• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rusza Noc Muzeów. Co warto odwiedzić?

Łukasz Rudziński
14 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Muzeum Archeologiczne w tym roku przeniesie nas do dalekiej Japonii. Oprócz wystaw, będzie można nauczyć się technik origami, zobaczyć przygotowanie makijażu gejszy i obejrzeć panoramę Gdańska z wieży Domu Przyrodników. Muzeum Archeologiczne w tym roku przeniesie nas do dalekiej Japonii. Oprócz wystaw, będzie można nauczyć się technik origami, zobaczyć przygotowanie makijażu gejszy i obejrzeć panoramę Gdańska z wieży Domu Przyrodników.

Przed nami Europejska Noc Muzeów. Jak ją spędzić, aby zobaczyć możliwie dużo i w stosunkowo krótkim czasie? Przygotowaliśmy przykładowe trasy po trójmiejskich muzeach i galeriach.



Zaplanuj sobotni wieczór, 14 maja, z Nocą Muzeów 2011 w Trójmieście. Zobacz szczegółowy program wydarzeń.

Gdańsk

Decydując się na zwiedzanie najbardziej znanych placówek (m.in. Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Zielona Brama, Sołdek), warto uzbroić się w cierpliwość. Trzeba pamiętać, że są to najchętniej wybierane przez zwiedzających miejsca z uwagi na lokalizację i przygotowywany specjalnie na Noc Muzeów program artystyczny. Dlatego czas oczekiwania na wejście do środka może wahać się od 15 do nawet 45 minut.

Wielbiciele historii najnowszej mogą wybrać wizytę w oliwskiej jednostce Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie można zajrzeć do słynnych teczek i dowiedzieć się, jak wygląda praca archiwisty. Wielbiciele historii najnowszej mogą wybrać wizytę w oliwskiej jednostce Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie można zajrzeć do słynnych teczek i dowiedzieć się, jak wygląda praca archiwisty.
Zwiedzanie można rozpocząć od Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska, aby posłuchać historycznej gawędy "Podróż wehikułem czasu" (o pełnych godzinach) i zobaczyć interaktywną wystawę "Energia, Niebo i Słońce". Jeśli pogoda dopisze, największe wrażenie powinny jednak zrobić publiczne pokazy nieba z komentarzem astronoma. Po 15-minutowym spacerze dojdziemy do wystawy Drogi do wolności zobacz na mapie Gdańska, która kolejny raz zamieni się w enklawę PRL-u. Nim wejdziemy, prawdopodobnie przyjdzie nam trochę poczekać. Spacer do Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska na dwie stałe wystawy i pokazy przybliżające proces powstawania bursztynowej biżuterii to kolejny kwadrans, tyle że przed samym Muzeum najprawdopodobniej zastaniemy kilkudziesięciometrową kolejkę oczekujących i wraz z nimi poczekamy około pół godziny. Chociaż ci, których interesują skarby Bałtyku, nie będą tego czasu żałować.

Podczas Nocy Muzeów najważniejszy(a) jest:

Stąd właściwie mamy do wyboru dwie drogi. Jedną z nich będzie spacer w stronę Motławy. Po drodze Ratusz Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska, oddział MHMG, udostępniający swoje najbardziej reprezentatywne sale - wstęp co 45 minut; sąsiadujący z nim Dwór Artusa zobacz na mapie Gdańska, który na tę noc wróci do czasu swojej świetności, obejrzeć można m.in. zainscenizowaną ucztą w Wielkiej Hali - wstęp tylko o pełnych godzinach. Jeśli zależy nam na nieco mniej licznym towarzystwie, zajrzeć wypada do Gdańskiej Galerii Miejskiej zobacz na mapie Gdańska na wystawie "Existence" lub do Kamienicy Gotyk zobacz na mapie Gdańska na spotkanie z Anną Schilling i Mikołajem Kopernikiem (o godz. 21 spektakl o związkach Kopernika z Gdańskiem). Ciekawy program przygotowało też Muzeum Archeologiczne zobacz na mapie Gdańska, gdzie prezentowana będzie m.in. kultura japońska, pokazy origami, techniki makijażu gejszy. Zwiedzanie zakończyć można na drugim brzegu Motławy na Sołdku zobacz na mapie Gdańska lub poznaniu (z przewodnikiem) Spichlerzy na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska.

Mniej chętni do stania w kolejkach mogą jednak spod Bramy Wyżynnej pojechać bezpłatnym autobusem do głównej siedziby Muzeum Narodowego zobacz na mapie Gdańska, gdzie, oprócz zwiedzania, wystaw będzie można skorzystać z bogatego programu, adresowanego głównie do dzieci i młodzieży. Już na kolejnym przystanku autobusu wysiądziemy przy CSW Łaźnia zobacz na mapie Gdańska, gdzie będą m.in. pokazy animacji, oprowadzanie po wystawach i koncerty. Spod Łaźni dojedziemy autobusem także na Westerplatte. Tam pracownicy Muzeum II Wojny Światowej zaprezentują wystawę plenerową poświęconą dziejom półwyspu i jego bohaterskiej obronie podczas II wojny światowej, o godz. 20, 22 i o północy odbywać się będą pokazy musztry i szkolenia wojskowego, a w trakcie zwiedzania posilić się będzie można wojskowym jedzeniem. Jednak największym magnesem powinno być dodatkowe oświetlenie terenu Westerplatte i więcej patroli ochrony, dzięki czemu nocny spacer po półwyspie będzie przyjemnością. Ostatni bezpłatny autobus do centrum o godz. 0:50.

Gdynia

Zwiedzanie można rozpocząć od Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdyni (możliwe kilkunastominutowe oczekiwanie na wstęp), które świętuje Noc Muzeów od godz. 17 koncertem orkiestry na schodach muzeum, a potem występy teatralne (o godz. 19 i 21). O godz. 22 odbędą się tam pokazy tanga i wspólna milonga - instruktorzy pomogą stawiać pierwsze kroki początkującym tancerzom. Po sąsiedzku warto zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni, gdzie zobaczymy grupy rekonstrukcyjne na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego, będzie można również porozmawiać z pilotem samolotu Mig 21-bis - latającego przed laty na dokładnie tym modelu, który dziś stanowi część wystawy plenerowej.

Można przejść się też na Skwer Kościuszki do statków - ORP Błyskawica zobacz na mapie GdyniDar Pomorza zobacz na mapie Gdyni, choć tam są zazwyczaj największe kolejki zwiedzających, więc kilkanaście minut postoju nie powinno nas dziwić. Później udać się można do Domku Abrahama zobacz na mapie Gdyni, w którym pokazywana jest nowa wystawa stała pt. "Ginące zawody" o tkactwie, szewstwie i krawiectwie. Warto zarezerwować sobie czas na pokazy tkactwa w wykonaniu Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej (godz. 20, 21 i 22). Stąd bezpłatnym autobusem linii NM dojedziemy na Dworzec Morski zobacz na mapie Gdyni, teren przyszłego Muzeum Emigracji, gdzie zwiedzimy sam dworzec i poznamy opowieści o polskiej emigracji. W końca tam właśnie żegnał się z Polską m.in. Witold Gombrowicz. Ostatni autobus powrotny do centrum o 1.26.

Sopot

Rozpoczynając zwiedzanie w Państwowej Galerii Sztuki zobacz na mapie Sopotu obejrzymy aktualne wystawy czasowe ("Henryk Cześnik, malarstwo, rysunek", "Brudna woda", "Nie należy myśleć tylko o jednym"). Dla dzieci przygotowano kolorowanki i zagadki rozmieszczone w różnych punktach galerii. Po wizycie w PGS dwudziestominutowy spacer promenadą nadmorską w stronę Gdańska zaprowadzi nas do Muzeum Sopotu zobacz na mapie Sopotu, gdzie właśnie w Noc Muzeów otwierana jest nowa wystawa wyrobów fajansowych. Głównym atutem Muzeum Sopotu nie od dziś pozostaje jednak niezwykle urocze położenie.

Najważniejsze jednak, aby zabrać ze sobą dobry humor i potraktować ten wieczór jako miłą puentę dnia, a nie jako slalom gigant między innymi zwiedzającymi. Wtedy pozytywnych wrażeń nie zabraknie niezależnie od pogody.

Noc Muzeów w Trójmieście w 2010 roku



Noc Muzeów w Trójmieście w 2009 roku

Wydarzenia

Noc Muzeów 2011 (30 opinii)

(30 opinii)
muzyka poważna, widowisko / show, festyn, spotkanie, wystawa, warsztaty, pokaz

Miejsca

Opinie (74) 5 zablokowanych

  • (1)

    heh. tylko szkoda, że artykuł pokazał się dopiero dzisiaj a nie parę dni temu, bo wtedy to na pewno bym coś zaplanowała.

    • 2 1

    • trzeba było uważnie czytać.Pierwszy artykuł pojawił się 11 maja

      • 0 0

  • Właśnie wróciłem!! (3)

    Ogólnie masakra kolejki nie do ogarnięcia!!szkoda pisać!!!łaszczenie się na parę złotych i stanie w gigantycznych kolejkach!!Powodzenia

    • 7 1

    • (2)

      Polacy. Ale na znicze 10 kwietnia mieli pieniądze

      • 3 2

      • I ??? (1)

        • 0 1

        • Proste. Zamiast kupować znicze JEMU albo dawać sutannikom haracz lepiej wydać te pieniądze na kulturę.

          • 2 0

  • tłok nie do zniesienia

    nielimitowana rozrywka prowadzi do tłoku. Na sołdka trzeba było stać 2 godz w kolejce. Kompletna strata czasu

    • 5 2

  • (1)

    Noc dla debili którzy wolą na codzien złopać browary zamiast wydać kasę na muzeum,żenada

    • 4 3

    • Normalnie muzea nocą są zamknięte

      Dle mnie to nie kwestia kasy.

      • 3 0

  • Hel. Muzeum Obrony Wybrzeza.

    Wlasnie wrocilem. Super. Ludzi tyle ile trzeba: czuc ze jest cos od swieta, ale zero kolejek.

    • 5 0

  • CSW Łaźnia z Szafą Gdańską, jedna z ciekawszych wystaw w tym roku w trojmiescie, można było sie dowiedziec czegoś o historii ruchów LGBT w trojmiescie, wystawa jest do 6 czerwca także kto nie zdarzył dzis ma jeszcze czas

    • 1 1

  • 5 złotych w łapę na Sołdka

    tyle wystarczyło dać ochroniarzowi w muzeum lub pani od kas w w okularach i nawet cała grupa wchodziła bez biletu ... i bez kolejki na sołdka, tylko po co ta ściema za darmo lub za złotówkę? Takie grupki co chwila zostawały przemycane na trap poza długą kolejką dla fanów gwieznych.

    • 1 0

  • Muzeum miasta Gdyni (7)

    wyłamało się z zasad i pobierało opłatę za wejście 1zł, to już przegięcie tym bardziej, że wystawa nawet 1zł nie była warta.

    • 4 2

    • a co tam jest wartego oglądania? (5)

      pytam serio, bez złośliwości

      • 0 1

      • No właśnie nie wiem... (4)

        to jest olbrzymie muzeum, gdzie nie ma eksponatów, puste ściany, kilka plakatów z PRL w ramkach, jakieś badziewie w gablotach, co każdy ma w domu, był jakiś odkurzacz zelmera typu jamnik z czasów PRL, pralka frania i kilka manekinów przebranych za robotników i jakieś pary koślawo tańczące ubrane w spółczesne stroje tak jak z pod monopolu.

        • 1 1

        • wszystko to można bez problemu zmieścić w jednym pomieszczeniu... (3)

          a tam całe piętro, aby 5 plakatów powiesić na ścianie, kolejne 3piętra tak samo żałosne...

          • 1 1

          • nie wiem po co jest te muzeum... (2)

            chyba, tylko aby obsługa miała gdzie pracować, kilkanaście osób pilnuje pustych ścian i badziewia w gablotach.

            • 0 1

            • wiele miejsca zabierają projektory, telewizory, oraz krzesła... (1)

              na których są wyświetlane marnych niskobudżetowych filmów o Gdyni, które już każdy zna z TVP. Żenada i naciąganie, zamiast płacić idź do sąsiada, zobaczysz takie same eksponaty muzealne i tak samo wartościowe.

              • 2 1

              • .

                Polak to tylko narzekać potrafi. Widocznie nie oglądałeś z uwagą.

                • 0 0

    • ?

      Widocznie nie oglądałeś z uwagą. Polak to tylko narzekać potrafi.

      • 0 0

  • (1)

    3/4 stojących w tych koszmarnie długich kolejkach, w życiu nie wybrałby się do muzeum, podobnie jak większość nie wiedziała nawet do jakiego muzeum stoi w kolejce.
    Ale fajnie że takie akcje się odbywają, szkoda tylko że nie wszystkie placówki były otwarte, chociażby Dom Uphagena, czy Spichlerz na ulicy Chmielnej, natomiast Muzeum Wolnego Miasta Gdańska, zażyczyło sobie dzisiaj za wstęp 2 zł.
    Osobiście mam głeboko w d..... te dwa złote, razem z właścicielem tego muzeum, chodzi tylko o zwykła przyzwoitość z jego strony, wszyscy trzymają kurs 1zl, a on się wyłamuje

    • 4 0

    • bo Muzeum Wolnego Miasta Gdańska

      nie brało udziału w Nocy Muzeów - po prostu się otwarli przy tej okazji - a 2 zł to ich normalny bilet

      • 0 0

  • ...

    Spęd bydła a nie noc muzeów.

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?

 

Najczęściej czytane