stat
Impreza już się odbyła

Pokaz filmu dokumentalnego - Zdzisław Najder

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Mieczysława Bartłomieja Vogta - "Zdzisław Najder Chciałem być lotnikiem"

gru 11-13

piątek - niedziela, godz. 20:00

Online
bilety 14 zł
Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności, w której udział wezmą: Wojciech Duda
(Przegląd Polityczny), Łukasz Bertram (Ośrodek KARTA), Maciej Wierzyński (TVN). Dyskusję poprowadzi Anna Maria Mydlarska (Europejskie Centrum Solidarności).

Zdzisław Najder - legenda "Solidarności", założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Film Vogta koncentruje się na latach 1975-1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Po komunistach można było się spodziewać najgorszego - Jacek Merkel wspomina moment, kiedy sąd warszawski w trybie zaocznym skazał na śmierć Zdzisława Najdera po przejęciu przez niego stanowiska dyrektora polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - jeśli wydali na kogoś wyrok śmierci to oznaczało, że jest to dla nich bardzo niebezpieczna osoba, co było symbolicznym potwierdzeniem dla nas, że jest to nasz człowiek.
Mieczysław Bartłomiej Vogt przedstawił w dokumencie, poprzez losy Zdzisława Najdera i z jego perspektywy, ważny okres we współczesnej historii Polski - transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej. Film obrazuje intelektualistę w świecie wielkiej polityki, która nosi znamiona bezwzględnej, cynicznej i przewrotnej gry. Bohater od pisania o historii literatury, czy też o historii w ogóle, przeszedł do próby wpłynięcia na jej bieg.

Scenariusz i reżyseria:
Mieczysław Bartłomiej Vogt.
Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...