• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przyrodopisanie po polsku

"Jeśli chcesz kontemplować krajobraz, musisz się otworzyć na bodźce" - mówił Adam Robiński w wywiadzie dla wyborcza.pl. Ale gdzie właściwie tych bodźców szukać? O tym, a także o wędrowaniu mniej utartymi ścieżkami, odkrywaniu zakątków Polski, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach oraz korzyściach płynących z obcowania z naturą, porozmawiamy z autorem podczas drugiego spotkania z cyklu "Przyrodopisanie po polsku" (9 lipca, godz. 18, ogród za Biblioteką Oliwską). Adam Robiński opowie również o swojej trzeciej książce, której bohaterami będą... m.in. oliwskie bobry!

Adam Robiński - pisarz i dziennikarz związany m.in. z "Rzeczpospolitą" i "National Geographic Polska", stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i "Pisma". Autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", która zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była również nominowana m.in. do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz nagród Conrada i Gombrowicza. Druga książka - "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" zdobyła m.in. Grand Prix Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju w 2020 roku i nagrodę publiczności tego festiwalu. Podróżował tropami Bruce'a Chatwina. Miłośnik  bóbrwatchingu, filmów Wernera Herzoga i mikrohistorii ukrytych w krajobrazie.

"Przyrodopisanie po polsku" to cykl spotkań z autorami, którzy swoją miłość do przyrody połączyli z pasją literacką. To również odpowiedź na cieszący się w ostatnim czasie szaloną popularnością książkowy trend, który w centrum uwagi stawia naturę i wszystko, co z nią związane. "Duchowe życie zwierząt", "Sekretne życie drzew", "Rzecz o ptakach" - to tylko kilka tytułów, które stały się światowymi bestsellerami i zwróciły oczy milionów czytelników w stronę świata fauny i flory.

Tzw. "nature writing" również w Polsce ma się świetnie - i trudno się dziwić, skoro w naszym kraju nie brakuje fascynujących terenów do eksplorowania, a gatunki zwierząt takie jak ryś, wilk czy żubr ponownie zadomowiają się w naszych lasach i puszczach. Książki z tego nurtu coraz częściej są doceniane przez krytyków i nagradzane najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami - wystarczy wspomnieć błyskotliwy tom esejów ornitologicznych "Dwanaście srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego, uhonorowany Nagrodą Nike, czy doskonałą "Drogę 816" Michała Książka, za którą autor zdobył Nagrodę Literacką Gdynia.

Dziś, po wielu latach fascynacji życiem w wielkich miastach, w otoczeniu wieżowców, sklepów i bloków, coraz chętniej zwracamy się w stronę powrotu do tego, co naturalne, w stronę odkrywania przyrody i jej tajemnic. Zamiast spaceru do centrum handlowego wybieramy spacer po plaży, zamiast wakacji w tłocznych światowych stolicach - wyciszający pobyt na wsi. Ponownie uczymy się rozpoznawać gatunki drzew, szanować każdy skrawek zielonej przestrzeni i odróżniać kruka od gawrona, a wróbla od mazurka. A jeśli jeszcze nie wiecie, jak się do tego zabrać - cykl "Przyrodopisanie po polsku" może stać się dla was inspiracją do zmiany myślenia o otaczającym świecie.

Opinie

Sprawdź się

Cykl "Gdańsk według..." doczekał się 5 zeszytów. Komu, jak dotąd, nie poświęcono książki w tym cyklu?