Wiadomości

Sopot stolicą filmowej fantastyki

Fantastyczny! Sopot Film Festival atakuje Trójmiasto swoim wypełnionym po brzegi programem, niczym stwór wynurzający się z morza w reklamie imprezy.
Fantastyczny! Sopot Film Festival atakuje Trójmiasto swoim wypełnionym po brzegi programem, niczym stwór wynurzający się z morza w reklamie imprezy. mat.prasowe

Od soboty przez osiem dni w parku, na plaży oraz w salach kinowych Sopotu i Gdyni będzie można oglądać projekcje w ramach dziewiątej edycji Sopot Film Festival, tym razem... fantastycznej.- Od kilku lat na świecie coraz więcej festiwali stawia na fantastykę - opowiada Anna Kądziela, dyrektor programowy Sopot Film Festival. - Takie imprezy zyskują dużą popularność także dzięki pojemności tego gatunku: od fantasy przez filmy absurdalne, groteskę, filmy noir czy kino sensacyjne.

Przez najbliższy tydzień projekcje filmów będą odbywać się od rana do wieczora. Wiele z nich stanowić będą polskie premiery. Wśród nich zrealizowany w wersji na telefony komórkowe, I-pody, do kina i telewizji film "Stingray Sam", wyprodukowany przez Wima Wendersa filozoficzny dramat sci-fi "The Clone Returns to the Homeland", apokaliptyczna wizja świata "From Inside" inspirowana dziełami Johna Bergina czy określany mianem najbardziej krwawego filmu w historii kina z gatunku gore - "Tokyo Gore Police".

- Na otwarciu festiwalu pokażemy film "Absurdistan" Veita Helmera, komedię o fikcyjnym mieście na Kaukazie. Premierę będzie miał wyświetlany poza konkursem obraz Guy'a Ritchiego "Rock'n'rolla" - chcemy rozpocząć nim pokazy "nieznanych filmów znanych reżyserów" - opowiada Anna Kądziela.

Oprócz głównego konkursu zaprezentowana zostanie klasyka polskiego science-fiction oraz ekranizacje powieści Stanisława Lema. Inne sekcje to m.in.: "World Focus" - projekcje europejskiego kina artystycznego, w tym roku ukierunkowanego na kino rosyjskie, a także "Midnight X-treme", czyli zestaw filmów kina grozy. Specjalny dział będzie poświęcony filmom krótkometrażowym - World Shorts & Short Anima to okazja do zobaczenia obrazów z takich festiwali jak Sundance, Berlinale, Cannes czy Annency.

- Chcemy stać się dużą letnią imprezą filmową, kładącą nacisk na pokazy plenerowe - tłumaczy Anna Kądziela. - Oprócz projekcji w Kinie Polonia i Klubie Filmowym w Gdyni wieczorami będziemy wyświetlać filmy w ogródku klubu Papryka i na tarasie Klubu Atelier.

Ale to nie wszystko - projekcjom filmowym będą towarzyszyć dwie interesujące wystawy. "Tu było kino" w Atelier to prezentacja zdjęć głośnego projektu poświęconego starym polskim kinom studyjnym, które zakończyły już działalność. Z kolei ekspozycja "Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl", prezentowana we foyer kina Polonia, to opowieść o prapoczątkach polskiej kinematografii i jej bohaterach.

Opinie (4)

 • pasuje

  potwor zwracajacy na hotel, czarny marketing gora

  • 4 0

 • Sopot stolicą filmowej fantastyki

  oraz kreatywnej księgowości

  • 3 0

 • potwory jak zawsze z gdańska!!!

  • 3 3

 • tylko

  gdzie ta sztuka bo baca tylko swoje widzi

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy słoiki z restauracji
Jedzenie do domu: testujemy słoiki

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?