- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (64 opinie)
- 2 Narracje 2024: konkurs na kuratora festiwalu
- 3 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
- 4 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
Sierpień melomana: Beczała w Sopocie i festiwale
Koncert Piotra Beczały w ramach Sopot Classic będzie jednym z najważniejszych wydarzeń sierpnia. Zobacz, jak spisał się w roli tytułowego Lohengrina podczas słynnego festiwalu w Bayreuth.
Sopot Classic z koncertem Piotra Beczały, Mozartiana, Festiwal Carillonowy, festiwale organowe, a także liczne koncerty kameralne odbywające się w ramach lubianych przez melomanów cyklów sprawią, że w sierpniu miłośnicy muzyki klasycznej nie będą narzekali na nudę. Imprezy odbędą się w plenerze, w kościołach i we wnętrzach gdańskich zabytków, a wstęp na wiele koncertów będzie darmowy.
8. NDI Sopot Classic i Piotr Beczała
Już po raz ósmy dyrektor artystyczny Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają miłośników muzyki najwyższej próby do wspólnego przeżywania Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Główną ideą, jaka niezmiennie przyświeca organizatorom, jest zainteresowanie wydarzeniem zarówno koneserów muzyki klasycznej, jak i dotarcie do odbiorców wciąż odkrywających fascynujący świat muzyki poważnej. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby odbiorcy poszukujący różnorodnych stylów muzycznych znaleźli dla siebie atrakcyjne propozycje.
Nie ma co ukrywać, że największym wydarzeniem nie tylko tegorocznej edycji festiwalu, ale i całego sierpnia będzie koncert Piotra Beczały, który odbędzie się 4 sierpnia w Operze Leśnej. Artysta, zaliczany do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów, wykona najpopularniejsze arie z oper m.in. Verdiego, Pucciniego, ale także Moniuszki. W trakcie festiwalu posłuchamy też tradycyjnie muzyki polskiej (7 sierpnia, godz. 18), Sala koncertowa PFK w Operze Leśnej


Festiwal Mozartiana, a szczególnie jego plenerowa część, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej edycji.
Mozartiana
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana tradycyjnie dostarczy sporej dawki muzyki klasycznej, jazzu i folku. Podczas tegorocznej edycji, w trakcie siedmiu festiwalowych dni, zaprezentuje się ok. 200 artystów.
Festiwal rozpocznie się 19 sierpnia serią koncertów kameralnych w Domu Uphagena


Festiwal zakończy (25 sierpnia, godz. 21, katedra Oliwska

Zobacz, jak wyglądała inauguracja tegorocznej edycji "Wodowania sztuk" przy fontannie Heweliusza z udziałem carillonu mobilnego.
Carillony i organy
Od miesiąca trwają najstarsze gdańskie festiwale organowe - 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.
Nie zabraknie również okazji, aby posłuchać muzyki wygrywanej na dzwonach gdańskich wież. Do końca września br., w każdy piątek, sobotę i niedzielę około godziny 21:45, fontanna Heweliusza i skwer przy Wielkim Młynie



Warto również wspomnieć o koncercie, jaki na carillonie mobilnym da holenderski wirtuoz Paul Maassen (5 sierpnia, Targ Węglowy

Muzyka kameralna
Jeśli ktoś lubi muzykę kameralną, to w sierpniu będzie miał w czym wybierać. Od 1 do 11 sierpnia, codziennie, Filharmonia Bałtycka zaprasza na cykl Muzyka w zabytkach Starego Gdańska, podczas którego posłuchamy m.in. prezentacji artystów zasilających na co dzień szeregi Orkiestry PFB. Tradycyjne, Czwartkowe Wieczory Muzyczne będą odbywały się również w sopockim Dworku Sierakowskich

Fani muzyki dawnej nie mogą przepuścić Festiwalu EUROPA +/- 1700, którego celem jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów działających w XVII i XVIII wieku, a także tych, których twórczość jest mało znana i rzadko prezentowana na europejskich scenach muzycznych, a która wzbogaca dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich - Fraçois Couperina, którego 350. rocznica urodzin przypada w tym roku.
Wspaniały dorobek kompozytorski angielskich twórców epoki renesansu, m.in. A. Holborne'a, J. Dowlanda i J. Jenkinsa, zaprezentuje natomiast 5 sierpnia konsort fletowy Bianco Fiore, przybliżając zarazem widowni niezwykłe brzmienie historycznych instrumentów - fletów prostych i lutni. Najpiękniejszych arii sakralnych oraz muzyki chóralnej będziemy mieli natomiast okazję posłuchać podczas koncertów odbywających się w ramach IV. Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sopocie, a dzieł XX- wiecznych kompozytorów polskich podczas festiwalu Solidarity of Arts.
Jeśli ktoś woli imprezy plenerowe, polecamy koncerty altankowe Polskiego Chóru Kameralnego czy muzykę promenadową na Kamiennej Górze.
Materiał archiwalny.
18 sierpnia o godz. 20.30 na Targu Węglowym wystąpi Królewska Orkiestra Salonowa. Zobacz fragment z koncertu sprzed dwóch lat.
Koncertowy Jarmark św. Dominika i muzyczne zakończenie lata
Jarmark św. Dominika to impreza nie tylko o charakterze handlowym, ale i rozrywkowym, dlatego w programie od lat nie brakuje ciekawych koncertów, w tym muzyki poważnej. Oczywiście poważnej tylko umownie, bo choć zaprezentowane zostaną dzieła mistrzów przeszłości, to w zdecydowanej większości te o mniej poważnym wydźwięku.
I tak, w ramach tradycyjnych Koncertów pod gwiazdami na placu Kobzdeja


W niedzielę 26 sierpnia Filharmonia Bałtycka zaprasza natomiast na Zakończenie (intensywnego) Lata Muzycznego, podczas którego orkiestrę gospodarzy poprowadzi Eran Reemy.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (4)
-
2018-08-01 13:36
zapomnieli Państwo napisać o Lato z Radiem i Słamowirze.
- 5 3
-
2018-08-02 01:28
Sopot Classic - 2 koncerty klasyczne - a reszta w stylu "mam talent". Po co ta nazwa?
- 3 4
-
2018-08-03 09:14
Nie ulega dla mnie wątpliwości , że festiwal Sopot Classic podąża we właściwym kierunku
Zaproszenie poprzednio Aleksandry Kurzak do Opery Leśnej jak również obecnie Piotra Beczały w ramach festiwalu Sopot Classic nadaje tej imprezie odpowiednią rangę . Doprawdy mało jest miejsc na świecie, gdzie możemy usłyszeć na żywo nasze fantastyczne polskie gwiazdy operowe . Sopot dołącza do tych miejsc i dzięki za to maestro Wojciechowi Rajskiemu . Pamiętajmy o tym ,że Wybrzeże ma wspaniałą i wyrobioną publiczność nie mówiąc już o gościach i wczasowiczach ,którzy kochają operę i potrafią się nią cieszyć.
W planach na przyszłość festiwalu Sopot Classic ma wystąpić -jak powiedział w wywiadzie dla ii pr wojciech Rajski- Roberto Alagna. Bardzo to dobre wieści dla melomanów i co tu dużo gadać brawa , brawa ,brawa.- 3 0
-
2018-08-05 11:27
szkoda
Zdecydowanie za malo imprez folklorystycznych.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.