stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rozmowy o fotografii

Laboratorium prac fotograficznych zaprasza na Rozmowy o fotografii z Anną Baumgart i Krzysztofem Pijarskim.

w każdy czwartek (do 25.06), godz. 18:00

Wstęp wolny
maj 22-24

piątek - niedziela

Gdańsk, ECS, IKM
13.00-14.15 Anna Baumgart
14.15-15.30 Krzysztof Pijarski
15.30-15.45 dyskusja, zakończenie spotkania

Spotkanie i wykłady towarzyszą wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii pt Laboratorium prac fotograficznych. Dwoje artystów Anna Baumgart i Krzysztof Pijarski podjęli w niej dialog z postaciami historycznymi, poprzez prace z ich życiorysami. W rzeźbie, fotografii i filmie szukali sensów i prawd w tym, co domyślne, a nie oczywiste, ukazane bezpośrednio. W trakcie spotkania oboje zaprezentują konteksty do zrealizowanej wystawy i opowiedzą o indywidulanych praktykach i obszarach tematycznych którymi się zajmują. Zaprezentują własne prace wideo i dokumentacje zrealizowanych projektów artystycznych.

Anna Baumgart (ur. 1966 we Wrocławiu) jest artystką wizualną, performerką, rzeźbiarką, autorką instalacji, prac wideo, fotografii, reżyserką spektakli i filmów. Jej twórczość należy do sztuki krytycznej feministycznej, w praktyce artystycznej porusza tematy związane z problematyką tożsamości kobiet i ich funkcjonowaniem w społeczeństwie. W kolekcji Gdańskiej Sztuki Współczesnej zdeponowanej w NOMUS. Oddziale MNG w Budowie znajduje się praca wideo Anny Baumgart pt.: Świeże wiśnie, 2010 r..

Krzysztof Pijarski (ur. 1980) jest artystą posługującym się medium fotografii, adiunktem w łódzkiej Szkole Filmowej, historykiem sztuki, tłumaczem. Jego doktorat zatytułowany Archeologia modernizmu dotyczył twórczości Michaela Frieda, traktował o modernizmie i fotografii. Jako artysta jest zainteresowany losami obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie. Tworzy nowe formy obrazowe muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich. Chętnie w dialogu do obiektów i myśli ich twórców praktykuje refleksję służącą wizualnej formie myślenia. Uważa, że media (fotografia, film, malarstwo, rzeźba) w sztuce są złożonym zespołem elementów, które nie determinują tematyki. Pijarski jest redaktorem tomu Archiwum jako projekt (2011) oraz autorem książki (Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth (Łódź 2013). Mieszka w Warszawie. http://pijarski.art.pl/pl

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Organizator:
Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku | Zielona Brama
ul. Długi Targ 24 | 80-828 Gdańsk tel. 58 307 59 12 w. 117,119
ggf@mng.gda.pl www.mng.gda.pl

Partnerzy:
PATIO ASP

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?