• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skamieniałe łzy

Dziewiętnastu artystów z całej Europy na nowo poznaje bursztyn. Efekty ich pracy w postaci unikatowej biżuterii będziemy mogli od czwartku, 21 marca oglądać w Muzeum Bursztynu, na wystawie "Skamieniałe łzy". Po raz pierwszy zobaczymy też nowe eksponaty jakie pozyskało Muzeum.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż wystawy "Skamieniałe łzy" w czwartek, 21 marca o godz. 19.00 do Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG, Zespół Przedbramia ulicy Długiej.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00-15.00 dzień wolnego wstępu; wstęp co pół godziny (udostępnione są jedynie wystawy stałe Muzeum Bursztynu, tj: Bursztyn w przyrodzie, Sztuka dawna, Rzemiosło, Biżuteria Współczesna, Antresola, Sala Sądowa)
środa - sobota: 10.00-16.00
niedziela: 11.00-16.00

Zaproszenie do pracy z bursztynem przyjęli twórcy biżuterii z Polski, Niemiec, Holandii, Włoch, Czech, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii.

Ta unikatowa kolekcja obiektów współczesnej sztuki bursztynniczej miała swoją premierę w Galerii Villa de Bondt w Gandawie, w Belgii. Teraz "Skamieniałe łzy" zobaczymy w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Potem zobaczą ją miłośnicy bursztynu m.in. w Niemczech i na Litwie.

Wystawę niepowtarzalnej biżuterii wzbogacą nowe eksponaty pozyskane przez Muzeum Bursztynu. To osiemnaście zabytkowych przedmiotów użytkowych z pierwszej połowy XX wieku.

Pozyskane do kolekcji obiekty można podzielić na trzy grupy: obiekty związane z fotografią (okładka albumu oraz dwie ramki), akcesoria dla palaczy (trzy papierośnice, dwa pudełka na papierosy oraz główka fajki) a także biżuterię (cztery broszki, dwa wisiory, bransoleta, naszyjnik, klipsy). Kilka z obiektów powiela wzory stosowane w produkcji Staatliche Bernstein Manufaktur Königsberg działającej w latach 1926-1945.

Na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty związane z naszym regionem tj. oprawa albumu fotograficznego, którego górna okładzina zdobiona jest bursztynową mozaiką ze ściśle dopasowanych, wielobocznych płytek bursztynu z wizerunkiem żaglówki z polską flagą na maszcie oraz srebrna papierośnica dekorowana płaskimi płytkami bursztynu z wizerunkiem herbu Gdańska w formie ażurowej aplikacji.

Muzeum pozyskało eksponaty dzięki wsparciu Fundacji BRE Banku, stałego partnera naszej instytucji. Od czwartku, 21 marca staną się częścią stałej ekspozycji Muzeum.

Organizatorami wystawy są Wima Vandekerckhove z Muzeum Villa da Bondt w Gondawie i prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zapraszamy!

Opinie

Sprawdź się

Gdzie grą na saksofonie debiutował trójmiejski jazzman Przemek Dyakowski?