• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przeciętni - wernisaż

"Przeciętni" - to autorski projekt grupy fotograficznej Zorka Project realizowany od 2008 roku. Na gdańskiej wystawie znajduje się kilkadziesiąt fotograficznych portretów osób, które uznały siebie za postaci zwyczajne.

W trakcie projektu okazało się, że pojęcie przeciętności we współczesnych czasach nie jest jednoznacznie negatywne. Jego interpretacja zależy od stopnia wykształcenia, statusu materialnego, światopoglądu. Polskie (2008), rosyjskie (2010) i czeskie (2011) sesje pozwoliły na stworzenie interesującego albumu różnorodnych postaw. Autorki dowiodły, że bohaterów fotografii - przedstawicieli od wieków sąsiadujących narodów - łączy więcej niż można było przypuszczać. Choć dzieli przeszłość, to wiąże potransformacyjna współczesność: podobne marzenia, wyrażane uczucia, potrzeba bliskości, wiara i chęć przynależności do grona... choćby przeciętnych, ale Europejczyków. Barwne portrety o charakterze dokumentalnym pozwalają na porównania, ale są też pochwałą codzienności.
Bez retuszu i upiększeń spoglądają na nas całe rodziny, partnerzy, samotni mężczyźni i kobiety z dziećmi. Autorki zawsze fotografują postaci w bezpośrednim kontakcie z kamerą, spojrzenie w obiektyw wyzwala bowiem napięcie, dzięki któremu wierzymy w prawdziwość tego przekazu. Szczególnie jest to widoczne w przewrotnie zatytułowanym cyklu Przeciętni. Nabór do projektu każdorazowo odbywał się poprzez prasowy anons. Efektem jest realizacja bogatego w typy ludzkie cyklu, gdzie ujawniła się skłonność artystek do umiejętnego wydobywania skrywanych osobowości. Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie premierowym pokazem wszystkich części cyklu jednocześnie, towarzyszy jej katalog z tekstem prof. Bogdana Wojciszke.

Zorka Project to jedna z najciekawszych polskich współczesnych grup fotoreporterskich, istnieje od 2000 roku, tworzą ją warszawianka Monika Redzisz (rocznik 1974) i pochodząca z Gdańska Monika Bereżecka (rocznik 1974). Prezentują nurt tzw. nowego dokumentalizmu w fotografii. Obie są absolwentkami Wydziału Komunikacji Medialnej - Fotografii ASP w Poznaniu, Redzisz - także Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowane głównie socjologicznym portretem przełamują społeczne tabu w zakresie medialnego wizerunku kobiet i mężczyzn, ról społecznych i płciowych. Tematem ich cykli są często marginalizowane społeczności mniejszościowe, na przykład np. drag quin, uchodźcy (m.in. w cyklu Wietnamczycy z 2001), jak również grupy zawodowe: kierowcy tirów, pracownicy cyrku, tramwajarki, kulturyści.

Wystawa jest 11 prezentacją w cyklu Feminoteka, przygotowanego przez Gdańską Galerię Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Współpraca: Paweł Burian, Justyna Gabriel, Agnieszka Gawędzka, Maria Szymańska-Korejwo

Wystawa trwa do 23 października 2011.

Opinie

Sprawdź się

Etruski lew wykonany z bursztynu jest jednym z cenniejszych eksponatów muzeum...?