• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 300-letnia Biblia trafiła do gdańskich zbiorów

Katarzyna Moritz
11 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Dwa woluminy, Stary i Nowy Testament, ponad 300-letniej Biblii zachwycają kilkusetletnimi miedziorytami. Dwa woluminy, Stary i Nowy Testament, ponad 300-letniej Biblii zachwycają kilkusetletnimi miedziorytami.

Do 20 września mieszkańcy Trójmiasta będą mogli zobaczyć wydaną w 1711 roku Biblię rodu Gralathów, którą gdański samorząd kupił i podarował bibliotece Polskiej Akademii Nauk. Później ten biały kruk trafi do magazynów.



Dwa tomy woluminów biblii mierzą 44 na 32 cm, mają 15 cm grubości. Stary Testament waży 13 kg, Nowy Testament 8 kg. Tak pokrótce można opisać biblię, która została wydana w Lüneburgu w 1711 roku przez Corneliusa Johanna Sterna. Była to rodzinna biblia, przekazywana z pokolenia na pokolenie, w zasłużonym dla Gdańska rodzie Gralathów.

Tak było aż do tego roku, kiedy to Arianna Sartori in Donati von Gralath, wypełniając ostatnią wolę zmarłego dwa lata temu męża, postarała się, aby rodzinne pamiątki Gralathów powróciły do Gdańska. Niedawno przekazano 12 portretów i dokumenty rodzinne do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Natomiast biblia rodu Gralathów została zakupiona za ponad 106 tys. zł przez Prezydenta Miasta Gdańska i trafiła obecnie do PAN Biblioteki Gdańskiej.

Czytaj też: Dar rodu Gralathów dla Muzeum Narodowego.

- Woluminy trochę ważą, będziemy woleli, żeby czytelnicy ich nie chcieli zbyt często do czytelni - żartuje Ewa Ogonowska, kierownik pracowni starych druków z gdańskiego PAN-u. - W świecie nikt poza Gralathami nie miał takiej Biblii. Gdy przyjechali do Gdańska z Ratyzbony, bardzo szybko zostali patrycjuszami, dostali herb, który jest też w każdym z tomów. Są w niej całostronicowe, znakomite 253 miedzioryty. Księgi są luksusowo oprawione w stylu eklektycznym, z kolei zdobione okucia wykonane zostały w stylu barokowym. To jedyna taka biblia na świecie, która jest w zbiorach publicznych.

Biblia trafiła do rodu Gralathów między 1711 a 1719 rokiem, zakupił ją za olbrzymią w tamtym czasie sumę, 150 guldenów, Johann Ulrich Gralath. Poza rozmiarem i miedziorytami, wyróżnia ją elegancka oprawa. Deska została obciągnięta pergaminem pokrytym tłoczeniami, na których wyobrażono między innymi popiersia świętych, z kolei na rogach oraz na środku lica oprawy umieszczono mosiężne okucia. Stary Testament ma okucia ornamentalne z wykorzystaniem motywu głowy lwa, z kolei Nowy Testament ma okucia, które przedstawiają czterech ewangelistów. Na centralnych okuciach wyobrażono Mojżesza (pierwszy tom) oraz Chrystusa Zmartwychwstałego (drugi tom). W Biblii jest też testament Johana Ulricha Gralatha z 1719 roku, w którym zapisuje ją potomkowi Johanowi Carlowi Gralathowi.

Czytaj też: Daniel Gralath: elektrycznością podpalił spirytus, a Gdańskowi zostawił najpiękniejszą aleję.

Czy w rodzie Gralathów są jeszcze jakieś zbiory, którymi Gdańsk byłby zainteresowany?

- Nie, zbiory historyczne zostały zabrane z Gdańska już w XIX wieku. Wtedy Max Carl Georg razem ze swoją żoną Angielką Emily Newton wyjechali do Florencji. Jego żona, gdy mieszkali jeszcze w Sulminie, powiedziała, że jej jest za zimno i dlatego nie może mieć dzieci. We Włoszech urodziła sześcioro - wyjaśnia Ewa Ogonowska.

Ród Gralathów ma już bardzo duży wkład w zbiory biblioteki PAN, która ma swoje korzenie od 1596 roku jako "Biblioteka Rady Miejskiej". Jego potomkowie, tak jak inni gdańscy patrycjusze, przekazali w sumie kilkadziesiąt cennych rękopisów i starych druków.

Mieszkańcy Trójmiasta, zanim Biblia trafi do magazynów, będą mogli ją podziwiać w holu biblioteki PAN, przy ul. Wałowej 15 zobacz na mapie Gdańska, od 12 do 20 września. Wstęp wolny w godzinach otwarcia Gmachu Historycznego: pn, wt, czw 9:00-19:00; śr, pt 9:00-15:00.

Rodzina Gralathów przybyła do Gdańska z Ratyzbony, najstarsza wzmianka o niej pochodzi z księgi miejskiej w Ratyzbonie, gdzie w 1621 roku został wpisany Ulrich Gralath. Jeden z jego synów, Johann Ulrich przeniósł się do Gdańska i pojął za żonę Konkordię, córkę miejscowego złotnika. Małżonkowie zamieszkali w kamienicy przy ul. Długiej 40. W 1690 roku Jan Ulryk uzyskał obywatelstwo Gdańska, a gdy zmarł w 1736 roku, został pochowany w kościele Mariackim pod kaplicą św. Katarzyny. Jego potomkowie przez następne 200 lat sprawowali w Gdańsku ważne urzędy i z oddaniem działali dla dobra miasta.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodu jest Daniel Gralath. Był nie tylko jednym z przedrozbiorowych burmistrzów Gdańska i fundatorem obsadzonej lipami alei (obecna aleja Zwycięstwa), łączącej śródmieście Gdańska z Wrzeszczem, czy założycielem Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, ale także cenionym naukowcem, pionierem badań nad elektrycznością.

Miejsca

Opinie (125) 8 zablokowanych

  • PO co wydawać tyle pieniędzy?

    żeby chować do magazynów? Czemu to ma służyć ?????

    • 3 4

  • byłam zaskoczona (3)

    kiedy zaczęłam czytac Biblię i okazało się że na religii uczyli mnie innych przykazań .Usunięto drugie i czwarte przykazanie ! Drugie ..nie czyń sobie podobizny czegokolwiek...czwarte pamiętaj o dniu Sabatu aby go święcic.Ludzie powinni sami czytac i nie oglądac się na pośredników.

    • 4 4

    • Jehowi też odchodzą od pzykazań biblijnych m.in. dotyczących nieczynienia wizerunku (2)

      jakiś koleś z Gościcina, który jest Świadkiem, dostał jakiś czas temu objawień dotyczących upadku swojego kościoła. Starsi strasznie gnębią tego proroka, ale prawda i tak zatryumfuje.

      • 2 1

      • słyszałem o facecie, mieszka za Wejherowem w Gościcinie

        ma objawienia

        • 0 0

      • A ja słyszałem o katolikach, którzy mordują się nawzajem, gwałcą dzieci, kobiety, okradają innych i ogólnie co tylko przychodzi do głowy. Natomiast w niedzielę grzecznie odprawiają mszę albo idą do kościoła jej 'wysłuchać'.

        • 1 1

  • I tak ta biblia nie mie nic wspólnego z oryginalną Biblią. (2)

    Na początku tysiąclecia dokonano przekładu pisma świętego na łacinę. Z hebrajskiego i aramejskiego (ST) oraz z greki (NT).
    Przekręcono parę faktów, są błędy w tłumaczeniu.
    I przez te blędy Katolicy zboczyli z Chrześcijaństwa i źle pojmują trójcę świętą.
    Aby zrozumieć biblię należy ją przeczytać w oryginale, tak jak i Hindus nie zrozumie Pana Tadeusza przetłumaczonego na hindi.
    Tylko cerkiew kontynuuje prawdziwe chrześcijaństwo bez zmian - KK, Świadkowie Jehowi itp to odłamy.

    • 3 3

    • życzę zdrowia

      • 0 2

    • Bzdury do kwadratu w tej biblii

      Anioł z greki Angelos = wysłannik, posłaniec.
      Czyli istoty które zstąpiły z niba na ziemię.
      Prymitywny pustynny lud widząc latające istoty w skafandracj pomyślał "Bogowie".
      Dziś by pomyślał "Kosmici"

      • 1 1

  • Za kilka lat się okaże że biblia jest warta

    1250 EUR

    • 1 1

  • Głupoty w tej książce. Polecem staresze księgi np Aweste, spisane na prawie 1000 lat zanim planowano wymyslec Jezusa.

    Pierwsza religia monoteistyczna to Zoroastryzm (Zaratusztrianizm) - to od niej pochodzi judaizm, islam i chrzescijanstwo.
    To tam stworzono świat w 7 dni, to w tej religii w jako pierwszej pojawiła się idea oczekiwania na mesjasza, zmartwychwstanie, boskie zapłodnieine dziewicy, jeden jedyny Bóg, sąd ostateczny, wiara w niebo i piekło.

    Hinduskie księgi są jeszcze starsze i całkowicie obalają wszystko co w biblii.
    No ale ciemny lud nie czyta i nie wie.
    Lepiej być ograniczonym ułomem.

    • 2 1

  • Uwaga obalam (każdą) religię. (1)

    W czasach II wojny światowej, podczas wojny USA z Japonią, Amerykanie zaczęli wykorzystywać hawajskie wyspy jako bazy paliwowe, porty.
    Hawajscy indianie nigdy dotąd nie widzieli białego człowieka i nie mieli stycznością z cywilizacją.
    Gdy zobaczyli na niebie samoloty a potem pilotów w hełmach i maskach wysiadających z nich, pomyśleli że to Bogowie przylecieli do nich na żelaznych ptakach.
    Amerykanie zostawili im paczki z żywnością, konserwy... po wojnie opuścili wyspy.

    Po 20-30 latach na te wyspy dotarli pierwsi badacze.
    Zastali tam wielki posąg przypominający amerykański samolot.
    A tubylcy każdego dnia w okół niego tańcowali i modlili się o powrót Bogów.

    Wniosek?
    I nas ktoś odwiedził tysiące lat temu.
    I nie był to żaden mesjasz, zbawiciel, ani Bóg.
    A dzisiejszy religijny człowiek, jedynia powtarza prymitiwny kult przodków którzy uznali technologię, za boską interwencję.

    Zainteresujcie się Kultem Cargo.

    • 2 2

    • Matka boska została porwana przez UFO - skąd pustynne pastuchy z Palestyny mieli wiedzieć co to statek kosmiczny?
      Więc zinterpretowali to, że została zywcem do nieba wzieta.

      Arka Noego?
      No pomyslcie logicznie, jak mozna zmiescic na statku tyle zwierzat, pomijajc fakt ze lwy by zjadly antylopy, tygrysy by zagryzly slonie itp.
      Zebrano ich geny.

      Ewa z zebra Adama?
      Wszechmocny Bog ktory moze wszystko stworzyc z niczego musi tworzyc kobiete z zebra mezczyzny bo tylko tak mogla byc mu posluszna?
      Pobrano od Adama DNA i tak stworzono w laboratorium kobiete.

      Ksiega Enhocha - wylaczona z kanonu pisma swietego, ale Katolicki Kosciol koptyjski z Egiptu ja uznaje...
      Ta ksiega dokladnie opisuje podroz Enocha latajaca maszyna do nieba i spotkanie z.... Bogiem? Bogami? Istotami iteligentnymi!

      • 1 1

  • Gdzie i kiedy

    będzie można ją wypożyczyć do domu?

    • 0 0

  • ludze,ludze co wy piszecie czy macie pojecie o co tu chodzi? Hitler szukal włóczni.Mussolini szukał jakąś łódź,a Pawełek znalazł sowją Biblię.Hura!!!

    • 1 0

  • Są dwie możliwości : albo powstaliśmy z niczego i bez przestrzeni - bo do tego dojdziesz cofająć się do tyłu.

    albo stworzył nas Bóg i ograniczył naszą zdolność pojmowania Jego wieczności.

    Pierwsza możliwość jest niemożliwa ponieważ nie mogło powstać cokolwiek z niczego i bez miejsca-przestrzeni.

    Pozostaje więc druga możliwość - istnieje Bóg.

    To najprostszy dowód na istnienie Boga. Są i inne.

    • 0 0

  • Biblia - z gr. Biblie = książeczki.

    39 z tzw. Starego Testamentu a 29 z Nowego Testamentu = 66 książeczek składa się na Biblię.

    Poprawnie: Stare i Nowe Przymierze , Starego Przymierza pośrednikiem był Mojżesz a Nowego Przymierza - Jezus z Nazaretu.

    Przyjmując świadomy chrzest , poprzedzony nauką i uwierzeniem - przez zanurzenie - zostajesz objęty Nowym Przymierzem - Jesteś już zbawiony zob. Ewangelia Jana 3:16

    i to jest właśnie Dobra Nowina.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?

 

Najczęściej czytane