• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Rozmowa z poetką Iją Kiwą i artystką Ingą Lewi | O perspektywach

Rozmowa z poetka Ija Kiwą i artystką Ingą Lewi. O perspektywach.
Prowadzenie Anna Łazar

czy jest u nas w kranie gorąca wojna
czy jest u nas w kranie zimna wojna
jak to wcale nie ma wojny
przecież obiecali że będzie po obiedzie
na własne oczy widzieliśmy ogłoszenie
wojna pojawi się po czternastej zero zero

Ija Kiwa, tł. Aneta Kamińska

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Iją Kiwą oraz Ingą Lewi. Przyjrzymy się sposobom reprezentacji wojny w twórczości poetyckiej i artystycznej. Planujemy czytanie poezji Ii Kiwy, oglądanie prac Ingi Lewi oraz rozmowę o budowaniu relacji między sobą, sztuką i wojną.

Ija Kiwa, ukraińska poetka, tłumaczka, dziennikarka, członkini PEN Ukraina, urodziła się w 1984 roku w Doniecku, z powodu rosyjsko-ukraińskiej wojny przeprowadziła się do Kijowa w 2014 roku. Autorka książek "Dalej od raju"(2018 dwujęzyczny), "Pierwsza strona zimy" (2019), "Obudzimy się inni: rozmowy ze współczesnymi pisarzami białoruskimi o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Białorusi"(2021). Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. W 2022 roku opublikowała zbiór wierszy "Świadek bezimienności" w tłumaczeniu na język bułgarski przez Denysa Olehova oraz dwujęzycznie Czarne róże czasu w polskim tłumaczeniu Anety Kamińskiej. Przekłada polską i białoruską poezję i eseistykę. Pracuje jako tłumaczka i redaktorka książek dla dzieci w języku angielskim w ramach projektu Pajama Library (PJ) na Ukrainie. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury RP (2021) Mieszka we Lwowie.

Inga Levi urodziła się w 1986 roku w Kijowie w Ukrainie. W 2011 roku ukończyła Wydział Wydawniczy i Poligraficzny Politechniki Kijowskiej, a w 2021 Kijowską Akademię Sztuki Medialnej na kierunku Sztuki Wizualne. Od 2022 roku studiuje na wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2015 należy do grupy zajmującej się konserwacją archiwum fotograficznego huculskiej artystki Paraski Płytky-Horytsvit. Zilustrowała zbiór wierszy dla dzieci autorstwa Wasyla Hołoborodko "Rękawiczka pełna wierszy" (Hrani-T). W 2021 roku była stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. W 2022 roku uczestniczyła w programie rezydencyjnym Poszerzony Warsztat w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (Polska). W latach 2018-2021 była kuratorką prac renowacyjnych fontanny Gwiazdy i Konstelacje oraz Kijowskiego Dworca Autobusowego z lat 60. projektu Ady Rybachuk and Volodymyra Melnychenko. Brała udział w licznych wystawach, m.in.: Double Exposure (Grabinski Point, Bologna, Włochy, 2023), Ty jak? (Ukraiński Dom, Kijów, Ukraina, 2023), Documenting Ukraine: Bearing Witness To War (Bildraum Studio, Wiedeń, Austria, 2023), Who Holds Up the Sky? (Museum of Fine Arts Boston, USA, 2023), Piazza Ucraina (La Biennale di Venezia, Włochy, 2022), Śniły mi się bestie (Galeria Labirynt, Lublin, Polska, 2022). Zajmuje się grafiką, malarstwem, instalacją oraz sztuką interdyscyplinarną.

Opinie

Sprawdź się

Czego symbolem jest opłatek wigilijny?

 

Najczęściej czytane