stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego

Od 7 lipca zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnejna na wystawę "Siła kobiecości. Obrazy Resy Mashoodiego".

16 czerwca - 31 grudnia 2021, godz. 10:00 - 16:00

15 maja 2021 - 31 grudnia 2022

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Resa Mashoodi (rocznik 1965) urodził się w Teheranie w niekonwencjonalnej irańskiej rodzinie: inteligenckiej, otwartej, ciekawej świata i ludzi, w której sztuka była od zawsze obecna. Jego babcia była malarką i zarazem pierwszą nauczycielką chłopca. To jak dotąd najważniejsza osoba w życiu Resy Mashoodiego i jego mentorka.

To właśnie ona - jako że dużo podróżowała i zwiedzała - nauczyła wnuka również sztuki europejskiej i zaszczepiła mu miłość do twórczości impresjonistów czy postimpresjonistów, z Paulem Gauguinem na czele. To ona pokazała mu wyjątkowe kobiety i ich cielesność, którą malował Amadeo Modigliani. Świat artysty zmienił się bezpowrotnie w 1979 roku, kiedy wybuchła wielka rewolucja islamska. Sześć lat później zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego kraju. Drogę do Pakistanu przez pustynię pokonał pieszo, by w końcu w 1986 roku zamieszkać w Niemczech.

Artysta jest bez wątpienia gwiazdą berlińskiego undergroundu, przez długi czas był związany z nieistniejącym już Domem Sztuki Tacheles, gdzie prowadził swoją galerię Ora et Labora.

Resa Mashoodi to mistrz malarskiej metafory. Tworzy baśniowe, piękne i niepowtarzalne wizerunki kobiet, które stanowią jego swoiste alter ego. To wielbiciel kunsztu kobiecego ciała, które maluje XVI-wieczną techniką malarską, polegającą na kilkuwarstwowym, cienkim nakładaniu farby i lakieru. Efekt jest absolutnie niezwykły - obrazy pełne blasku i głębi.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku artysta pokaże 23 obrazy, w tym cztery z tzw. "cyklu gdańskiego".

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Termin: wernisaż 6.07.2019, godz. 18.00, wystawa czynna 7.07-8.09.2019
Kuratorka: Małgorzata Paszylka-Glaza, współpraca: Iwona Kohnke

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pochodząca z Gdańska aktorka i malarka Beata Poźniak od lat mieszka poza granicami kraju. Jest inicjatorką wprowadzenia w USA oficjalnych obchodów:

 

Najczęściej czytane