• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Podchodzisz moją samotność - spektakl gościnny (59 opinii)

kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Teatr Razem
czas trwania:
60 min.
data premiery:
1 października 2022
w ramach wydarzenia:
27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
9.2
6 ocen
Spektakl "Podchodzisz moją samotność" Teatru Razem opowiada o tym dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia. Pierwszy profesjonalny występ gdańskiej grupy nastąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego Teatr Razem gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas powstawania spektaklu "Podchodzisz moją samotność", według "Romea i Julii" Williama Szekspira, aktorzy Teatru Razem przeczytali fragmenty dramatu oraz obejrzeli kilka realizacji teatralnych i filmowych "Romea i Julii". W trakcie tych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów. Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o potrzebie miłości i trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną.

"Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga innego podejścia do procesu twórczego. Jako reżyser w pracy z zawodowcami po prostu prowadzę zespół w kierunku, który obieram. Oczywiście korzystam z improwizacji aktorskiej i jestem otwarta na dialog, jednak pomysł przedstawienia i jego kształt to coś, co wnoszę na początku wspólnej pracy. Tutaj jest inaczej. To zespół aktorski narzuca ogólną wymowę przedstawienia. Trudno ich przekonać do scen, które im się nie podobają. Nie przywiązują się do kanonów klasyki, wręcz uważają, że czasem należy ją >>poprawić<<. Ta praca jest ciągłym dialogiem między nami - realizatorami, a nimi, aktorami. Czy nasz spektakl będzie miał tradycyjne tragiczne zakończenie? Zapraszamy na premierę, przekonacie się sami" - tłumaczy reżyserka "Podchodzisz moją samotność", Dorota Bielska.

Teatr Razem wierzy w pełną równość procesu twórczego, niezależnie od ograniczeń. Członkom Teatru, aktorom z niepełnosprawnością intelektualną, zależy na tworzeniu profesjonalnych spektakli w profesjonalnych warunkach. Przygotowując premiery przez 18 lat Teatr Razem, wykształcił bardzo wiele cech charakterystycznych dla profesjonalistów. Aktorzy i aktorki są skoncentrowani w pracy, potrafią dużo i długo powtarzać poszczególne sceny, aż do osiągniecia zadowalającego efektu. Potrafią pracować nad rolą, a po zejściu ze sceny zdystansować się do niej. Radzą sobie z tremą, która co najwyżej dodaje im energii na scenie. Potrafią w końcu świetnie ze sobą współpracować, rozumiejąc się i wspierając wzajemnie. Do tej pory jednak nigdy nie mieli okazji zrealizować w pełni profesjonalnego spektaklu, na profesjonalnej scenie, przygotowywanego przez innych profesjonalnych artystów i przede wszystkim nigdy jeszcze za swoje spektakle nie otrzymywali wynagrodzenia. Pierwszy raz nastąpi to właśnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo stworzona i wykonana przez Jana Elfa Czerwińskiego, trzykrotnego mistrza Polski w beatboxie, oraz Zuzanny Bielskiej. Do współpracy przy premierze zaproszono również zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat.

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu "Szekspir dla każdego" dofinansowanego ze środków PFRON. Dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego istotna jest polityka równościowa, dlatego realizuje on szereg działań ułatwiających dostęp do oferty teatru osobom z niepełnosprawnościami. Szkolona jest kadra teatru w zakresie komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, trwają pracę nad dostosowaniem komunikowania oferty teatru, planowane jest wprowadzenie dalszych ułatwień w poruszaniu się po budynku, zwiększony zostanie dostęp do informacji, a także rozszerzona oferta edukacyjna. Teatr planuje zaangażowanie osób z Zespołem Downa z Fundacji Ja Też w Biurze Obsługi Widza, a także dedykowane prezentacje z audiodeskrypcją spektaklu Teatru Razem oraz audiodeskrypcję innych wybranych spektakli.

Spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.

Twórcy:
scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
scenografia: Jarek Rebeliński
muzyka na żywo: Jan Elf Czerwiński
choreografia: Joanna Wolańska
wokal: Zuzanna Bielska
szef zespołu: Jarek Rebeliński

Wystąpią:
Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski, Sylwia Zarembska
zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAKu. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.
Od stycznia 2022 r. Teatr Razem jest rezydentem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbywa w nim regularne spotkania i próby.

Jarek Rebeliński - szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie "Drama w edukacji" (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie), Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy (Polski Ośrodek ASSITEJ - Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Akcept". Nieprzerwanie od 2004 roku do teraz prowadzi Teatr Razem.

Dorota Bielska - reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki "Łączę światy", wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: "Skazane na ogień" - spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2015), autorski scenariusz i reżyseria, "Sierść i skakanka" (2018), "Rok-Krok" (2018), "Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen" - Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN "Aktywność obywatelska". Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych. Od 2019 Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Joanna Wolańska - tancerka, choreograf, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach Kompozycja i Teoria Muzyki spec. Rytmika (studia magisterskie) oraz Wokalistyka spec. Choreografia i techniki tańca (studia licencjackie). Obecnie jest wykładowcą na specjalności Rytmika na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia związane z tańcem, techniką ruchu i choreografią. Szczególnie interesuje się wykorzystywaniem narzędzi metody Emila Jaques - Dalcroze'a w rozwijaniu umiejętności ruchowych i muzycznych u tancerzy. Założycielka i choreograf taneczno-teatralnej Grupy OFF Harnam, z którym związana była 25 lat , najpierw jako tancerka, później instruktor i choreograf, a następie kierownik artystyczny. . Do 2017 r. realizowała z Harnamem liczne spektakle w stylistyce teatru tańca, teatru fizycznego, pantomimy oraz różnorodne performansy oparte na szeroko rozumianym tańcu współczesnym. Choreograf wielu spektakli teatralnych w Polsce. Jako aktorka, choreograf i instruktor tańca współtworzy stowarzyszenie TEAM Teatr Malutki i Przyjaciele. Wciąż rozwija się wszechstronnie jako tancerka, uczestnicząc w licznych warsztatach głównie z zakresu tańca współczesnego i hip hop.

Jan Elf Czerwiński - kompozytor muzyki teatralnej, trzykrotny Mistrz Polski w Polish Beatbox Battle Loopstation, nauczyciel beatboxu. Podwaliny jego działalności artystycznej ustanawiają umiejętności beatboxowe nabywane od 2006 r. i uznane na krajowych mistrzostwach (Mistrz Polski Polish Beatbox Battle 2018, 2019 i 2022 kat. Loop Station, TOP4 WBW Beatbox 2017 Solo). Od tego czasu artysta rozwija się jako muzyk, showman i konferansjer w bogatym trójmiejskim środowisku tworząc i wspierając takie projekty jak duet Fasola, Fala Zmiany (Edzio), Muzalians, Chór Music Everywhere. Jego twórczość to własne kreacje oraz spersonalizowane aranżacje znanych utworów wykonywanych przy użyciu wyłącznie aparatu mowy (bądź to na żywo, bądź z wykorzystaniem procesorów efektowych i stacji zapętlających) czerpiące z wielu kręgów, ale zazwyczaj oscylujące w granicach gatunków raggae, d'n'b, rock, house. Kompozycje te znajdują swoje miejsce na koncertach cechujących się zrelaksowaną atmosferą, ale też w przestrzeni teatralnej. Jako przykłady należy wymienić: spektakl Mololo "Czerwony Kapturek w gotik stajlu" (znalazł się w finale konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego "The Best Off"), "Nie rób scen" grupy projektowej Sopockiego Teatru Tańca, "Sen" Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt.: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt.: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście, jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

Zuzanna Bielska - absolwentka szkoły muzycznej, tegoroczna maturzystka. Kształci się wokalnie w kierunku wokalistyki jazzowej. Weganka, wolontariuszka Stowarzyszenia Otwarte klatki. Występowała wokalnie w spektaklu "Skazane na ogień" w reżyserii Doroty Bielskiej.


Opinie (59) ponad 10 zablokowanych

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  trzeba zacząc głosno mówić o bezprawnym ograniczaniu związków małżeńskich i prawa do posiadania dzieci osób niepełnosprawnych (11) (opinia sprzed 1 roku)

  Skoro menele mogą bez problemu to zrobić i nikt im na ręce nie patrzy czy i ile będą mieli dzieci to czemu takie osoby musza dostawać zgode od Panstwa Polskiego? To gorszy sort? Państwo ma obowiązek tak samo pomóc takim ludziom w przypadku problemów jak i świadomym nieudacznikom życiowym!
  Osobicie znam kilka osób w młodym wieku które muszą dochodzic swoich praw przed sądem za pomoca prawników.... na szczęscie robia to pro bono ale w ogóle nie powinno dojść do tego rodzaju spraw!

  • 13 30

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   (opinia sprzed 1 roku)

   A pozwolił(a)byś swoim dzieciom wziąć ślub i mieć dzieci? Czemu je ograniczać?

   • 0 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   Państwo wysyła hycli, aby chwytali ciężarne niepełnosprawne i (8) (opinia sprzed 1 roku)

   poddaje je przymusowej aborcji, a potem sterylizacji? Jejku, nie wiedziałem o tym! Dobrze to ukrywają!

   • 7 9

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    ciężarne niepełnosprawne są chwytane przez pośredników handlu narządami , (opinia sprzed 1 roku)

    • 1 1

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    Jestes klasycznym ignorantem i trolem. (6) (opinia sprzed 1 roku)

    Nie znasz prawa i się wypowiadasz....
    Więc podpowiadam...osoby z ograniczeniami jak np. zespól Downa mimo uzyskania pełnoletniosci nie moga samodzielnie podjąc decyzji o wstąpieniu w związek małżeński i chęci posiadania dzieci!
    cyt "Ma to związek z tym, iż zapisy w Konwencji pozostawałyby w sprzeczności z obowiązującym w Polsce artykułem 12 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mówiącym, iż nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

    • 8 11

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

     Ale do związku "na kocią łapę" to zgody sądu nie potrzebują? (4) (opinia sprzed 1 roku)

     Jeżeli są podejrzenia, że ktoś składając przysięgę z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju może nie rozumieć treści tego co przysięga, to gdzie bezprawność w wprowadzeniu procedur weryfikacyjnych? Dziękuję za epitet "klasyczny" przed ignorant.

     • 12 4

     • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

      Naprawde nie rozumiesz wykładni prawa czy ironizujesz? (3) (opinia sprzed 1 roku)

      Żyć na :kocią łapę każdy może" ale nie zgłosza nigdzie dziecka i nie zarejestrują bez narażania się na konsekwencje prawne bo za każdym razem musza mieć zgodę sądu na slub czy posiadanie dzieci. Ciebie nikt nie zmusza do tego żeby sąd wyraził zgode czy możesz grac w kasynie choc możesz mieć żyłłke hazardzisty i doprowadzic cała rodzine do bankryctwa.
      I prosze jesli nie rozumiesz tematu nie wypowiadaj się ....błagam!!!

      • 4 7

      • Opinia do artykułu

       Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

       Podwójna moralność (opinia sprzed 1 roku)

       Z jednej strony krzyczycie, że osoby niepełnosprawne umysłowo z racji niepełnosprawności nie mogą opowiadać za czyny, iść do więzienia, potrzebują dofinansowań, opieki ale z drugiej strony krzyczycie dlaczego nie mogą wstępować w związki małżeńskie i mieć dzieci. Nie można mieć jednego i drugiego, wybierać sobie jakie prawa odpowiadają w danej sytuacji. Bycie osobą niepełnosprawną intelektualnie niesie to za sobą wszystkie + i - tego, tak samo jak bycie osobą pełnosprawną intelektualnie mam przywileje jakich nie ma osoba niepełnosprawna intelektualnie ale mam też obowiązki i ponoszę konsekwencje jakie nie spoczywają na osobach niepełnosprawnych intelektualnie.

       • 16 1

      • Opinia do artykułu

       Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

       Upośledzenie umysłowe, całkowity brak zdolności do czynności prawnych. (opinia sprzed 1 roku)

       Mówi ci to coś?
       Wiesz, życie to coś więcej niż nauczenie się otwierania i zamykania drzwi na potrzeby spektaklu teatralnego, czy choćby prasowania.
       Jeśli człowiek z zespołem Downa miałby głosować w wyborach czy mieć i wychowywać dziecko, to ja oczekuję prawa do zaciągania kredytów przez ponadroczne a żyjące w rodzinach psy i koty, te w budach też (z całym szacunkiem do psów i kotów, które w swojej niszy ekologicznej są pełnosprawne a w naszej lepsze od nas pod wieloma względami, czego o ludziach upośledzonych nie możemy stwierdzić).

       • 10 2

      • Opinia do artykułu

       Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

       (opinia sprzed 1 roku)

       Nadal nie wiedzę nic gorszącego w obecnym stanie prawnym, ale pewnie dlatego, że jestem ignorantem i trollem

       • 10 5

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

     ale dziwisz się temu ? To chyba prawidłowa logika. (opinia sprzed 1 roku)

     Możliwość zawarcia związku jak najbardziej tak, pod warunkiem, że są w pełni świadomi tego co robią. Warunek jest jasny "Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie" w innym przypadku nie.

     • 9 3

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   Czy ty też jesteś upośledzony umysłowo, że podstawowych spraw nie rozumiesz? (opinia sprzed 1 roku)

   Osoby o umysłowości dziecka nie mogą mieć pełnych praw, nie mogą też mieć pełnych obowiązków, bo nie dają sobie z tym rady z samej istoty rzeczy, przyrodzonych uwarunkowań. Moje czteroletnie dziecko też nie może dostać pod opiekę noworodka ani zostać samo bez opieki. Czy ociężały pojął?

   • 15 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  miłości pragną osoby niepełnosprawne intelektualnie (6) (opinia sprzed 1 roku)

  mogą sobie pragnąć ale nie ma mowy w takich przypadkach o dzieciach, nie powinno być żadnego przyzwolenia na to. Jeśli nie są w stanie zadbać o siebie same nie ma mowy o potomstwie, bo koszty tego ponoszą inni i same dziecko.

  • 50 11

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   (5) (opinia sprzed 1 roku)

   Do tego dochodzi niestety możliwość przekazania dzieciom wadliwych genów.

   • 16 3

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    (1) (opinia sprzed 1 roku)

    "Intelektualizm" to nie geny, to przeważnie uszkodzenia mózgu w czasie ciąży lub porodu.

    • 1 1

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

     (opinia sprzed 1 roku)

     Owszem, ale jeśli rodzic lub rodzice mają zespół Downa, to przekazanie choroby dzieciom już wchodzi w grę.

     • 1 1

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    Kaja Godek "lubi to". (2) (opinia sprzed 1 roku)

    • 7 7

 • Na początku października dwa premierowe spektakle były darmowe. (opinia sprzed 1 roku)

  • 0 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  Obejrzałam (opinia sprzed 1 roku)

  Bardzo dobry sepektakl. Scenografia, pomysł, oprawa muzyczna. Jedyne rozczarowanie, że tak szybko się skończył. Problemy poruszone na scenie są uniwersalne.

  • 2 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  Szkoda ! (16) (opinia sprzed 1 roku)

  Szkoda ze osoby niepełnosprawne nie mogą
  tego interesującego spektaklu obejrzeć.
  Bo za co ?
  Renta socjalna to ok 1160 zł netto, zasiłek pielęgnacyjny 215 zł. To za dużo aby umrzeć i za mało aby wegorowac . To 43 złote dziennie .
  A bilet do teatru ? Fortuna !

  • 32 19

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   (12) (opinia sprzed 1 roku)

   Szkoda ze te dzieci same nie mogą zdecydować o tym czy chcą zagrać w takim przedstawieniu. Co te lewaki jeszcze wymyślą zeby zdobyć zainteresowanie, pieniądze (!), sławę ? Wykorzystywanie wizerunku dzieci niepełnosprawnych ? wymiotować się chce na wasze dobre serduszka ! Idzcie lepiej do domu opieki i się zajmijcie tymi dziećmi, to może trochę empatii łykniecie i pomożecie.

   • 0 26

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    (4) (opinia sprzed 1 roku)

    To nie są dzieci, tylko dorosli ludzie po 30 z niepełnosprawnością intelektualną. I sami decydowali, czy chcą zagrać.

    • 15 4

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

     (3) (opinia sprzed 1 roku)

     Skoro sami decydowali, to o jakiej niepełnosprawności mowa w artykule ? Normalni ludzie !

     • 1 13

     • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

      czyli osoba niepełnosprawna intelektualnie nie może decydować, według ciebie? (2) (opinia sprzed 1 roku)

      • 0 8

      • Opinia do artykułu

       Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

       (1) (opinia sprzed 1 roku)

       Zacznijmy od początku. Kim jest osoba niepełnosprawna intelektualnie? Czy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje? Nie! Taka osoba jest jak dziecko i potrzebuje opiekuna, który świadomie zezwoli na udział w teatrzyku. Wiek nie ma znaczenia takiej osoby.

       • 7 5

       • Opinia do artykułu

        Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

        (opinia sprzed 1 roku)

        Potrzeba opiekuna wcale nie oznacza niemożliwości decydowania o sobie w pewnych sprawach. Czy dziecku też odmawiasz decyzji w sprawach nie mających istotnego wpływu na bezpieczeństwo ich życia czy bytu ?

        • 0 1

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    chyba trzeba tobie coś uświadomić, otworzyć oczy na problemy naszego świata (2) (opinia sprzed 1 roku)

    po czym wnioskujesz, ze aktorzy z niepełnosprawnością intelektualna sami nie decydowali czy chcą zagrać w spektaklu czy nie? zabraniasz im decydować, realizować pasję i rozwijać się? czemu sądzisz, ze spektakl jest robiony przez osoby o poglądach lewicowych? kto i gdzie tutaj wykorzystuje wizerunek osób niepełnosprawnych umysłowo? drogi czytelniku, chyba ty jednak powinieneś iść do domu opieki zająć się takimi osobami, bo nie wiesz nic na ich temat, ich problemach, uczuciach czy emocjach! mam nadzieje ze kiedyś otworzą się tobie oczy takie poważne tematy.

    • 2 2

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

     (1) (opinia sprzed 1 roku)

     Nie mierz wszystkich swoją miarą ! Teatrzyk w formie zabawy jest jak najbardziej Ok. I wielki szacun dla organizatorów. Ale dorabianie temu ideologii, ze każdy zasługuje na rodzine dziecko, miłość nie tylko rodziców, to jest gruba przesada - takie granie na serduszkach nie tylko odbiorców ale również samych aktorów. Nie wiem w jakim stopniu te osoby są niepełnosprawne, ale nie jeden pozna co to uczucie i nie jeden będzie zawiedziony. Finalny efekt będzie całkiem odwrotny. Dajecie fałszywe nadzieje która nigdy nie będą miały miejsca, bo chyba nie sądzisz ze takie osoby mogą założyć samodzielne ognisko domowe ? I tak jest z wszystkim obecnie. Chcecie dobrze, a wychodzi jak zawsze! Zeby to zrozumieć wystarczy mieć makaron w głowie i odrobine empatii.

     • 0 1

     • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

      (opinia sprzed 1 roku)

      Człowieku (chyba), o tym jest ten spektakl, o trudnych pytaniach, o dylematach, tutaj nic nie jest czarno-białe, moneta ma wiele stron, właśnie po to został spektakl zrobiony, żeby dotknąć tak ważnego tematu. Twoja wypowiedz to stadium ignorancji i niewiedzy.

      • 1 1

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    Jaki makaron trzeba mieć we łbie, że pisać takie farmazony... (opinia sprzed 1 roku)

    • 2 4

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    człowieku ty masz pojęcie ty teraz mówisz? (opinia sprzed 1 roku)

    • 0 3

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    Te mityczne lewaki siedzą teraz z tobą w pokoju? (opinia sprzed 1 roku)

    • 4 10

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    długo myślałeś nad tymi bredniami , to prawaki powinni iść na wolontariat do tych ośrodków by zobaczyć jaka (opinia sprzed 1 roku)

    to tragedia życie tych ludzi ,a będzie ich ogrom w całej Polsce , z dnia na dzień coraz więcej ,bo kobiety dzięki wam nie będą mogły decydować czy mają je urodzić i skazać na takie życie

    • 5 8

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   Fajnie, ale idź to powtórz babci która całe życie tyrała, a dzisiaj dostaje 1500zł emerytury (1) (opinia sprzed 1 roku)

   • 12 3

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

    Powiedz to .... (opinia sprzed 1 roku)

    Powiedz to patologii która nigdy nie pracowała i dziś głosuje na pislamistow .

    • 10 7

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   ten spektakl był darmowy. wystarczyło odebrać bilet w kasie. (opinia sprzed 1 roku)

   • 19 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  Chyba jednak większe potrzeby mają osoby niesprawne fizycznie, które nie mogą się zaspokoić. (1) (opinia sprzed 1 roku)

  Na przykład gdy nie mają rąk. To jest niewyobrażalna męka. Osoby niesprawne intelektualnie mają znacznie lepiej.

  • 8 4

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   (opinia sprzed 1 roku)

   Czy miłość to tylko zaspakajanie ?

   • 1 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  (1) (opinia sprzed 1 roku)

  w prawdziwym świecie też tak jest. Były już sprawy, gdzie dwie niepełnosprawne osoby nie mogły wziąć słubu, bo im urzędnicy zakazywali. Powodem, jaki podawali było to, że potomstwo może być niepełnosprawne. Tylko, że nie ma obowiązku posiadania potomstwa, a małżeństwo to związek dwojga ludzi i nie oznacza od razu gromadki dzieci.

  • 4 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

   (opinia sprzed 1 roku)

   Głupi argument. Posiadanie potomstwa przecież nie zależy od ślubu.

   • 2 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  Niesamowite. (opinia sprzed 1 roku)

  Proponuję wysiedlić gdańszczan w ramach promocji. Zostawić dalej Dulkiewicz na stanowisku i czekać na wpływy od "nowych, reklamowanych obywateli..." podatników nowego miasta Gdańsk Pozdrawiam.

  • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  (opinia sprzed 1 roku)

  Piękny, odważny i wzruszający spektakl z niesamowitą grą aktorską. Porusza często bagatelizowane potrzeby osób niepełnosprawnych.
  Obowiązkowa sztuka dla wszystkich.

  • 3 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

  (opinia sprzed 1 roku)

  Nie Marysia lecz Maria! Poprawcie to, bo to nie są dzieci

  • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery