Wiadomości

stat

Skrzypek w lesie, nazistowskie okrzyki i festiwal piosenki

Historia Opery Leśnej to m.in.  Ostseebad Zoppot, poprzez  konkurencyjną dla Bayreuth "świątynię germańskiego ducha", wybrzmiewającą najpierw gigantycznymi inscenizacjami oper Wagnera, trochę później zaś nazistowskimi okrzykami indoktrynowanej tam w okresie letnim młodzieży niemieckiej
Historia Opery Leśnej to m.in. Ostseebad Zoppot, poprzez konkurencyjną dla Bayreuth "świątynię germańskiego ducha", wybrzmiewającą najpierw gigantycznymi inscenizacjami oper Wagnera, trochę później zaś nazistowskimi okrzykami indoktrynowanej tam w okresie letnim młodzieży niemieckiej fot. Maciej Kosycarz/ KFP

Opera Leśna w Sopocie to miejsce o niezwykłej historii. W 100. rocznicę powstania ma o niej przypomnieć koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej i książka, która podczas koncertu będzie prezentowana.



Zaczęło się od tego, że na początku ubiegłego wieku gdański kapelmistrz Paul Walther Schäffer wędrował ze swymi skrzypcami po tutejszych lasach, w poszukiwaniu odpowiedniej akustycznie lokalizacji dla teatru na świeżym powietrzu. Idealnym miejscem okazała pięknie położona dolina w Sopocie. Wkrótce zagościły tam pierwsze inscenizacje i koncerty, po jakimś czasie wybudowano charakterystyczną infrastrukturę Opery Leśnej, a na jej terenie, już w latach '90, wzniesiono także siedzibę Polskiej Filharmonii Kameralnej.

I właśnie tam, 20 września o godz. 18, w ramach cyklu "Salon Muzyczny" odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 100. rocznicy powstania Opery. Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Andrzeja Straszyńskiego wykona wybrane utwory muzyczne, które na przestrzeni stulecia rozbrzmiewały w tym miejscu. W partiach solowych usłyszymy krakowską sopranistkę Magdalenę Barylak i pianistę Bogdana Kułakowskiego - rektora gdańskiej Akademii Muzycznej.

Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Wojciech Fułek - wiceprezydent Sopotu i autor książki "Od Huzarów Śmierci do Eltona Johna", oraz Paweł Huelle, który udostępnił na potrzeby tego wydawnictwa fragment swojej niepublikowanej powieści, oraz ozdobił książkę przedmową. Występy artystów przeplatane będą rozmowami o burzliwej historii amfiteatru, która w imponujący faktograficznie sposób została w dziele Fułka opisana.

Historia to rzeczywiście fascynująca - od plenerowej atrakcji Ostseebad Zoppot, poprzez konkurencyjną dla Bayreuth "świątynię germańskiego ducha", wybrzmiewającą najpierw gigantycznymi inscenizacjami oper Wagnera, trochę później zaś nazistowskimi okrzykami indoktrynowanej tam w okresie letnim młodzieży niemieckiej, po przystosowywanie Waldoper dla potrzeb nowej, powojennej rzeczywistości, w postaci występów zespołu pieśni i tańca Armii Czerwonej, na które ściągano autokarami 15 tysięcy osób z całego województwa. I wreszcie - po ideę Władysława Szpilmana, aby w Operze Leśnej zorganizować festiwal piosenki.

Konstrukcja Opery jest już mocno sfatygowana i nie odpowiada zapotrzebowaniom współczesności, jej remont był konieczny i nieuchronny. W przeddzień prac budowlanych, które z pewnością w znacznym stopniu zmienią jej oblicze, warto wybrać się tam na koncert i zatrzymać się nad historią legendarnego miejsca, będącego świadkiem i areną ciągłej zmienności, która przez cały dwudziesty wiek targała nie tylko Gdańskiem, Sopotem, czy Polską, ale i całym światem.

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

10

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Pchli targ i barobusy co weekend na rynku w Oliwie
Pchli targ co weekend w Oliwie

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?