• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rodzinne kłopoty w komediowym tonie. Recenzja "Wieczorów ateńskich"

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach... wie coś o tym Borys, głowa rodziny (Sławomir Głazek, po prawej), na którego jeden po drugim spadają nieoczekiwane ciosy ze strony najbliższych.
Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach... wie coś o tym Borys, głowa rodziny (Sławomir Głazek, po prawej), na którego jeden po drugim spadają nieoczekiwane ciosy ze strony najbliższych. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Co się może wydarzyć w rodzinie, w której króluje muzyka klasyczna, a młoda utalentowana pianistka sposobi się do wygrania prestiżowego konkursu, mającego być furtką do wielkiej kariery? Okazuje się, że bardzo wiele. "Wieczory ateńskie" Centrum Kultury w Gdyni są pogodną, zabawną komedią na rosyjską nutę.Życie rodziny Borysa, Ludmiły i ich córki Nataszy podporządkowane jest tej ostatniej - uzdolnionej pianistce, którą ojciec, na co dzień historyk muzyki, od niemowlęcia zabiera na koncerty i przygotowuje do roli artystki. Nic dziwnego, że rozmowy rodzinne wypełniają uwagi na temat sztuki, jej twórców i interpretacji mniej lub bardziej odpowiednich dla nastoletniej dziewczyny. Borys zaplanował karierę córki od początku do końca i widzi już na horyzoncie metę z napisem "międzynarodowy sukces". Gdy tylko coś wedle jego opinii temu celowi zagraża, bez pardonu z tym walczy - nieważne czy są to bilety na koncert ekscentrycznego muzyka (mogącego wypaczyć gust córki), czy podejrzanie mocno zainteresowany Nataszą kompozytor i muzyk z sąsiedztwa.

Ład i porządek umuzykalnionej rodziny, której motorem napędowym są ambicje ojca i jego wizja kariery ukochanej jedynaczki, zburzony zostaje właściwie natychmiast. Borys nie przeczuwa nadciągającej katastrofy, a ta wisi w powietrzu od początku. Widzowie od razu dowiadują się, że osiemnastoletnia Natasza jest przy nadziei i bynajmniej nie chodzi tu o widoki na przyszłe sukcesy przy fortepianie. Antoni kocha młodziutką mamę swojego nienarodzonego dziecka i zamierza się jej oświadczyć. Wywołuje tym przerażenie Nataszy, bo jak powiedzieć o wszystkim rodzicom? Zwłaszcza że ojciec zdecydowanie odgania adoratora córki jak natrętną muchę, podejrzewając go o niecne plany i - co gorsza - nie widząc w nim wybitnego muzyka. A prawda na jego temat okaże się jeszcze trudniejsza do zniesienia.

Borys mężnie znosi cios zadany w serce przez córkę, ale dla jej wybranka szykuje misterny sprawdzian dobrej woli.
Borys mężnie znosi cios zadany w serce przez córkę, ale dla jej wybranka szykuje misterny sprawdzian dobrej woli. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl
Całość nabiera rumieńców po przyjeździe babci Anny, która okazuje się bardzo ekscentryczną staruszką. Do tego stopnia, że jej pomysł na reinkarnację w rodzinnym gronie należy do najmniej zaskakujących.

Szalona komedia Piotra Gładilina to dyplom reżyserski Mateusza Olszewskiego, finalizującego tym samym studia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dzięki staraniom związanego z tą uczelnią i zaprzyjaźnionego z CK Gdynia Grzegorza Chrapkiewicza i dyrektora CK Gdynia Jarosława Wojciechowskiego, Mateusz Olszewski miał możliwość przygotować spektakl, który trafi na stałe do repertuaru Centrum Kultury w Gdyni, chociaż zrealizowany został przez aktorów pracujących na co dzień w Warszawie.

Reżyseria Olszewskiego skupiona jest wokół tekstu Gładilina i zabarwiona rosyjskim kontekstem, w którym tenże bardzo silnie jest osadzony. Reżyser poza drobnymi dodatkami (sam początek, czy też pozbawiona słów etiuda grającej Ludmiłę Nataszy Sierockiej, poświęcona codziennym czynnościom) koncentruje się na możliwie prostym i utrzymanym w odpowiednim tempie podaniu tekstu sztuki. Rosyjskość bohaterów bardzo mocno podkreśla scenografia Klary Filipowicz (dla której również jest to część dyplomu). Dominującym elementem scenografii są pełne motywów ludowych okalające scenę ramy kulis, imitujące ściany domu bohaterów.

Antoni (Jakub Kamieński) zamierza poślubić Nataszę (Angelika Olszewska). Nie wie jeszcze, że od podjęcia decyzji do realizacji tego przedsięwzięcia czekać go będzie długa i kręta droga.
Antoni (Jakub Kamieński) zamierza poślubić Nataszę (Angelika Olszewska). Nie wie jeszcze, że od podjęcia decyzji do realizacji tego przedsięwzięcia czekać go będzie długa i kręta droga. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl
W centralnym punkcie sceny jest stół - symbol domowego ogniska, bo też o rodzinie i z nią związanych problemach z przymrużeniem oka traktuje przecież sztuka Gładilina. Elementem wystroju są również kostiumy bohaterów niemal zrośnięte z ostoją domu - rodzicami Nataszy, dzięki charakterystycznym motywom kwietnym znajdującym się zarówno na drzwiach w głębi sceny, dywanie prowadzącym przez całą długość sceny, jak i na kostiumach bohaterów (sukienka matki, kamizelka ojca). Nie zabrakło też obowiązkowego w tradycyjnym rosyjskim domu samowaru.

Aktorzy dobrze wkomponują się w tempo akcji, umiejętnie korzystając z możliwości, jakie daje tekst sztuki. Najzabawniejsza jest oczywiście grana z wyczuciem, nieprzesadzona i zjednująca sympatię babka Anna, grana przez Tomirę Kowalik. Dwoi się i troi w roli Borysa Sławomir Głazek, ciekawie prezentujący swojego bohatera, który pomimo kontrowersyjnych poglądów potrafi zaskarbić sobie sympatię widzów, jako nadopiekuńczy, ale kochający ojciec, któremu wraz z dorastaniem córki świat wymyka się spod kontroli.

Babcia Anna to prawdziwa psotnica i najbardziej zaskakująca bohaterka sztuki Piotra Gładilina. W spektaklu Centrum Kultury w Gdyni udanie wciela się w nią Tomira Kowalik.
Babcia Anna to prawdziwa psotnica i najbardziej zaskakująca bohaterka sztuki Piotra Gładilina. W spektaklu Centrum Kultury w Gdyni udanie wciela się w nią Tomira Kowalik. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl
Łatwo przeoczyć natomiast bardzo udaną i niewdzięczną rolę Ludmiły - prostej, niezbyt rozgarniętej, sympatycznej i prostodusznej matki Nataszy, bardzo zgrabnie zagranej przez Nataszę Sierocką. Dobrym spuentowaniem tej roli jest wspomniana wcześniej pantomimiczna etiuda, podsumowująca jej postać jako "kurę domową". Duży talent komediowy posiada Jakub Kamieński, który w niewielkiej de facto roli Antoniego nie do końca ma szansę go ujawnić. Wreszcie najmniej wyrazista na ich tle Angelika Olszewska także budzi sympatię i wnosi niezbędny w tym towarzystwie powiew świeżości, który uwiarygadnia jej bohaterkę.

Dlatego "Wieczory ateńskie" są pogodną, zgrabną komedią, podszytą lękiem o dorastającą córkę i kłopotami rodzinnymi, w mniejszym lub większym stopniu dotykającym każdą wielopokoleniową rodzinę. W końcu żarty z teściowych nie wzięły się z niczego, tak samo jak zaborczość rodziców i próby spełnienia własnych aspiracji za pomocą swoich dzieci. Reżyser wszystko to właściwie poukładał, przygotowując sprawnie zrealizowane, zabawne przedstawienie.

Opinie (9)

 • Spektakl super :), uśmiałam się, polecam.

  Szkoda że nie wszyscy widzowie dostosowali się do prośby o nie robienie zdjęć. Pozdrawiam też babkę z pierwszego rzędu która przez cały spektakl żuła gumę i mlaskała ;/.

  • 5 3

 • miła odmiana

  W stosunku do tych kanapowych komedyjek CK Gdynia, którymi ostatnio w Gdyni nas uświadczano. Dobry humor i ciekawa, nieznana sztuka. Pozytywny wieczór.

  • 9 4

 • (3)

  Bardzo dobry spektakl. Rewelacyjna Tomira Kowalik!!!!

  • 7 4

  • Gra Tomiry rewelacyjna ale spektakl beznadziejny.

   • 1 1

  • spektakl 24 czerwiec godz 17 odwołany info kubbilecik

   • 0 0

  • odwołane w Gdyni

   • 0 0

 • Babcia rewelacja

  Sztuka wspaniała gra aktorska również ale babcia rewelacja brawo jeszcze raz brawo

  • 9 2

 • Przyjemne w odbiorze i godne polecenia :)

  • 4 4

 • Banał w słabej reżyserii

  Jeżeli taki nam narybek reżyserski rośnie, to będzie słabo. Mam nadzieję, że są w tej szkole lepsi od Pana Mateusza. Mówiąc krótko, bardzo słaba reżyseria, Scenografia nieprzemyślana. Miejscami zasłaniająca aktorów i oświetlenie. Zdecydowanie na plus Pani Tomira Kowalik, można by nawet powiedzieć, że ratuje ten spektakl. Panowie kompletnie niespójne postaci (ale to chyba wina reżysera; braku przemyślenia tych postaci z jego strony).
  Kilka śmiesznych tekstów. A poza tym banał i w sumie nuda. Tylko momenty śmieszne i inteligentne.

  • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się zamiejscowy oddział Muzeum Narodowego w Będominie?

 

Najczęściej czytane