• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Siedmiogród wielu konfesji - wystawa fotografii

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Sali Debory zatytułowaną "Siedmiogród wielu konfesji", autorstwa p. Tomasza Larczyńskiego.

16 kwietnia - 4 maja 2024, godz. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny

6 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Siedmiogród. Transsilvania. Erdély. Transilvania. זיבנבערגן. זיבנבערגן. Семигород. Erdel. Siebenbürgen. Siweberjen. Transilvaniya. To wszystko nazwy jednej i tej samej krainy, używane przez jej mieszkańców, lub narody, które nią władały.

Na styku Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów, powstało tam w XVI wieku Księstwo Siedmiogrodu, Erdélyi Fejedelemség, lawirujące między Imperium Osmańskim i Habsburgami. Jak widać z nazwy, rządzone przez Węgrów - wtedy już kalwinistów. W 1568 roku zwołali oni Sejm Trzech Narodów Siedmiogrodu, za które uważano wówczas Węgrów (rządzącą szlachtę), Szeklerów (związaną z Węgrami chłopską grupę etniczną) i Sasów (głównie mieszczan, choć też wielu chłopów). Jego owocem był Edykt Turdejski, który zezwalał lokalnych społecznościom luteranów, kalwinistów, unitarian i katolików na swobodny obiór swoich kaznodziei. To właśnie na nim wzorowała się nasza o pięć lat późniejsza Konfederacja Warszawska.

Co z tego dziedzictwa przetrwało? Można się tego dowiedzieć z wystawy, która zabiera w podróż po Siedmiogrodzie śladami jego różnych świątyń.

Wystawę można oglądać co tydzień w niedzielę w godz. 10.40 - 12.00 (po nabożeństwie).
Miejsce: Sala Debory w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (Luterańskim) w Sopocie (w pobliżu Łazienek Południowych).

Opinie

Sprawdź się

Najmłodszym teatrem w Trójmieście spośród niżej wymienionych jest: