Sopot stolicą filmowej fantastyki

Fantastyczny! Sopot Film Festival atakuje Trójmiasto swoim wypełnionym po brzegi programem, niczym stwór wynurzający się z morza w reklamie imprezy.
Fantastyczny! Sopot Film Festival atakuje Trójmiasto swoim wypełnionym po brzegi programem, niczym stwór wynurzający się z morza w reklamie imprezy. mat.prasowe

Od soboty przez osiem dni w parku, na plaży oraz w salach kinowych Sopotu i Gdyni będzie można oglądać projekcje w ramach dziewiątej edycji Sopot Film Festival, tym razem... fantastycznej.- Od kilku lat na świecie coraz więcej festiwali stawia na fantastykę - opowiada Anna Kądziela, dyrektor programowy Sopot Film Festival. - Takie imprezy zyskują dużą popularność także dzięki pojemności tego gatunku: od fantasy przez filmy absurdalne, groteskę, filmy noir czy kino sensacyjne.

Przez najbliższy tydzień projekcje filmów będą odbywać się od rana do wieczora. Wiele z nich stanowić będą polskie premiery. Wśród nich zrealizowany w wersji na telefony komórkowe, I-pody, do kina i telewizji film "Stingray Sam", wyprodukowany przez Wima Wendersa filozoficzny dramat sci-fi "The Clone Returns to the Homeland", apokaliptyczna wizja świata "From Inside" inspirowana dziełami Johna Bergina czy określany mianem najbardziej krwawego filmu w historii kina z gatunku gore - "Tokyo Gore Police".

- Na otwarciu festiwalu pokażemy film "Absurdistan" Veita Helmera, komedię o fikcyjnym mieście na Kaukazie. Premierę będzie miał wyświetlany poza konkursem obraz Guy'a Ritchiego "Rock'n'rolla" - chcemy rozpocząć nim pokazy "nieznanych filmów znanych reżyserów" - opowiada Anna Kądziela.

Oprócz głównego konkursu zaprezentowana zostanie klasyka polskiego science-fiction oraz ekranizacje powieści Stanisława Lema. Inne sekcje to m.in.: "World Focus" - projekcje europejskiego kina artystycznego, w tym roku ukierunkowanego na kino rosyjskie, a także "Midnight X-treme", czyli zestaw filmów kina grozy. Specjalny dział będzie poświęcony filmom krótkometrażowym - World Shorts & Short Anima to okazja do zobaczenia obrazów z takich festiwali jak Sundance, Berlinale, Cannes czy Annency.

- Chcemy stać się dużą letnią imprezą filmową, kładącą nacisk na pokazy plenerowe - tłumaczy Anna Kądziela. - Oprócz projekcji w Kinie Polonia i Klubie Filmowym w Gdyni wieczorami będziemy wyświetlać filmy w ogródku klubu Papryka i na tarasie Klubu Atelier.

Ale to nie wszystko - projekcjom filmowym będą towarzyszyć dwie interesujące wystawy. "Tu było kino" w Atelier to prezentacja zdjęć głośnego projektu poświęconego starym polskim kinom studyjnym, które zakończyły już działalność. Z kolei ekspozycja "Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl", prezentowana we foyer kina Polonia, to opowieść o prapoczątkach polskiej kinematografii i jej bohaterach.

Opinie (4)

 • pasuje

  potwor zwracajacy na hotel, czarny marketing gora

  • 4 0

 • Sopot stolicą filmowej fantastyki

  oraz kreatywnej księgowości

  • 3 0

 • potwory jak zawsze z gdańska!!!

  • 3 3

 • tylko

  gdzie ta sztuka bo baca tylko swoje widzi

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów pod ziemią znajduje się wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej?