• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ptaki w mieście

Wystawa Ptaki w mieście jest częścią prowadzonej przez Miasto Gdynia od ponad 20 lat edukacji o ptakach pn. Zapraszamy ptaki do Gdyni. Tym razem zapraszamy do Gdyni ptaki Andrzeja Rabiegi!

Ptaki przywodzą na myśl przeróżne skojarzenia. Wiele gatunków ma na stałe przypisane cechy ludzkie i kojarzą się nam z konkretnymi sytuacjami. Wiemy, że sowa jest mądra, sójka nie może się wybrać za morze, słowik jest ikoną pięknego śpiewu, a kukułka wywróży szybki ślub. Cechą wspólną wszystkich ptaków jest ich wolność - wolny jak ptak, mówimy. I uwielbiamy patrzeć jak ptaki rozkładają skrzydła.

Właśnie wolność ptaków stała się główną inspiracją dla Andrzeja Rabiegi, by zacząć je obserwować, a potem malować. Mówi o sobie, że od zawsze był miłośnikiem przyrody i planował, że na emeryturze przeniesie się za miasto aby oddać się malowaniu ale zbieg okoliczności sprawił, że malować zaczął dużo wcześniej. Świąteczny prezent od żony w postaci farb wodnych, śniadanie przy oknie z widokiem na karmnik dla ptaków w ogrodzie, poczucie wolności twórczej i...

Przez niemal cały lipiec w przestrzeni galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego możemy podziwiać wyjątkową wystawę. Cykl akwarel przedstawiających ptaki jest dziełem gdańskiego artysty Andrzeja Rabiegi, który w niezwykły sposób prezentuje piękno ptaków oraz możliwości farb akwarelowych. Emocje towarzyszące obserwacji ptaków w naturze zostały w tych pracach zaklęte w kolor, detal i formę oraz przestawione w charakterystyczny sposób, który sprawia, że zachwyt nad przyrodą nabiera nowego wymiaru.

A z czym kojarzy się Sroka? Z inteligencją, zamiłowaniem do błyskotek, miastem. Sroka z plakatu wystawy jest bardzo elegancka i zachwyca pięknymi barwami. Na wystawie zaprezentowano jeszcze około 30 innych ptaków, a każdy z nich uskrzydla naszą wyobraźnię.

Andrzej Rabiega - malarz akwarelista, artysta grafik, fotograf. Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Uczestnik wielu plenerów artystycznych i wystaw, w tym zagranicznych. Ceniony zwłaszcza przez wydawców branży przyrodniczej za niezwykły sposób przedstawiania ptaków. Współpracował niemal ze wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami ochrony dzikiej przyrody, m. in.: Jestem na pTAK, Akcja Bałtycka, Salamandra, Lasy Państwowe, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...