• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego

Od 7 lipca zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnejna na wystawę "Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego".

22 lipca - 22 października 2023, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 1-20 zł
lis 5

niedziela, godz. 15:00

bilety 31,90 zł
przedsprzedaż 25,90 - 29,90 zł
Resa Mashoodi (rocznik 1965) urodził się w Teheranie w niekonwencjonalnej irańskiej rodzinie: inteligenckiej, otwartej, ciekawej świata i ludzi, w której sztuka była od zawsze obecna. Jego babcia była malarką i zarazem pierwszą nauczycielką chłopca. To jak dotąd najważniejsza osoba w życiu Resy Mashoodiego i jego mentorka.

To właśnie ona - jako że dużo podróżowała i zwiedzała - nauczyła wnuka również sztuki europejskiej i zaszczepiła mu miłość do twórczości impresjonistów czy postimpresjonistów, z Paulem Gauguinem na czele. To ona pokazała mu wyjątkowe kobiety i ich cielesność, którą malował Amadeo Modigliani. Świat artysty zmienił się bezpowrotnie w 1979 roku, kiedy wybuchła wielka rewolucja islamska. Sześć lat później zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego kraju. Drogę do Pakistanu przez pustynię pokonał pieszo, by w końcu w 1986 roku zamieszkać w Niemczech.

Artysta jest bez wątpienia gwiazdą berlińskiego undergroundu, przez długi czas był związany z nieistniejącym już Domem Sztuki Tacheles, gdzie prowadził swoją galerię Ora et Labora.

Resa Mashoodi to mistrz malarskiej metafory. Tworzy baśniowe, piękne i niepowtarzalne wizerunki kobiet, które stanowią jego swoiste alter ego. To wielbiciel kunsztu kobiecego ciała, które maluje XVI-wieczną techniką malarską, polegającą na kilkuwarstwowym, cienkim nakładaniu farby i lakieru. Efekt jest absolutnie niezwykły - obrazy pełne blasku i głębi.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku artysta pokaże 23 obrazy, w tym cztery z tzw. "cyklu gdańskiego".

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Termin: wernisaż 6.07.2019, godz. 18.00, wystawa czynna 7.07-8.09.2019
Kuratorka: Małgorzata Paszylka-Glaza, współpraca: Iwona Kohnke

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańszczanin Lech Wałęsa uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla?