• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rewitalizacja Dolnego Miasta w oczach mieszkańców

Weronika Korbal
31 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Staging Anonymous" Dominika Lejmana "Staging Anonymous" Dominika Lejmana

Za nami uroczysta inauguracja dwóch obiektów na Dolnym Mieście, powstałych w ramach projektu rewitalizacji dzielnicy przez sztukę oraz rozpoczęcie sezonu LKW Gallery. Promowane w mediach na początku roku, dwie instalacje wzbudzały mieszane uczucia, szczególnie wśród internautów. Postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat sądzą ci, którzy są najbliżej tematu, czyli mieszkańcy dzielnicy.



14 maja miała miejsce oficjalna inauguracja obiektów, oddanych do użytku pod koniec ubiegłego roku. "Invisible Gate", autorstwa Front Studio z Nowego Jorku oraz "Staging Anonymous" gdańskiego artysty światowego formatu, Dominika Lejmana, zostały tym samym włączone do programu wydarzeń artystycznych, realizowanych w ramach "Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska", a w tirze zakleszczonym pod mostem przy ulicy Szopy rozpoczął się nowy sezon edukacyjny. Studio warsztatowe Autoart po raz pierwszy w tym roku wypełniło się młodymi adeptami sztuki, a imprezę uświetniła obecność Yen Ha i Michi Yanagishita ze wspomnianej grupy Front Studio, które poprowadziły warsztaty architektoniczne.

Czy rewitalizacja Dolnego Miasta przez projekty takie jak "Galeria Zewnętrzna" ma sens?

Szeroko promowana strategia odnowy Dolnego Miasta przez sztukę jest ostatnio jednym z ważniejszych tematów, związanym z działaniami Łaźni. Przy okazji prezentacji programu na 2010 rok pojawiały się skrajne opinie na temat całej akcji - od pełnych nadziei głosów, że Dolne Miasto będzie pełniło rolę laboratorium społecznego, przez ciekawość, jakie reakcje wzbudzą poszczególne instalacje, aż po druzgocącą krytykę, szczególnie ze strony internautów (artykuł Dolne Miasto: rewitalizacja przez sztukę )

Jak się jednak okazuje, sami mieszkańcy Dolnego Miasta nie wykazują aż tak dużego zainteresowania tym, z czym obcują bezpośrednio na co dzień. Ankietowanym w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwale Przedmiejskie jest raczej obojętny fakt wzbogacenia przestrzeni miejskiej instalacją Lejmana. "Invisible Gate" w większości z niczym im się nie kojarzy, nie urzeka ich też wielokrotnie wspominany w mediach "teatralny charakter" tej pracy.

W rozmowach wielokrotnie powracał wątek bezpieczeństwa w kontekście instalacji. Jedni twierdzili, że instalacja poprawiła bezpieczeństwo w tunelu, bo wygenerowała nowe źródła światła, inni wskazywali na zagrożenia, płynące z jej iluzjonistycznego charakteru. Argumentowali to zaobserwowanymi niebezpiecznymi sytuacjami podczas zabaw dzieci czy spacerów starszych osób. Reasumując - tylko 5 proc. ankietowanych miało świadomość walorów artystycznych pracy, około 7 proc. pytanych o stosunek do instalacji uznało, że odbiera ją pozytywnie, natomiast reszta deklarowała obojętność. Nie pojawił się ani jeden głos, wartościujący negatywnie i ta sama sytuacja powtórzyła się przy okazji pytania o "Invisible Gate". Tutaj jednak jeszcze większa ilość ankietowanych była przeświadczona o powodach technicznych, dla których most został obudowany blachą.

Pojawiły się też wypowiedzi bardzo krytyczne, takie, jak zdanie mieszkanki, pragnącej zachować anonimowość, zaczepionej w sklepie z odzieżą używaną nieopodal Bramy Żuławskiej: Rewitalizacja? Tam trzeba wrzucić granat! - mówiła z nieukrywanym zniecierpliwieniem, podkreślając, jak niebezpiecznie żyje się na Dolnym Mieście i powątpiewając w zasadność akcji, związanych z upiększaniem dzielnicy za pomocą sztuki.
Warsztaty z Front Studio inaugurujące bieżący sezon LKW Autoart Warsztaty z Front Studio inaugurujące bieżący sezon LKW Autoart
Architektura dla najmłodszych w postaci warsztatów - kolorowo i wesoło Architektura dla najmłodszych w postaci warsztatów - kolorowo i wesoło
Na tle dwóch instalacji najbardziej oczywistą funkcję dla mieszkańców spełnia LKW Gallery w tirze pod wiaduktem. Większość osób wie o odbywających się tam warsztatach, choć Elżbieta Okroy, jedna z organizatorek, sama przytacza zasłyszaną anegdotę na temat powstania galerii: "Wielokrotnie słyszeliśmy teorię, że tir, w którym odbywają się warsztaty, po prostu się zepsuł, a następnie miasto, nie wiedząc co z nim zrobić, oddało go Łaźni" - mówi organizatorka warsztatów. Przy tym zaznacza, że udział dzieci z dzielnicy jest dominujący, a więc akcja spełnia swoje założenia. Sporadycznie pojawiają się dzieci z innych terenów, a także innej narodowości, co stanowi dodatkowy czynnik rozwijający. Wolontariusze o akcjach informują bezpośrednio, wychodząc "w teren" i zapraszając do wspólnej zabawy, a także przez plakaty, ulotki pozostawiane w szkołach, z którymi Autoart na stałe współpracuje. Duża część maluchów przychodzi sama, wtedy organizatorzy proszą o pisemną zgodę rodziców.

CSW Łaźnia prowadzi także poza "Galerią Zewnętrzną" szereg projektów edukacyjnych w ramach rewitalizacji. Podczas akcji "90 Minut Sztuki - Inkubator", dzieci z okolicznych szkół uczestniczą w niezapowiedzianych zajęciach ze sztuki, połączonych ze spotkaniem z autorem aktualnej wystawy w "Inkubatorze". "Lekcje sztuki" to także zajęcia w nawiązaniu do aktualnej wystawy w CSW, polegające na połączeniu oprowadzenia kuratorskiego, wykładów i warsztatów plastycznych. W okresie ferii odbywały się warsztaty "Przeprojektuj swój ciuch", a w tej chwili trwa nabór do drugiej edycji konkursu graffiti dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej "Wiem -nie niszczę, tworzę". To tylko część bogatej oferty Łaźni, która na stałe współpracuje ze szkołami SP nr 65, SP nr 4, Gimnazjum nr 8 i Gimnazjum nr 9.

I te ostatnie informacje cieszą najbardziej, bo rewitalizacja ma największe szanse poprzez kształcenie młodych pokoleń. Niepokoi jednak bierność wobec dwóch realizacji "Galerii Zewnętrznej" - czy ich pomysłodawcy nie ustawili mieszkańcom za wysoko poprzeczki, oczekując od nich wrażliwości, która wynika także ze świadomości, jak wygląda dziś dzieło sztuki?

Miejsca

Opinie (29)

  • za wysoka poprzeczka (1)

    Gdyby pani redaktor zamieniła swoje mieszkanie na mieszkanie w Dolnym Miescie, przybyłoby tam wrażliwości na dzisiejsze dzieło sztuki.

    • 12 9

    • widać, że nie znasz Dolnego Miasta
      Pewnie jestes z blokowiska co widać i czuć

      • 0 0

  • sie dzieje

    "Jak się jednak okazuje, sami mieszkańcy Dolnego Miasta nie wykazują aż tak dużego zainteresowania tym, z czym obcują bezpośrednio na co dzień."

    litości, a z czym takim niby obcują? aż dziw bierze, że po te prace nie zgłosiło się jeszcze MOMA z nowego jorku albo TATE modern. prace są kompletnie przeciętne ale dziś ideologie można dorobić do każdego kawałka blachy czy świetlówki szczególnie jeśli płaci za to miasto. swoją drogą kiedyś lud pracujący miast i wsi też nie wyrażał zainteresowania piękną sztuką socrealizmu, nie chciał chodzić na wystawy. widać polacy to ignoranci...

    • 25 1

  • Mieszkańcy nie przeczuwają, jak wielką wartościa są dzieła światowego formatu artystów. Gdyby przeczuwali natychmiast wymontowaliby te trzy swietlówli i czterykawałki blachy i opchnęliby w którejś z czołowych galerii w jednej ze swiatowych stolic kultury takich jak Ruovesi, Shilowo czy Grudziądz. Oni tam w wielkim swiecie są bardzo spragnieni mocy świetlówki. A ceny na tym ryku siętgaja setek tysiecy dolarów.

    • 11 1

  • Gdyby miasto nie zablokowało sprzedarzy mieszkań w tym rejonie to by.....

    trochę społeczeństwo się wymieszało i ci którym nie zależało do tej pory na normalnym życiu zaczęliby naśladowac tych którzy żyją dla dobrych celow.
    Zanim wykruszy się to zepsute środowisko to runą tak kiedyś piękne obecnie zabytkowe już kamienice . Nie pozostanie po nich śladu a miasto sprzeda drogie działki zacierając historię !

    • 24 0

  • To mnie gryzie (2)

    Przejście pod wiaduktem przy ul. Kamienna Grobla obito blachą ale nie zamontowano rynien odprowadzających wodę deszczową przez co woda spływa po ścianach pod instalacją z blachy degradując ściany. Innym przykładem jest instalacja naprawdę ciekawa instalacja w przejściu podziemnym prowadzącym na przystanki tramwajowe ale dodają jej atrakcyjności i splendoru ubytki płyt na podłodze tunelu czy popisane ściany. Wszystko fajnie ale inwestycje w kulturę powinny być poprzedzone realizacją projektów infrastrukturalnych, prewencyjnych, edukacyjnych. Zgadzam się z jednym z przedmówców na forum odnośnie negatywnego wpływu blokady sprzedaży mieszkań w tej dzielnicy przez Miasto. Uważam, że jest to jedyny ratunek dla Dolnego Miasta mogący zapobiec dalszej degradacji dzielnicy i jej mieszkańców. Na Dolnym Mieście mieszka wielu porządnych ludzi, funkcjonujących w dobrze zorganizowanych wspólnotach sąsiedzkich, którym Miasto lansujące hasło rewitalizacji dzielnicy podrzuca kukułcze jajo w postaci tworzonych lokali socjalnych, w których poza rzadkimi przypadkami ludzi którym nie powiodło się w życiu zamieszkują często ludzie z marginesu pozbawieni elementarnych zasad przestrzegania prawa, porządku, współżycia w społeczeństwie, uczciwości, o wrażeniach estetycznych i zainteresowaniach kulturalnych nie wspominając.Potrzebna jest praca u podstaw, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i efektywne działania mające na celu karnie winnych dewastacji. Nieźle sprawdza się monitoring kamer straży miejskiej w części dzielnicy gdzie już funkcjonuje. Działania kulturalne są niezbędne ale niestety osobnika stojącego niewiele wyżej od neandertalczyka prezentowana forma aktywizacji w obszarze kultury zainteresuje o tyle o ile będzie miał przyjemność w jej zniszczeniu lub demontażu w celu jednorazowego zarobku. Działaniom rewitalizacyjny na polu kultury powinien towarzyszyć zrównoważony rozwój cywilizacyjny i praca organiczna.

    • 21 0

    • (1)

      wszystko ok, ale ściany tunelu pomalowali zanim zainstalowali światełka
      warto sprawdzić zanim się coś nabazgrze

      • 0 0

      • Ad vocem komentarza mojego wpisu

        Ok mam nadzieję, że ściany długo pozostaną chociażby w tym stanie w jakim są. Jak jest każdy widzi. To, że w tej chwili służby odpowiedzialne za porządek zamalowały bazgroły nie zmienia faktu, że za jakiś czas pojawią się ponownie. Jeśli czepiać się szczegółów to warto zwrócić uwagę na stan tablic informujących o kierunkach w których odchodzą z danego przystanku tramwaje albo stanie cyklicznie niszczonych wiat przystankowych czy tablic z rozkładami jazdy.

        • 0 0

  • UWAGA ARTYSTY WYCIĄGAJĄ PUBLICZNY GROSZ ZAMIAST DRÓG I ULIC BĘDA FANABERIE!!! (2)

    Idz na wybory zakończ tą farsę. W mieście muszą być drogi!!! a nie łąki i pastwiska z traktami żwirowymi.

    • 6 6

    • (1)

      dla niektórych jedyną metodą przemieszczania się z miejsca na miejsce jest samochód. Dla Was dziury w drogach to rzeczywiście dramat... .

      Za oknem samochodu też jest świat i życie :)

      • 0 0

      • bez przesady, są jeszcze żagle albo skrzydła ...

        • 0 0

  • świetna strategia

    nie ma chleba, to dajemy igrzyska. Dolne Miasto potrzebuje gruntownej rewitalizacji, a nie malowania gruzów kolorowymi farbkami.

    • 14 0

  • Rewitalizacja społeczności (1)

    Najpierw zrewitalizujmy mieszkańców. Pan Heniek po wyroku niech ubierze się w stylu dawnych warszawskich oprychów (gazrurka obowiązakowa). Chłopaki po OHP niech wdzieją marynarskie stroje, a pani Krysia udaje lokalną praczke.
    Taki mały, lukrowany retro-skansen dla turystów;-)
    Jak nie ma co włożyć do gara, zeby wypadają, a młodzież widzi swoją przyszłość w gangu (a zatemi i pierdlu (piachu)) to słoneczniki na ścianach nie pomogą...

    • 6 2

    • burak=golem

      • 0 1

  • lepszy bylby basen,plaza,zielen, sauna i takie tam sztuki

    a nie pod plaszczykiem niby gorszej dzielnicy umieszczac dzieci w zatrutym spalinami powietrzu troche wrazliwosci nie tylko tej spolecznej ale tez ekologicznej

    • 4 1

  • Cała ta rewitalizacja jest śmiechu warta (4)

    Niech zaczną od wysiedlenia menelstwa i dresiarstwa, albo chociaż zainstalowania jakiegoś monitoringu, a potem można myśleć o rewitalizacji. I całe to gadanie o uwrażliwianiu na sztukę to porażka - większość ludzi zamieszkujących te okolice to ograniczona umysłowo patologia, która prędzej zdewastuje, niż doceni wartość artystyczną.

    • 9 6

    • zresztą o jakiej wartości artystycznej tu mowa...

      • 0 0

    • MONITORING

      Przecież monitoring został zamontowany i w przejściu podziemnym przy Akademii Muzycznej i pod wiaduktem obok tira LKW Gallery. A dziś widziałam że instalowano kamerę na ul. Łąkowej. Tak więc proponuję najpierw zobaczyć jakie zmiany faktycznie zachodzą na Dolnym Mieście, a potem krytykować i zrzędzić;)

      • 1 0

    • jaka "większość"?

      jedziesz stereotypami, sam chyba jesteś ograniczony umysłowo, stąd te projekcje na innych.

      • 1 1

    • Rafał=dresiarz z blokowiska=patol

      • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile teatrów znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?

 

Najczęściej czytane