• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Projekt Regenorchester XI

maj 8

środa, godz. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 17

piątek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sala Koncertowa na Ołowiance

jazz - koncerty w Trójmieście


Koncert jazzowy
Projekt Regenorchester XI

Wystąpią:
Franz Hautzinger - tr & electronics
Martin Siewert - e-bass & electronics
Luc Ex - bass
Tony Buck - drums

Nie ma wątpliwości, że następują zmiany. Podczas gdy na przełomie wieków eksperymentalni improwizatorzy skupiali się na dynamicznej redukcji, teraz ponownie odkrywają groove. Muzyka Frantza Hautzingera silnie odzwierciedla ten rozwój. Używając nieortodoksyjnych technik wykorzystania ustnika i unikalnych sposobów modulowania strumieni powietrza, dodatkowo wzmacniając najlżejsze nawet tchnienie poprzez intensywne nagłośnienie wnętrza rogu, urodzony w Burgenland trębacz rozpoczął w latach 90-tych wydawać ze swojego instrumentu płynnie wydychane niskie dźwięki.

Dlatego niezwykłe rockowo-jazzowe dźwięki, które zagrał ze swoją Regenorchester XI na Saalfelden Jazzfestival w 2003 roku były niespodzianką. Hautzinger jeszcze zintensyfikował tę tendencję wraz z dwunastym wcieleniem swojego długofalowego projektu Regenorchester (który zawdzięcza swą nazwę "deszczowa orkiestra" wilgotnej londyńskiej pogodzie podczas pierwszego koncertu). Podczas spotkania NEWJazz w 2006 r., na dorocznym festiwalu południowo-zachodniego niemieckiego radia w Baden-Baden, w zespole wystąpili Otomo Yoshihide i Christian Fennesz, dwie gwiazdy muzyki elektronicznej i gitarzyści, którzy mogą wykreować atmosferę suspensu nie tylko w ciszy, ale odnoszą się również do hałasu i stylu rockowego. Częścią projektu byli również Luc Ex, były członek anarchiczno-jazzowego zespołu punkowego The Ex, na basie elektrycznym i Tony Buck, perkusista z australijskim zespołem The Necks, którzy również gwarantują elektryzujące wibracje.

Ponowne odkrycie lat dzikiej fuzji wynika oczywiście z poziomu metalu: Hautzinger i jego Regenorchester XII grają rodzaj "jazzu o jazzie" dość naturalnie włączając do rockowo-jazzowego brzmienia osiągnięcia improwizacji eksperymentalnej czy doświadczenia z warczeniem i hałasem. Na przykład w utworze "Rain Day" przed słuchaczami budowane są równe, potężne ściany dźwięku z powodu poczwórnego dubbingu. W "Delis" dźwięki są zniekształcone i zmienione przez przestrojenie instrumentów, a Hautzinger zagłębia się w mikrotony, tak jak w "Sand". Na ile jest to blisko Milesa Davisa: jest to nowy "elektryczny jazz" stworzony przez Regenorchester XII, której ekscytujące dźwięki zmywają jakiekolwiek związki z bębnieniem Londynu.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie mieści się Teatr BOTO?