stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rzeczy, których nie wyrzuciłem - czytanie performatywne

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy to jedna z najbardziej zadziwiających książek ostatnich lat. Książka-esej, esej intymny, osobisty, opowieść o porządkowaniu rzeczy i wspomnień. 18 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej wystąpią: Maria Maj w roli Matki, Wojciech Chorąży jako Syn i Anna Próchniak w roli Kobiety. Czytanie reżyseruje Tomasz Cyz. Bilety: 10 zł.

Wstęp wolny
bilety 25 zł
Wicha w sposób oszczędny i czuły opowiada o rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza to podobnie smutno-wesoła, nielinearna, składająca się z kilku scen opowieść, w której literackość miesza się z tym, co teatralne i intymne.

Książka zdobyła nagrody i wyróżnienia: Paszport POLITYKI 2018 - laureat, Nagroda Literacka "Nike" 2018 - nominacja, Nagroda Literacka GDYNIA 2018 - nominacja, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2018 - laureat.

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem", Marcin Wicha. Czytanie performatywne w IKM. Obsada: Maria Maj (Matka), Wojciech Chorąży (Syn), Anna Próchniak (Kobieta). Adaptacja i reżyseria: Tomasz Cyz.

Maria Maj, aktorka teatralna i filmowa, od lat związana z TR Warszawa. Współpracowała z Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Jarzyną, Michałem Borczuchem, Januszem Wiśniewskim, Henrykiem Tomaszewskim, Mikołajem Grabowskim, Anną Karasińską. Publiczności kinowej znana jest m.in. z filmów: Edi Piotra Trzaskalskiego (2002), Moje pieczone kurczaki Iwony Siekierzyńskiej (2002), Pogoda na jutro Jerzego Stuhra (2003) oraz filmów Łukasza Barczyka: Patrzę na Ciebie, Marysiu (1999) i Przemiany (2003). Otrzymała m.in.: nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002) za rolę w filmie Moje pieczone kurczaki oraz nagrodę za rolę matki w sztuce Absynt na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007).

Wojciech Chorąży, absolwent Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie - Filia we Wrocławiu, w latach 1995-1998 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w latach 1998-2007 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Występuje w Teatrze Polonia (Ślady w reż. Piotra Ratajczaka, Na czworakach w reż. Jerzego Stuhra).

Anna Próchniak, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT). Aktorka filmowa i teatralna. Za rolę Kamy w Mieście 44 Jana Komasy w 2014 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę "Wschodząca Gwiazda Elle", a w 2015 była nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zadebiutowała w filmie Bez wstydu Filipa Bajona (2012), a za rolę w tym filmie została nominowana do nagrody Złotej Kaczki. Za rolę w spektaklu Marzenie Nataszy otrzymała nagrodę w kategorii duet aktorski (wspólnie z Joanną Osydą) na VI Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii "Kolada Plays" w Jekaterynburgu oraz nagrodę dla Najlepszej Debiutującej Aktorki podczas 2. Festiwalu Debiutów "Pierwszy Kontakt" w Toruniu. Zagrała w nagrodzonym Silver Remi na festiwalu w Houston spektaklu cyklu Teatroteka - Holzwege w reż. Tomasza Cyza.

Tomasz Cyz, reżyser, eseista, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor przedstawień operowych, dramatycznych, słuchowisk i spektakli dla dzieci, m.in. Rusałka Dvoraka (Łódź, 2010), Rodelinda Händla (Warszawa, 2015), Najdzielniejszy z rycerzy Pendereckiego (Opera Wrocławska, 2018), Clarissima Justyny Bargielskiej (Zakopane, 2014), Moja pierwsza śmierć w Wenecji Justyny Bargielskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2015), Po wygnaniu wg poezji Czesława Miłosza (Teatr Nowy w Krakowie, 2017), Lolita wg Nabokova (Teatr Nowy w Łodzi, 2019). Dla cyklu "Teatroteka" wyreżyserował sztukę Marty Sokołowskiej Holzwege o kompozytorze Tomaszu Sikorskim (nagrody za montaż i scenografię na Teatroteka FEST 2019, Silver REMI na WorldFest Houston 2019 w kategorii "Dramatic"). Współpracuje z Fundacją Miasto Literatury, autor performansów poetyckich Pokój Ginczanki (z Marią Dębską, 2016), Pokój Tranströmera (z Krzysztofem Globiszem, 2018).

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jakie miasto zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na 2016 rok?