Lato 2020: odbędą się trzy festiwale w Sopocie

Literacki Sopot 2020 odbędzie się w tym roku, choć musimy liczyć się ze zmianami w programie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by była to edycja ciekawa i różnorodna.
Literacki Sopot 2020 odbędzie się w tym roku, choć musimy liczyć się ze zmianami w programie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by była to edycja ciekawa i różnorodna. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Pandemia pokrzyżowała plany organizatorom imprez, na szczęście nie wszystkim. Sopot przygotowuje się do sezonu kulturalno-rozrywkowego, choć musimy się liczyć z mniejszą liczbą wydarzeń. Już teraz wiemy, że odbędą się trzy lubiane przez mieszkańców Trójmiasta festiwale: Literacki Sopot, Sopot Classic oraz Sopot Jazz Festival.Imprezy i koncerty w Sopocie


Niedawno pisaliśmy, że Opera Leśna w Sopocie, mimo obostrzeń, przygotowuje się do lata. Teraz wiemy, jakie wydarzenia się tam odbędą.

W środę podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, jakie są plany władz miasta na nadchodzący sezon. W spotkaniu wzięli udział: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Goyki 3 Art Inkubatora, Danuta Grochowska, kierownik Biura Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Beata Majka, dyrektor naczelna Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.

Literacki Sopot 2020Pewne jest, że w dniach 20-23 sierpnia odbędzie się Literacki Sopot, chociaż nie wiadomo, jak bardzo obostrzenia wpłyną na przyjazd gości oraz formułę. Organizatorzy robią jednak wszystko, aby wydarzenie było, jak co roku, bogate w atrakcje i inspirujące spotkania.

- Od tego roku Literacki Sopot będzie produkowany przez Art Inkubator, a więc zmienia się instytucja, ale nie zmienia się zespół. Trzon i główny zespół jest ten sam od lat - mówiła Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Goyki 3 Art Inkubatora. - Jestem dumna, że na przestrzeni lat wypracowaliśmy sprawdzoną formułę, która ma dobry odbiór wśród czytelników i autorów. Czeka nas prawdziwe wyzwanie: Literacki Sopot będzie jednym z nielicznych wydarzeń literackich, które w ogóle odbędą się w tym roku w Polsce. Chcemy zachować w programie to, co zaplanowaliśmy w zeszłym roku. Zachowamy wszystko, co ważne i merytoryczne.

Literacki Sopot - dużo zdjęć z poprzednich edycjiW programie m.in. literatura kanadyjska i spotkania z zagranicznymi autorami. Czy się odbędą? Czas pokaże, na ile złagodzone będą obostrzenia. Jeśli zabronione będzie przemieszczanie się między krajami, część wydarzeń zostanie przeniesiona do sieci.

- Czekamy na wytyczne od sanepidu. Jesteśmy też w trakcie rozmów z instytucjami, które już takie wytyczne otrzymały. Będziemy ograniczać liczbę publiczności, prowadzić zapisy na spotkania, planujemy też transmitować online wszystkie wydarzenia, aby były dostępne dla każdego - dodała dyrektor Goyki 3 Art Inkubatora.
Opera Leśna wciąż będzie działać. To tutaj odbędą się koncerty festiwalu Sopot Classic oraz Sopot Jazz Festival.
Opera Leśna wciąż będzie działać. To tutaj odbędą się koncerty festiwalu Sopot Classic oraz Sopot Jazz Festival. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

X edycja festiwalu Sopot ClassicPowróci także festiwal ceniony przez melomanów, w ramach którego odbędą się trzy koncerty, każdy w Operze Leśnej. Pierwszy z nich (26.07) to ukłon w stronę kultury muzycznej Czech. W pierwszej części usłyszymy najsłynniejsze utwory czeskich kompozytorów, w drugiej na scenie wystąpi legenda, Helena Vondráčková.

Drugi koncert (29.07) poświęcony będzie muzyce Fryderyka Chopina oraz usłyszymy arcydzieło, "III symfonię Góreckiego". 1 sierpnia odbędzie się gala operowa pod batutą Wojciecha Rajskiego, dyrygenta, założyciela i dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Więcej informacji o biletach wkrótce.

Planowany jest jeszcze jeden koncert, 6 czerwca o godz. 18 w Operze Leśnej, ale organizatorzy czekają na kolejne wytyczne rządu. W wydarzeniu "Jutro będzie dobry dzień" wystąpić ma Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Sopot Jazz Festival powróci w tym roku, ale koncerty odbędą się tylko w Operze Leśnej. Będzie też nowa data: 28-30 sierpnia.
Sopot Jazz Festival powróci w tym roku, ale koncerty odbędą się tylko w Operze Leśnej. Będzie też nowa data: 28-30 sierpnia. fot. @ Tarakum Photography

Sopot Jazz FestivalJazzowy festiwal o dużych tradycjach w tym roku odbędzie się wcześniej niż zwykle, bo pod koniec sierpnia (28-30 sierpnia). To niejedyna zmiana: tegoroczna edycja ma nowego kuratora, wybitnego twórcę i artystę jazzowego, Marcina Wasilewskiego.

Koncerty jazzowe w Trójmieście


- Jak zawsze postawimy na różnorodność stylistyczną i sporo nowości: nową datę, nowego kuratora oraz nowe miejsce, ponieważ rezygnujemy z sal koncertowych i klubów na rzecz Opery Leśnej - mówiła podczas konferencji Beata Majka, dyrektor naczelna Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.
Więcej informacji o Sopot Jazz Festival wkrótce.

Opinie (24) 10 zablokowanych

 • Sopot festiwal oby sie odbył. Boney M czy Al Bano bym sie wybral posluchac. Zaparkowalbym auto pod Fantomem a pozniej zjadl z dwa sopockie kebaby i wrocil do domu. Bez lansu i plastiku. Ach to musialy byc czasy... Wlasnie slucham piosenke "Cambodia". Polecam.

  • 23 5

 • Festiwale festiwalami, ale niech w końcu otworzą urząd, bo dokumentów nie można normalnie odebrać. W Sopocie mieszkają też ludzie. Mam wrażenie, że najważniejsi są dla nich turyści, a mieszkańcy tak niekoniecznie.

  • 37 4

 • Będą, jeśli będzie to się kalkulowało przy sprzedanym tylko co trzecim miejscu, bo będą musiały być zachowane 1.5-2 metrowe odstępy między widzami

  • 9 0

 • A co z festiwalem "Dwa Teatry"? Od lat uczestniczymy w tym wydarzeniu. Czy się odbędzie w tym roku?

  • 11 2

 • Miasto póki co nic na temat innych imprez nie mówiło

  więc raczej tylko te trzy się odbędą

  • 0 0

 • Oby Toffik nie przyjechał, bo rykiem przepłoszy znów całą zwierzynę.

  • 4 0

 • Akurat tam to można nawet miejsca w lesie przygotować...

  ...Opera Leśna to idealne miejsce na tego typu koncerty w obecnym czasie. Fajnie jakby inne koncerty, które miały się odbywać w zamkniętych klubach, a nie doszły do skutku, można było organizować w otwartych przestrzeniach. Park Kolibki gdzie jest organizowana Globaltica też byłby odpowiedni.

  • 3 0

 • Nowa maseczkowa rzeczywistości

  Mam nadzieję że do tego czasu nie trzeba będzie nosić maseczek.

  • 14 1

 • Jak żyć bez tego

  Szok

  • 0 1

 • online? festiwale online?

  Festiwale będą w wersji online czy wreszcie po normalnemu? Myślę, że ludziska mają już po dziurki w nocie laptopów, komputerów, smartfoników do obserwacji wydarzeń kulturalnych.

  • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?