• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rostislaw Wygranienko (1 opinia)

ROSTISLAW WYGRANIENKO - organista koncertujący pochodzenia ukraińskiego, specjalizujący się w wykonaniu muzyki polskiej różnych epok. Urodzony w 1978 r. w Symferopolu na Ukrainie, jest absolwentem Akademii im. F. Chopina w Warszawie (klasa prof. Joachima Grubicha).

Interpretację muzyki dawnej szlifował pod kierunkiem Christophera Stembridge'a, Jona Laukvika oraz Luigi Ferdinando Tagliaviniego; oprócz tego kształcił się na kursach mistrzowskich i lekcjach u Johannesa Gefferta, Bernharda Haasa, Martina Haselböcka, Edgara Krappa i Oliviera Latry.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncertuje w ponad 140 miastach wielu krajów Europy, w tym na wielu znaczących festiwalach międzynarodowych; zagrał dotychczas ponad 1000 utworów organowych ze swego repertuaru.

Na swoim koncie ma nagrania telewizyjne, radiowe (m.in. Radio Vaticana, Radio Suisse Romande) oraz płytowe (w tym utwory nigdy dotychczas nie nagrywane).

Zdobył pierwsze nagrody na kilku prestiżowych konkursach organowych (Saint-Maurice w Szwajcarii (2003), Konkurs im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2005) i inne).

Był jurorem Konkursu dawnej polskiej muzyki organowej w Legnicy (2004) oraz V i VII Międzynarodowego konkursu organowego (2009, 2011) w St-Maurice (Szwajcaria).

Jest autorem publikacji muzykologicznych; prowadzi obecnie badania nad polską muzyką organową, skutkujące odkrywaniem, prawykonaniem, nagraniem i wydaniem wielu zapomnianych pozycji. Współpracuje w tym zakresie z wydawnictwem "Acte Préalable", dla którego dokonał pierwszych w historii fonografii nagrań polskiej muzyki organowej Adama z Wągrowca, Petrusa de Drusina oraz kompletnej Tabulatury Warszawskiej XVII wieku. Wydał drukiem (po raz pierwszy od 188 lat) unikatowy pomnik polskiej kultury muzycznej - Fugę na temat "Jeszcze Polska nie zginęła" Karola Kurpińskiego.

Występuje wspólnie ze znanymi artystami i zespołami (Małgorzata Armanowska, Piotr Kusiewicz, Piotr Łykowski, Elżbieta Pańko, Justyna Reczeniedi, Stanisław Skoczyński, Krystyna Szostek-Radkowa, "Camerata Vistula", Kwartet Podlaski itd.).
Jest członkiem towarzystw muzycznych im. Karola Kurpińskiego, im. Feliksa Nowowiejskiego, im. Teodora Leszetyckiego oraz paryskiego Société Alkan.

Rostislaw Wygranienko jest dyrektorem muzycznym Kościoła Anglikańskiego w Polsce, a zarazem (od roku 2010) organistą jego warszawskiej parafii św. Emmanuela. Pełni też funkcję organisty kościoła katolickiego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie ("Res Sacra Miser").

Więcej informacji o artyście można znaleźć na stronach www.concertorganist.eu oraz www.organ-music.net.


Program:

P. Lütkemann
(1560-1611/16)
Fantazja Innsbruck, ich muss dich

A. Gabrieli (1532/33-1585)
Canzona in F

T. A. Volckmar
(1686-1768)
Sonata VI (pieno organo)

Gdańska tabulatura organowa (ok. 1591)
3 fantazje VI toni

J. F. Morungensis
(1595)
Melodia á 4 voc.

T. Fritsch
(1563-1619)
Grates nunc omnes (2 pars)

F. Ch. Mohrheim
(1719-1780)
Ein feste Burg ist unser Gott

J. Krieger
(1651-1735)
Toccata in C

P. Siefert
(1586-1666)
Paduana a Paul Sibern

D. M. Gronau
(1685?-1747)
Es wird schier der letzte Tag herkommen
•Chorale in Contrapunto doppio
•Var. I. Andante e staccato
•Var. II. Vivace
•Var. III, à 3 Clav. con Pedale. Larghetto

D. Buxtehude
(1637-1707) Preludium E-dur (BuxWV 141)

Opinie (1)

  • ważne szczegóły

    Wybór utworów nie jest przypadkowy. Kompozytorzy ci w większości żyli i tworzyli na ziemiach dzisiejszej Polski, albo wręcz w samym Gdańsku.

    Paul Luetkemann - to kompozytor szczeciński.

    Canzona Gabrielego pochodzi z Tabulatury Oliwskiej ok. 1613/1619 r.

    Volckmar tworzył zarówno w Gdańsku, jak i w Szczecinie. Przez wiele lat bezskutecznie się starał o posadę w Bazylice Mariackiej. Dziś brzmienie jego Sonaty w Bazylice poniekąd mu te nieudane starania rekompensuje.

    Johann Fischer z Morąga jest skryptorem tzw. Tabulatury Toruńskiej, skąd wziąłem jego autorstwa Melodię, ukończoną 3 listopada 1595 roku.

    Thomas Fritsch - to kompozytor wrocławski.

    Paul Siefert - to kapelmistrz Bazyliki Mariackiej. Jej organistą był również Cajus Schmiedtlein, domniemany autor Gdańskiej Tabulatury Organowej.

    Daniel Magnus Gronau i Friedrich Christian Mohrheim - to również kompozytorzy gdańscy, związani z Bazyliką Mariacką.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Na dachu którego teatru w sezonie letnim możemy oglądać filmy na wielkim ekranie?