• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Scena Teatralna Alternatora

Luty rozpocznie grupa wszystkim bardzo dobrze znana - W Gorącej Wodzie Kompani, w nieznanym, bo wymyślanym pod wpływem chwili repertuarze. Dzień później - wyjątkowo w środę - na Scenie Alternatora pojawi się nowo powstały teatr TACK-a. Odwołany w styczniu "Teatr Forum" zostanie pokazany za darmo wszystkim miłośnikom wszelakich form teatralnych. W drugiej połowie miesiąca będziemy gościć jednoosobową reprezentację teatru KO-KU z Kłodzka w postaci Marka Mazurkiewicza. A na zakończenie odświeżymy pamięć o monodramie "Satana" w wykonaniu Marcina Bortkiewicza. Serdecznie zapraszamy!

lip 13

sobota, godz. 21:00

Pruszcz Gdański,
Wstęp wolny
5 lutego, godz. 19:00
aula Wydziału Filologicznego UG

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

6 lutego, godz. 19:00
wyjątkowo w środę)WSTĘP WOLNY
sala 41, ACK UG "Alternator", ul. Wita Stwosza 55

TEATR TACK-a
w repertuarze: TEATR FORUM. ETIUDY: "Produkt człowiek" i "Akademik"

Sceniczny felieton komentujący współczesną rzeczywistość i poddający pod dyskusje najaktualniejsze wydarzenia społeczne. Teatr FORUM to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji, stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, Augusto Boala. Podstawowym elementem Teatru Forum i tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Spektatorzy, przejmując rolę głównego bohatera, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów zamieniając tym samym rolę z widza na aktora... W teatrze FORUM wszystko jest możliwe i niepowtarzalne, zaś przedstawienie staje się osobistą kreacją...

TEATR TACK-a
Teatr ten powstał z grupy studentów Uniwersytetu Gdańskiego z inicjatywy Akademickiego Centrum Kultury ALTERNATOR w listopadzie 2012 roku. ALTERNATOR jest też instytucją opiekująca się teatrem. Reżyserem i głównym prowadzącym jest Janusz Gawrysiak - założyciel i kierownik artystyczny Europejskiego Ośrodka Integracji Twórczej Znak w Gdańsku. Gawrysiak, nauczyciel, wykładowca akademicki, arto-terapeuta, organizator i kierownik artystyczny szeregu festiwali, warsztatów; absolwent na Warszawskiej Akademii Teatralnej, na wydziale Wiedzy o Teatrze.

19 lutego, godz. 19:00
aula Wydziału Filologicznego UG

TEATR KO-KU
w repertuarze: POSŁUCHAJ

reż. Marian Półtoranos
aktor: Marek Mazurkiewicz

Przedstawienie oparte jest na genialnej, aczkolwiek trudnej prozie Julio Cortazara - "Gra w klasy". Bohater w poszukiwaniu "ja" odkrywa i odgrywa różne strony swojej osobowości, które próbuje ze sobą godzić. Spektakl opowiada o próbach wyzwolenia się z męczących wspomnień. Wszystkim próbom dotarcia do drugiego człowieka przez miłość towarzyszą motywy odchodzenia, niespełnienia, upadku i wreszcie śmierci. Aktor całkowicie odrzucił rekwizyt i scenografię. Skąpany w muzyce i świetle kreuje przejmujący obraz samotności człowieka. 

Teatr KO-KU z Kłodzka przybywa do Gdańska w jednoosobowej reprezentacji Marka Mazurkiewicza. To postać niezwykle barwna, działacz, animator, pedagog, aktor w jednej osobie, a praca w każdej z tych dziedzin jest w jego wykonaniu najwyższej próby. Hasłowo działalność Marka Mazurkiewicza można ograniczyć, wymieniając go jako twórcę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ZDERZENIE w Kłodzku, dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Polanicy Zdroju i tamtejszego Teatru Zdrojowego. Zapraszany do składów jury rozmaitych przeglądów, instruktor wielu zagranicznych i krajowych warsztatów teatralnych. Nominowany do Paszportu Polityki w 1995. Z Teatrem KO-KU i Teatrem SCENA 6 w Lublinie zdobywał liczne nagrody na festiwalach (m.in. w Pradze, Nantes, Edynburgu). Mistrz formy teatru jednego aktora, reprezentował Polskę na festiwalach w Kijowie i Erewanie.

26 lutego, godz. 19:00
aula Wydziału Filologicznego UG

MARCIN BORTKIEWICZ
w repertuarze: SATANA

Zapraszamy na spektakl "Satana" według "Doktora Faustusa" Tomasza Manna w adaptacji i wykonaniu Marcina Bortkiewicza i reżyserii Stanisława Otto Miedziewskiego.

Ten uznany już nie tylko w Polsce, ale i na świecie aktor-monodramista w "Satanie" wciela się w postać Serenusa Zeitbloma, który opowiada o życiu swojego przyjaciela z czasów studenckich, genialnego muzyka Adriana Leverkühna, który podobnie jak Faust Goethego podpisał pakt z diabłem. Z powieści Manna uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji "Doktor Faustus" staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu. Przedstawienie zostało uhonorowane ponad 15 ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami, m.in. w Edynburgu, Kilonii, Kiszyniowie, Kijowie i Warszawie.


Stanisław Otto Miedziewski. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową na Wydziale Reżyserii w Łodzi. Przez kilka sezonów pracował w Teatrze Miejskim w Toruniu, gdzie współpracował z Markiem Okopińskim. Odbył staż w teatrze Berliner Ansamble Bertolta Brechta. Prowadził warsztaty teatralne w Art Centro w Cambridge, Francji, Rosji i Danii.

Marcin Bortkiewicz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą aktor-monodramista oraz reżyser Teatru Rondo ze Słupska.


Organizator: Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator"
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Radio MORS

www.ack.gda.pl
kontakt: scena.teatralna@ug.edu.pl

Opinie

Sprawdź się

Największym wydarzeniem FETY 2022 r. był występ słynnego niemieckiego Theater Titanick. Podaj tytuł spektaklu, który wówczas wystawili.