stat

Sopot w rzeczy samej - wernisaż. 18. urodziny Muzeum Sopotu

Sopot w rzeczy samej - to tytuł wystawy, którą już w lutym będzie można oglądać w Muzeum Sopotu. Tworzyć ją będą obiekty związane z historią kurortu i jego mieszkańców - meble, obrazy, stare fotografie, pocztówki, mapy, grafiki, listy, stroje z epoki, modne bibeloty, a także biżuteria, ceramika i wiele innych, nierzadko zaskakujących przedmiotów. Zaplanowany na 8 lutego wernisaż połączony będzie z wyjątkowym wydarzeniem. Tego dnia hucznie świętować będziemy 18. urodziny muzeum.

sie 15

sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

5 - 18 września 2020, godz. 2:00

Gdańsk,
Na zaproszenie
- Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszej placówki do wspólnego świętowania. 18. urodzinom Muzeum Sopotu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Sopot w rzeczy samej. Będzie to wyjątkowa ekspozycja, na której pokażemy przedmioty podarowane przez mieszkańców i pasjonatów Sopotu do muzealnych zbiorów na przestrzeni 18 lat - mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. - Zwiedzających dodatkowo powinna zainteresować nietypowa aranżacja wystawy. Możemy zdradzić, że będzie ona nawiązywać do muzealnych wnętrz magazynowych. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie wiele fascynujących przedmiotów artystycznych i historycznych. Tego dnia wystartujemy także z nową kampanią promującą naszą instytucję - dodaje dyrektor Muzeum Sopotu.

Sopot w rzeczy samej to wystawa stworzona ze zbiorów muzeum, na której zostaną pokazane przedmioty podarowane przez mieszkańców i miłośników Sopotu od momentu powołania placówki w 2001 roku. Przez 18 lat działalności Muzeum Sopotu udało się zgromadzić blisko 10 000 obiektów. Jeśli pokusić się o statystykę, daje to 555,5 eksponatu rocznie, 10 przedmiotów na tydzień. Ekspozycja będzie próbą przedstawienia historii Sopotu przez pryzmat przedmiotów i opowieści, które się z nimi wiążą. Na wystawie będzie można zobaczyć rozmaite obiekty począwszy od pocztówek i fotografii ukazujących dawny Sopot, poprzez przedmioty codziennego użytku, pochodzące między innymi z sopockiego kasyna, osobiste drobiazgi, jak biżuteria, przedmioty toaletowe czy zdobione naparstki, kończąc na elementach garderoby, kostiumach kąpielowych i damskich eleganckich torebkach wieczorowych.

Wystawę dopełniać będą plansze ukazujące zdjęcia archiwalne z prac remontowych i adaptacyjnych willi Claaszena (siedziby Muzeum Sopotu) oraz tablice wyjaśniające zagadnienia związane z muzealnictwem, ochroną dziedzictwa kulturowego i opieką nad zabytkami kultury. Ponadto - m.in. dzięki dostępnym na ekspozycji kopiom ksiąg inwentarzowych i kart obiektów - zwiedzający będą mogli lepiej zapoznać się ze specyfiką pracy w muzeum.

Wernisaż wystawy Sopot w rzeczy samej połączony z obchodami 18. urodzin Muzeum Sopotu odbędzie się 8 lutego o godz. 18.00.

Wystawa czynna do 14 kwietnia, codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. W niedzielę wstęp wolny.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?