• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL | Spotkanie autorskie z Moniką Milewską

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Milewską na temat jej najnowszej książki pt. Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL.

W obszernym zbiorze esejów autorka śledzi skomplikowane, a czasem nawet niebezpieczne związki jedzenia z ideologią komunistyczną obowiązującą w czasach Polski Ludowej. Autorka w przystępny i chwilami humorystyczny sposób prezentuje całą gamę zagadnień od oficjalnych zaleceń dietetycznych do pierwszomajowych kiełbasek, od plotek związanych z wywozem mięsa do ZSRR po cenzurowanie informacji o zatruciach pokarmowych czy aresztowania osób fotografujących kolejki. Dzięki wnikliwym badaniom poznajemy upodobania kulinarne pierwszych sekretarzy i więzienną dietę internowanych, tajemnice stoczniowej stołówki i partyjnych bufetów, zawartość paczek z zachodnimi darami i kryzysowe przepisy, dzieje politycznych głodówek oraz kolejne etapy polskiej walki o chleb i wolność.

Spotkanie odbędzie się w ramach Oliwskiego Święta Książki organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska, w sobotę, 23.04.2022 o godz. 16.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata J. Rybińskiego 25).
Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. 

Monika Milewska - antropolog historii, eseistka, poetka, dramatopisarka. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. W latach 2002-2008 pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, obecnie zatrudniona jest w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka m.in. rządu francuskiego i włoskiego, centrów pisarzy w Rodos i Visby, członkini Akademii Amerykańskiej w Rzymie.

Zadebiutowała w wieku lat 13 w Telewizji Polskiej fragmentami poematu Waterloo. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc, a dwa z jej słuchowisk nominowane były do nagrody Prix Italia. Autorka eseistycznych książek: Bogowie u władzy oraz Ocet i łzy, za którą otrzymała stypendium Polityki i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. Wydała cztery tomiki wierszy: Podróż na koniec świata, Papierowe okręty, Płacz komety i Królową karnawału oraz powieść Latawiec z betonu uhonorowaną Pomorską Nagrodą Literacką Wiatr od morza. Na jej podstawie powstało słuchowisko, monodram Beton oraz nagradzany w Polsce i za granicą spektakl telewizyjny Falowiec. W 2021 wydała edukacyjną książkę dla dzieci Skok przez Bałtyk.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy zgodnie z tradycją rozpoczynamy kolację wigilijną?