• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przemysław Garczyński / Figury Pierwsze

Prace będzie można obejrzeć za pośrednictwem filmowej rejestracji wystawy. Film będzie dostępny na stronach Facebook.com/Galeria-Żak, Facebook.com/KlubZak oraz na kanale YouTube Klubu Żak.

Galeria Żak w dniach 12 - 28.02.2021 będzie czynna w g.10.00 - 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Zasady sanitarne:

1. W Galerii mogą przebywać 4 osoby jednocześnie
2. Obowiązuje nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego
dystansu społecznego
3. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do
Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są
regularnie dezynfekowane.
6. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na
zużyte rękawiczki i maski

Wystawa Figury Pierwsze to zbiór najnowszych obrazów Przemysława Garczyńskiego. Oparte na formach geometrycznych i iluzji przestrzeni obrazy wywodzą się z cyklu Znaki na Niebie rozpoczętego w 2016 roku. Równolegle artysta pracuje nad cyklem Horyzonty.

Wystawa stanowi refleksję artysty na temat pejzażu, jako jednego z podstawowych tematów malarskich. Sięgając po wątki architektoniczne skupia się Garczyński nad twórczością człowieka, w jego pracach architektura stanowi metaforę przestrzeni, w której się znajdujemy, poruszamy.
Wertykalny ślad jako kreacja i wzrost jest jednocześnie znakiem człowieka na ziemi, natomiast horyzontalny ślad tożsamy jest z ziemią.

- Wystawa stanowi interesujący zbiór malarstwa ,które prowadzi dialog z wielkimi rewolucjonistami malarstwa. W zgeometryzowanym świecie malarskim Przemysława  Garczyńskiego króluje  linia i kolor - tak intensywne, że kiedy artysta przesłał  po raz pierwszy swoje prace w korespondencji byłam przekonana, że to ostra jak brzytwa, grafika. Okazało się, że to malarstwo totalne, skupione na figurach, tonach, cieniowaniach bądź tylko na wyrazistym kolorze. Figury pierwsze  są zbiorem obrazów opowiadających świat za pomocą matematycznych kompozycji, ukłonem wobec kilku awangard wziętych razem pod lupę - mówi Agata Nowosielska, kuratorka Galerii Żak

Horyzont pozornie odcina dwie płaszczyzny koloru tworząc sugestię przestrzeni. Umieszczone w iluzji pejzażu figury geometryczne nie pokazują czym dokładnie są a tytułowe "Figury" są odwołaniem do śladu "kultury człowieka" w naturze. Maluję z intuicyjnym przeczuciem istnienia przestrzeni duchowej i to jest klamra kompozycyjna zamykająca moje cykle. Jednak jest on mocno osadzony w rzeczywistości, ale odcinają się od potocznie rozumianej materii świata. Nie jest to świat alternatywny, jest to uzupełnienie i konsekwencja bycia w rzeczywistości. (Przemysław Garczyński)
Przemysław Garczyński - urodzony w 1988 w Lublinie. Finalista 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Ukończył studia grafikę warsztatową na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, w pracowni prof. Piotra Lecha i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2018) w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni kształcenia podstawowego prowadzonej przez dr. Marka Wrzesińskiego i pracowni malarstwa ściennego i witrażu prof. Jacka Zdybla. Prace artysty znajdują się w m.in. kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jeden z rysunków Przemysława Garczyńskiego znajduje się na Księżycu (Moon Drawing Project / Moon Arts Ark 2016).
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to: