stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego

Od 7 lipca zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnejna na wystawę "Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego".

bilety 8 zł
ulgowy 5 zł

Kinga Kolouszek - wystawa

16 października - 3 listopada 2019, godz. 10:00 - 20:00

Wstęp wolny
Resa Mashoodi (rocznik 1965) urodził się w Teheranie w niekonwencjonalnej irańskiej rodzinie: inteligenckiej, otwartej, ciekawej świata i ludzi, w której sztuka była od zawsze obecna. Jego babcia była malarką i zarazem pierwszą nauczycielką chłopca. To jak dotąd najważniejsza osoba w życiu Resy Mashoodiego i jego mentorka.

To właśnie ona - jako że dużo podróżowała i zwiedzała - nauczyła wnuka również sztuki europejskiej i zaszczepiła mu miłość do twórczości impresjonistów czy postimpresjonistów, z Paulem Gauguinem na czele. To ona pokazała mu wyjątkowe kobiety i ich cielesność, którą malował Amadeo Modigliani. Świat artysty zmienił się bezpowrotnie w 1979 roku, kiedy wybuchła wielka rewolucja islamska. Sześć lat później zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego kraju. Drogę do Pakistanu przez pustynię pokonał pieszo, by w końcu w 1986 roku zamieszkać w Niemczech.

Artysta jest bez wątpienia gwiazdą berlińskiego undergroundu, przez długi czas był związany z nieistniejącym już Domem Sztuki Tacheles, gdzie prowadził swoją galerię Ora et Labora.

Resa Mashoodi to mistrz malarskiej metafory. Tworzy baśniowe, piękne i niepowtarzalne wizerunki kobiet, które stanowią jego swoiste alter ego. To wielbiciel kunsztu kobiecego ciała, które maluje XVI-wieczną techniką malarską, polegającą na kilkuwarstwowym, cienkim nakładaniu farby i lakieru. Efekt jest absolutnie niezwykły - obrazy pełne blasku i głębi.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku artysta pokaże 23 obrazy, w tym cztery z tzw. "cyklu gdańskiego".

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Termin: wernisaż 6.07.2019, godz. 18.00, wystawa czynna 7.07-8.09.2019
Kuratorka: Małgorzata Paszylka-Glaza, współpraca: Iwona Kohnke

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?