• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Promocja bibliografii Lucyny Legut

18 stycznia (piątek) o godz. 17:00 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42, Gdańska) odbędzie się promocja najnowszej bibliografii wydanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku pt. "LUCYNA LEGUT. PISARKA, AKTORKA, MALARKA. Bibliografia oraz trzy szkice o twórczości." Gośćmi spotkania będą Monika Graban-Pomirska, Hanna Dyktyńska, Małgorzata Abramowicz.

Książka zawiera trzy szkice syntetyczne ukazujące twórczość pisarską, aktorską i malarską Lucyny Legut oraz biogram i bibliografię, liczącą prawie 1200 pozycji - a w niej wszystko, co Lucyna napisała i wszystko, co napisano o niej. Do książki dołączono płytę z nagraniami audycji - ze zbiorów archiwalnych Radia Gdańsk - poświęconych Lucynie Legut.

Lucyna Legut z trójmiejskim teatrem związana była przez blisko 40 lat swojego życia. Urodziła się w 1926 roku w Suchej Beskidzkiej. W 1950 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1945-1947 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1951-1956 była aktorką Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W 1956 roku została zaś aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku.

Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Grała m.in. Martę w "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego (1965). Zagrała również Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę "Szewcach" Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera (1957) oraz Dorotę w "Matce" Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca (1969).

Zasłynęła także dzięki swojej twórczości literackiej. Debiutowała w 1960 roku książką dla dzieci pt. "Świersze mają sklep z instrumentami". Rok później debiutowała również jako autorka utworów scenicznych, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką "Złodziej serc".

Została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w roku 2005.

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?