stat
PATRONAT

Premiera książki Waldemara Nocnego

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów zaprasza na Premierę książki "Katastrofa. Ujście Wisły w czasach Przełomu" Waldemara Nocnego.

Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu to najnowsza publikacja Waldemara Nocnego. Opisuje sytuację Delty Wisły jak i jej mieszkańców, w okresie II wojny światowej, jej ostatniego okresu, jak i czasów powojennych. W książce znajdziemy wiele osobistych wspomnień związanych z Przekopem Wisły oraz niepublikowane dotąd nigdzie fotografie. Obowiązkowa lektura każdego miłośnika Wyspy Sobieszewskiej.

"Druga wojna światowa, a w szczególności jej ostatnie miesiące oraz późniejsze lata, już w nowej rzeczywistości politycznej, były przełomowe w wieloletniej historii delty Wisły. Dokumenty odsłoniły obraz ludzkiego trudu i wyrzeczeń, lęków, czasami wręcz trwogi, niedostatku, braku perspektyw lecz także nowych szans. Na niełatwej w uprawie, a znakomitej ziemi odkrywano możliwości dojścia do dobrobytu. Tworzyła się nowa społeczność, długi czas będąca jeszcze w drodze, ale już emocjonalnie związana z tą niepowtarzalną krainą: Mierzeją i Żuławami oplecionymi ramionami Wisły. Była ich wyzwaniem i spełnieniem."...pisze Waldemar Nocny.

Waldemar Nocny - urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, wydział humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej, edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań Trzynasty kilometr, oraz powieści Reguła trzech, Do wkrótce oraz Kobiety. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii dzielnic Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica oraz Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej i Trzecie ujście Wisły.

Spotkanie poprowadzą: Tomasz Kot - dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta oraz Paweł Jarczewski - Wyspa Skarbów GAK

Tomasz Kot - dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1999 roku prowadzi lokalny miesięcznik Kuryer Sopocki. Autor publikacji oraz licznych artykułów o tematyce historycznej, kryminalnej i społecznej dotyczących naszego regionu, publikowanych na portalu "Trójmasto.pl". Jego najnowsza książka "Spacerownik Sopocki - Pięć tras po magicznych zakątkach Sopotu", to opis miejscowości z perspektywy spacerowicza, wybór kilku dróg wędrówki po Sopocie, z których każda pokazuje inne aspekty miasta.

Paweł Jarczewski - absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W jakim trójmiejskim teatrze grała Teresa Budzisz-Krzyżanowska?