stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rozmowy o fotografii

Laboratorium prac fotograficznych zaprasza na Rozmowy o fotografii z Anną Baumgart i Krzysztofem Pijarskim.

13.00-14.15 Anna Baumgart
14.15-15.30 Krzysztof Pijarski
15.30-15.45 dyskusja, zakończenie spotkania

Spotkanie i wykłady towarzyszą wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii pt Laboratorium prac fotograficznych. Dwoje artystów Anna Baumgart i Krzysztof Pijarski podjęli w niej dialog z postaciami historycznymi, poprzez prace z ich życiorysami. W rzeźbie, fotografii i filmie szukali sensów i prawd w tym, co domyślne, a nie oczywiste, ukazane bezpośrednio. W trakcie spotkania oboje zaprezentują konteksty do zrealizowanej wystawy i opowiedzą o indywidulanych praktykach i obszarach tematycznych którymi się zajmują. Zaprezentują własne prace wideo i dokumentacje zrealizowanych projektów artystycznych.

Anna Baumgart (ur. 1966 we Wrocławiu) jest artystką wizualną, performerką, rzeźbiarką, autorką instalacji, prac wideo, fotografii, reżyserką spektakli i filmów. Jej twórczość należy do sztuki krytycznej feministycznej, w praktyce artystycznej porusza tematy związane z problematyką tożsamości kobiet i ich funkcjonowaniem w społeczeństwie. W kolekcji Gdańskiej Sztuki Współczesnej zdeponowanej w NOMUS. Oddziale MNG w Budowie znajduje się praca wideo Anny Baumgart pt.: Świeże wiśnie, 2010 r..

Krzysztof Pijarski (ur. 1980) jest artystą posługującym się medium fotografii, adiunktem w łódzkiej Szkole Filmowej, historykiem sztuki, tłumaczem. Jego doktorat zatytułowany Archeologia modernizmu dotyczył twórczości Michaela Frieda, traktował o modernizmie i fotografii. Jako artysta jest zainteresowany losami obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie. Tworzy nowe formy obrazowe muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich. Chętnie w dialogu do obiektów i myśli ich twórców praktykuje refleksję służącą wizualnej formie myślenia. Uważa, że media (fotografia, film, malarstwo, rzeźba) w sztuce są złożonym zespołem elementów, które nie determinują tematyki. Pijarski jest redaktorem tomu Archiwum jako projekt (2011) oraz autorem książki (Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth (Łódź 2013). Mieszka w Warszawie. http://pijarski.art.pl/pl

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Organizator:
Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku | Zielona Brama
ul. Długi Targ 24 | 80-828 Gdańsk tel. 58 307 59 12 w. 117,119
ggf@mng.gda.pl www.mng.gda.pl

Partnerzy:
PATIO ASP

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kiedy odbył się w Gdańsku premierowy pokaz filmu "Popiół i diament"?