Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Poskromienie złośnicy (24 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
wystawia:
Malarnia
data premiery:
27 listopada 2008
czas trwania:
1 godz. 40 min (bez przerw)
Poskromienie złośnicy
6.5 51 ocen 1 10

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Szekspir w dresie, szortach i kapciach. Spektakl z denerwującą gówniarą (Bianka) i rodzinnym piekiełkiem w domu Baptisty. Spektakl efekciarski, ale bez gadżetów. Młodzieżowo i punkowo. Dobrze, że w tym wszystkim naprawdę błyszczy Piotr Domalewski (Petruchio).
William Shakespeare
Poskromienie złośnicy

Przekład: Stanisław Barańczak

"Poskromienie złośnicy" to jedna z najpopularniejszych szekspirowskich komedii, w której jednak pod prawie farsową warstwą tytułowego poskramiania roztacza się dramatyczny proces manipulacji: ujarzmiania, podporządkowywania, zawłaszczania, ograniczania praw drugiej osoby. Odwieczna walka płci w komediowej, ale jakże bolesnej formie.

Szymon Kaczmarek o spektaklu: Szekspir to zawsze tajemnica i starcie nie tyle z tekstem, co z teatrem który za nim stoi. Poskromienie złośnicy to historia właśnie o teatrze. Ja w swoim spektaklu chciałbym skupić się na roli ojca, ojca którego w dzisiejszych czasach brakuje, nie ma, jest nieobecny, nieobecny zarówno w rodzinie jak i kulturze przestaje być nośnikiem archetypu. Bóg dostał imię \"ojca\" a nie na odwrót. Mam wrażenie, że często jest tak, że nasze życie jest opowieścią dla kogoś i po coś, żeby coś udowodnić, gramy swoją rolę ale przed kimś, tym kimś są często nasi rodzice, ojcowie. Ta opowieść powinna być wypowiedziana napisana i nazwana, aby przestała kierować naszym sztucznym życiem, które czy chcemy tego czy nie, staje się teatrem dla jednego "widza"- "ojca".

Reżyseria: Szymon Kaczmarek
Scenografia: Kaja Migdałek

Występują:
Kasia - Dorota Androsz
Petruchio - Piotr Domalewski
Tranio - Michał Kowalski
Baptista - Mirosław Krawczyk
Grumio, Biondello - Jacek
Okpisz, Bakałarz - Zbigniew Olszewski
Dziedzic, Vincencio - Cezary Rybiński
Bianka - Wanda Skorny
Gremio - Florian Staniewski]
Hortensjo - Dariusz Szymaniak
Lucencio - Krystian Wieczorek

-----

Szymon Kaczmarek - student Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie, asystent Krystiana Lupy przy spektaklu "Factory II". Szymon Kaczmarek przygotował dotychczas m.in. warsztatową wersję "Brygady szlifierza Karhana" wg Vaška Kani w ramach I edycji festiwalu Wybrzeże Sztuki, "Kuszenie cichej Weroniki" Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, "My dzieci sieci" na podstawie bloga w Starym Teatrze w Krakowie (spektakl zdobył główną nagrodę na pierwszym międzynarodowym festiwalu blogów w austriackim Grazu) oraz performance teatralny "Keret" Kolektywu Harakiri Farmers (najlepszy spektakl konkursu "Nowe Sytuacje" 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta).

Kaja Migdałek - studentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, kierunek scenografia i projektowanie ubioru na poznańskiej ASP. Jest autorką scenografii m.in. do spektakli: "Kuszenie Cichej Weroniki" Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, "My dzieci sieci" na podstawie bloga w Starym Teatrze w Krakowie (spektakl zdobył główną nagrodę na pierwszym międzynarodowym festiwalu blogów w austriackim Grazu) oraz "Keret" Kolektywu Harakiri Farmers (najlepszy spektakl konkursu "Nowe Sytuacje" 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta).

I wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Williama Szekspira

Opinie (24) 1 zablokowana

 • penis !! :D (opinia sprzed 9 lat)

  ale on ma dużego !!!

  • 0 0

 • zaenadka (opinia sprzed 10 lat)

  Szekspir w dresie, szortach i kapciach. swiat sie wali!!!!Spektakl z denerwującą gówniarą (Bianka) i rodzinnym piekiełkiem w domu Baptisty.

  • 0 0

 • powiem tak (opinia sprzed 10 lat)

  bardzo dobrze 3 plus....

  • 0 0

 • podobało mi się! (opinia sprzed 10 lat)

  miałam okazję obejrzeć dzisiejszy spektakl Poskromienie złośnicy i jestem pod ogromnym wrażeniem - przede wszystkim gry aktorskiej!! Widać było, że aktorzy starali się i jednocześnie szalenie się przy tym bawili. Gratuluję całej obsadzie!

  • 2 1

 • CHAOS (opinia sprzed 11 lat)

  Już sam początek spektaklu był słaby. Po pierwsze dłużył się, po drugie o co w ogóle chodziło! ( że niby dwie komedie Szekspira w jednym?)
  Reżyser zawiódł, owszem aktorzy starali sie, ale ich gra była równie nie czytelna. Jeden wielki chaos przecinany dłużyznami. Szekspir w stylu dadaizmu. Ogółem nie polecam, szkoda pieniędzy...

  • 2 1

 • pójść tylko po to, żeby zobaczyć a nie zachwycić się (opinia sprzed 11 lat)

  Niestety spektakl nie zachwyca, ale też napewno nie zraził mnie do teatru!
  Fajnie jest czasami zobaczyć coś innego, grających na żywo aktorów, nawet jeśli są to wygłupy i po to, aby tylko rozśmieszyć widzów. Atmosfera miła, nie było dla mnie rażących błędów aktorskich. Taka neutralna ocena w zasadzie.

  • 4 0

 • spektakl rozczarowuje (opinia sprzed 11 lat)

  to nie jest dobry spektakl. niestety.

  • 3 1

 • golasy krzyczą "penis, penis" (opinia sprzed 11 lat)

  Do teatru chodzę nieczęsto. Dlatego nie wiem czy to normalne że aktorzy kilka razy w czasie spektaklu rozbierają się przy widzach, udają że kopulują, krzyczą "penis"? I jeszcze rola Bianki. Czy niezbędne jest podskakiwanie i robienie dziecinnych min żeby pokazać że dziewczyna jest głupiutka, nie można subtelniej? Jeśli tak wygląda teatr, to ja wolę pójść do kina.

  • 3 1

 • (opinia sprzed 12 lat)

  Szmira jakich mało. Gra aktorow, z wyjątkami, na poziomie szkoły średniej.

  • 1 1

 • NARESZCIE! (1) (opinia sprzed 12 lat)

  może wreszcie przestaną grać blaszanego... Było ten spektakl parę razy wystawić jak był Rok Grassa i zapomnieć, bo ten ROK skończył się już prawie 2 lata temu... Wstyd, że tak cienki spektakl utrzymał się na deskach tak długo. Nie wiem czym to jest spowodowane.
  Mam tylko nadzieję że Poskromienie będzie zdecydowanie lepsze i Bęben wypadnie z repertuaru. Było to jedyne przedstawienie w Wybrzeżu i jakimkolwiek innym teatrze, na którym regularnie spałam;]

  • 0 3

  • blaszany beben (opinia sprzed 11 lat)

   nawiazujac do spektaklu o blaszanym....z pewnością nie byl to "cienki"spektakl na tle innych przedstawień teatru Wybrzeze.Ktos tu chyba nie potrafi docenic artyzmu zarowno ksiazki jak i przedstawienia

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery