• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

EUROPA +/- 1700

 • Kalendarz
  22 lipca - 12 sierpnia 2017
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  10 - 20

EUROPA +/- 1700
kameralne koncerty na instrumentach historycznych

TELEMANN I JEGO EUROPA

" (...) po stronie matki doświadczenie w sztuce śpiewu było tym większe. I z tego źródła wywodzi się moje wrodzone usposobienie do muzyki, które cenię jako główne szczęście mojego życia."

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


G.Ph.Telemann
Z listu do Pana Mathesona,
Frankfurt 14 września 1718 r.

Tegoroczna edycja festiwalu EUROPA +/- 1700 odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów epoki baroku, jakim był Georg Philipp Telemann, a którego 250 - ta rocznica śmierci przypada na ten rok. W związku z czym przygotowaliśmy dla Państwa trzy koncerty skupiające się wokół postaci Telemanna.

Pierwszy z nich: 12 Fantazji o 12 tej w nocy, odbędzie się w wyjątkowym wnętrzu Piwnicy Romańskiej, w nocy z 22 na 23 lipca 2017 r. o godzinie 00:00. Muzycy zespołu Silva Rerum arte przeniosą słuchaczy w świat Telemannowskich Fantazji - utworów pisanych na jeden instrument. Tej nocy usłyszą Państwo Fantazje na flet solo, klawesyn solo i skrzypce solo.
Kolejnym, wyjątkowym, wydarzeniem będzie spektakl Telemann i jego Europa, z udziałem wspaniałych aktorów impro Magdaleny Bochan - Jachimek i Szymona Jachimka oraz zespołu Silva Rerum arte, na którym przedstawione zostaną sceny z życia Georga Philippa Telemanna oparte na jego autobiografii. Sceny te będą w pełni improwizowane a publiczność będzie miała wpływ na sposób ich realizacji przez aktorów. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka Telemanna oraz kompozytorów mu współczesnych.

Na spektakl zapraszamy do sali Parakina, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, 28 lipca 2017 r. o godz. 19:00.
Festiwal zakończy wieczór z Kwartetami paryskimi, które Telemann napisał dla wybitnych muzyków z dworu królewskiego w Paryżu (wśród nich był Michel Blavet oraz Jean-Baptiste Forqueray), na których zaproszenie Telemann przybył do Francji. Kompozycje te stały się na tyle popularne, że po powrocie do Niemiec Telemann "dokomponował" kolejnych 6 kwartetów dedykowanych również paryskim muzykom.

Na koncert zapraszamy do Muzeum Archeologicznego 12 sierpnia 2017 r. o godz. 20:00.
Bilety w cenie 10/20 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Piwnicy Romańskiej, zapraszamy do rezerwacji biletów na koncert 22/23 lipca 2017 r. , pod adresem: silva.rerum.pl@gmail.com
Zniżki przysługują uczniom, studentom, seniorom oraz posiadaczom Karty do Kultury.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego.

Organizator:
Fundacja Silva Rerum

Partnerzy:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Piwnica Romańska w Gdańsku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
Metropolitalna Karta do Kultury

Patronat Medialny:
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
Pomorze Kultury

Program:

22/23 lipca 2017 r., godz. 00:00

Piwnica Romańska - Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,
Plac Dominikański 1

12 Fantazji o 12 w nocy
Wykonawcy:

Muzycy zespołu Silva Rerum arte:
Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - szpinet

28.07.2017 r., godz. 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku, sala Parakina
ul. Jaskółcza 1

Telemann i jego Europa
Improwizowane sceny z życia Georga Philippa Telemanna na bazie jego autobiografii.

Wykonawcy:
Aktorzy impro:
Magdalena Bochan - Jachimek
Szymon Jachimek

Zespół Silva Rerum arte:
Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


12.08.2017 r., godz. 20:00

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, sala kolumnowa
ul. Mariacka 25

Kwartety Paryskie

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte:

Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Karolina Koślacz - viola da gamba
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


Zespół SILVA RERUM arte
Silva Rerum ("Las Rzeczy") w tradycji staropolskiej to rodzinna księga rzeczy wartych utrwalenia w pamięci, tworzona z dnia na dzień, zgodnie z biegiem rodzinnej historii. Księgi takie powstawały w polskich domach szlacheckich począwszy od XVI aż do końca XVIII wieku. SILVA RERUM arte wykonuje komnatową i sakralną muzykę osiemnastowiecznej Europy, wyłącznie na instrumentach historycznych. Siedzibą SILVA RERUM arte jest Gdańsk. Muzycy SILVA RERUM arte są absolwentami wydziałów muzyki dawnej uczelni muzycznych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Amsterdamie, Brukseli, Utrechcie. Zespół, w zależności od repertuaru, koncertuje w składach 3 - 9cioosobowych, niejednokrotnie zapraszając do współpracy specjalistów z Czech, Węgier, Belgii,Francji, Holandii, Niemiec czy Japonii. Muzycy SILVA RERUM arte są także wykładowcami Podyplomowego Studium Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zespół brał udział w wielu festiwalach muzyki dawnej, m. in. w Lubljanie, Czeskim Krumlovie, Toruniu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Koncertował także m. in. w ramach recepcji Prezydenta Słowenii przez Ministra Gospodarki RP, czy podczas zakończenia wystawy poświęconej wybitnej polskiej klawesynistce, Wandzie Landowskiej, w Domu Bacha w Eisenach.

W 2011 roku muzycy SILVA RERUM arte założyli Fundację SILVA RERUM, której misją jest promocja instrumentów historycznych na Pomorzu. Dla realizacji swoich celów Fundacja współpracuje z Miastem Gdańskiem, które wspiera dwa letnie festiwale muzyczne Fundacji: CAPPELLA ANGELICA. Muzyka Aniołów Mariackich oraz EUROPA +/-1700. Muzycy SILVA RERUM arte realizują także działania edukacyjne dla dzieci, m. in. Mała Szkoła Dawnej Sztuki - cykl koncertów organizowanych wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska od 2015.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest...?