• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Słońce Sopotu - spotkanie z Jarosławem Perszko

22 czerwca, o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Perszko, twórcą neonu "Sopockie Słońce". Twórczość artysty przybliży Dorota Perszko-Sosnowska.

Jarosław Perszko tworzy prace nasycone tajemnicą, metafizyką. Akt twórczy, którego zapisem jest materialna forma rzeźby wynika u niego z filozofii artysty, traktującego uprawianą sztukę, jako nieustanne źródło poznania. Eulalia Domanowska

Neon Słońce Sopotu, jako ikoniczny symbol miasta, był prezentowany w Sopocie po raz pierwszy w 2019 roku w ramach wystawy Pasaż sztuki 2019, zrealizowanej przez Fundację Wspólnota Gdańska i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jako przykład projektu artystycznego w przestrzeni publicznej nie stanowi jedynie dekoracji, lecz ma za zadanie nawiązywać dialog z miejscem i publicznością. Słońce Sopotu jest w swoim założeniu dowcipem site-specific na temat mekki polskich wczasowiczów. W swojej syntetycznej formie obiekt przypomina typowy dla tego miejsca landschaft - zachodzący za horyzont krąg słońca, odbijający się w spokojnej tafli morza. Jednocześnie owa prostota przemysłowej struktury przywodzi na myśl także inne słoneczko - popularną w dobie PRL domową grzałkę, ratującą przed chłodem mieszkań z wielkiej płyty niejedną polską rodzinę. Praca jest zatem dedykacją dla fenomenu samego Sopotu, ale i określonych wspólnot ludzi, generowanych przez kulturowe zjawiska.

Praca zakupiona przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie w 2022 roku w ramach zadania Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, finansowanego przez Gminę Miasta Sopot.

Opinie

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest