłum. Joanna Demko i Magdalena Żółtowska-Sikora, tytuł oryginalny Wodka und Messer. Lied vom Ertrinken. Książka ukazała się w Polsce w 2013 r. w serii RE-MIGRACJE nakładem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia. Jest to druga - obok Kino Muza (tłum. Dariusz Muszer) - powieść Beckera na polskim rynku wydawniczym.
 
Artur Becker jest autorem niezwykle twórczym i wszechstronnym. Pisze powieści, opowiadania, wiersze i eseje, zajmuje się również tłumaczeniami literackimi. Swoją tożsamość literacką opiera na silnej więzi z krainą, z której się wywodzi: Warmią i Mazurami. Jednym z najważniejszych toposów literackich Beckera jest powrót emigranta w rodzinne strony. W swoich książkach podejmuje wątki autobiograficzne, które stają się jego obsesją literacką. Główni bohaterowie to na ogół mężczyźni wciąż poszukujący swojego miejsca w życiu, emigranci i re-migranci o skomplikowanych życiorysach, których historie rodzinne uwikłane są w historię dziejów. 
 
Powieść "Nóż w wódzie" to wielowątkowa opowieść o historii pewnej rodziny i historii warmińskich wsi w okolicach jeziora Dadaj: te dwie partykularne historie spinają jedną klamrą najnowsze dzieje Polski. W powieści Becker dokonuje swoistego rozliczenia pokolenia, któremu dane było przeżyć czasy Solidarności i transformacji politycznej oraz ich konsekwencje. Jest to historia polskiego przełomu napisana po niemiecku. Protagonista powieści, Kuba Dernicki, po 20 latach spędzonych w Niemczech odwiedza swoją rodzinną wieś Wilimy nad jeziorem Dadaj. To powrót i fizyczny, i metafizyczny zarazem - bohater spotyka i rozmawia z bliskimi mu osobami: tragicznie zmarłą dziewczyną Martą oraz ze zasztyletowaną przez ojca matką. Magiczne elementy powieści to gadający nóż - narzędzie rodzinnej zbrodni - oraz żywy świadek historii i ucieleśnienie przyrody - jezioro Dadaj, które przemawia do ludzi, lecz tylko nieliczni są w stanie zrozumieć jego mowę. Topielcy i żywi ludzie zaludniają ten niesamowity krajobraz warmiński, pełen tajemnic i nieoczywistych zdarzeń.

dr Alina Kuzborska, redaktor serii wydawniczej RE-MIGRACJE

Spotkanie poprowadzi Krystyna Chwin

START: godz. 18:00
WSTĘP: wolny

Opinie

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?