• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej

W zabytkowej Redicie Napoleońskiej na terenie fortu Góry Gradowej (Centrum Hewelianum) prezentowana będzie wystawa "Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej". Wystawa miała swoją premierę w listopadzie zeszłego roku w Łodzi, w Gdańsku jest prezentowana po raz pierwszy.

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Na wystawę składa się łącznie trzydzieści pięć paneli. Na planszach przedstawiono bogaty materiał ikonograficzny pochodzący ze zbiorów Archiwum IPN, Ośrodka Karta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiej Agencji Prasowej
i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.

Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe - Redita Napoleońska (powstała na początku XIX w.) to jeden z najcenniejszych zabytków architektury militarnej Pomorza Gdańskiego, który na początku lat 70. ub. w. został częściowo zaadoptowany na potrzeby powstającego Młodzieżowego Centrum Kultury (MCK). Ambitny projekt zakładał wybudowanie w kolejnych latach na terenie dawnego fortu nowych budynków z klubokawiarniami, salami ekspozycyjnymi i teatralnymi. Do jego pełnej realizacji nigdy ostatecznie nie doszło, niemniej jednak (szczególnie do 1981 r.) Redita Napoleońska była miejscem ożywionej działalności klubu prowadzonego przez jeden z oddziałów gdańskiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Wystawa będzie czynna
- wtorek-piątek 8.30-15.30
- sobota-niedziela 10.00-16.00.
- poniedziałek nieczynne

Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej

Dla zachodzących zmian społeczno-politycznych w powojennej Polsce szczególnie ważne były traumatyczne przeżycia drugiej wojny światowej i olbrzymia danina krwi, jaką zapłaciło w tym konflikcie kilka pokoleń Polaków. Młodzież wchodziła w dorosłe życie okaleczona, a dotychczasowe wartości oraz wzorce legły w gruzach. Skwapliwie wykorzystali to komuniści, którzy w Polsce przy poparciu Sowietów budowali podwaliny nowego ustroju. Dla nich młodzież, jako grupa społeczna, stanowiła "najwdzięczniejszy grunt do budowy przyszłości".
W Polsce, podobnie jak w innych krajach w strefie wpływów sowieckich, nastąpiło zmonopolizowanie życia politycznego przez partie i organizacje podległe rządzącej partii komunistycznej. Ten proces uniformizacji objął także młodzież. W 1948 r. na Kongresie Jedności Młodzieży we Wrocławiu powstał Związek Młodzieży Polskiej. Zadaniem ZMP i jego kolejnych mutacji (Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej) było pozyskanie młodych Polaków dla nowego ustroju i wychowanie ich na lojalnych obywateli Polski Ludowej.

Młodzież w znacznej części zawiodła te oczekiwania władz. W czasach powojennych tysiące młodych ludzi przeszło przez partyzanckie oddziały antykomunistyczne lub tworzyło nielegalne organizacje, co uzmysłowiło komunistom siłę przedwojennych wzorców wychowawczych. Wśród buntujących się przeciw systemowi byli także członkowie komunistycznych organizacji młodzieżowych. Kiedy w latach późniejszych strajkowano i demonstrowano przeciwko reżymowi komunistycznemu zawsze byli tam młodzi ludzie - oni także kroczyli na czele pochodów, padali od kul sił porządkowych oraz trafiali do więzień. W latach 80. powstały niezależne od władz partyjno-państwowych organizacje młodzieżowe: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ruch "Wolność i Pokój", Federacja Młodzieży Walczącej i wiele innych - miały one znaczący udział w walce o odzyskanie suwerenności przez Polskie społeczeństwo.

Organizatorem wystawy na Górze Gradowej jest gdański oddział IPN oraz Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" (realizator Centrum Hewelianum).

23 września (piątek) w ramach organizowanej m. in. przez Centrum Hewelianum Nocy Naukowców, w Redicie Napoleońskiej rozpocznie się o godz. 19.00 popularnonaukowy wykład pt. "Zapomniany fort. Historia Góry Gradowej po 1945 r.", który poprowadzi historyk z gdańskiego oddziału IPN Jan Daniluk (przedstawione zostaną m. in. początki Polskiego Radia w Gdańsku, funkcjonowanie tzw. zagłuszarki Radia Wolna Europa, plany MCK itd.). W trakcie Nocy Naukowców będzie można również zagrać w godzinach od 18.00 do 21.00 w edukacyjne gry historyczne wydane przez IPN ("Pamięć '39", "303" oraz "Kolejka").

Opinie

Sprawdź się

Dużą chlubą Teatru Szekspirowskiego jest otwierany dach. Ile on waży?