• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa

Trzecie spotkanie warsztatowe z cyklu "Wszystko jest filozofią - edycja II" odbędzie się 19 kwietnia (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum. Warsztat o filozofii romantycznej w Polsce - o mesjanizmie i projekcie filozofii narodowej Bronisława Trentowskiego - poprowadzi Adam Jank.

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek.

Vademecum filozoficzne #3 - Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa
W wydanej w 1840 roku "Historii literatury polskiej" Michał Wiszniewski określa czasy współczesne jako "epokę Trentowskiego i Mickiewicza". Celem naszego warsztatu będzie przybliżenie postaci i myśli Bronisława Trentowskiego. Przeczytamy wybrane ustępy z jego najważniejszego, niewydanego za życia dzieła - "Bożycy, lub teozofii". Spróbujemy zrekonstruować jego projekt filozofii narodowej. Wreszcie, przeciwstawimy go najważniejszemu ideowemu oponentowi epoki Romantyzmu, czyli nurtowi mesjanistycznemu (w wydaniu Hoene-Wrońskiego, Towiańskiego i Mickiewicza). Podczas dyskusji zastanowimy się, co dzisiaj powinniśmy zrobić (przejąć? uaktualnić? odrzucić?) z dziedzictwem polskiego myślenia romantycznego.

Materiał do lektury: wybrane fragmenty pisma "Bożyca, lub teozofia" Bronisława Trentowskiego. Omawiany tekst można znaleźć w najnowszym numerze kwartalnika "Kronos": "Bożyca Trentowskiego", nr 4 (43)/2017.

Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Warsztat poprowadzi Adam Jank - Współzałożyciel "Radykalnego słonia". Studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, działa w Fundacji Vademecum, interesuje się neoplatonizmem, gnozą i myślą romantyczną. Lubi koty.

Kalendarz spotkań
12 kwietnia - Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera - Błażej Szymichowski
19 kwietnia - Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa - Adam Jank
25 kwietnia - Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? - dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja - Arthur Schopenhauer i Młoda Polska - Jan Krzysztof Rychert
17 maja - Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle - Marcin Wróbel
... i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II"
"Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.

Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.

Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Tygodnik Powszechny

Patroni
Trójmiasto.pl, Teologia Polityczna, Filozofuj, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Machina Myśli, Centrum Praktyki Stoickiej, Gdyńska Strefa Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury, Centrum Aktywności Seniora

Informacja o biletach

Obowiązują zapisy (limit miejsc: do 30 osób).

Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41

Opinie

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy pokaz "Pierścienia Nibelunga" w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane