• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Plakaty filmowe. 40 lat - wernisaż

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej". Z okazji otwarcia 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wystawę organizowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można zwiedzać już od 18 września do 30 września w Muzeum Miasta Gdyni.

kwi 28

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
Wstęp wolny
Plakat - według artysty - to najkrótsza recenzja filmu. Powinien być przedłużeniem atmosfery filmu, powinien nieść podobne przesłanie, wydobywając elementy najbardziej drażniące. Plakat może operować brzydotą lub pięknem, ale musi być zauważalny. Plakat nie zauważony ginie.

Andrzej Pągowski ma w dorobku ponad 1300 plakatów w tym ponad 400 filmowych.
Wiem, że moje plakaty jednym się podobają, innych denerwują. Ale takie jest marzenie każdego artysty. Stworzyć coś, co jest zauważalne - mówi artysta

Andrzej Pągowski na koncie ma współpracę z czołówką znakomitych polskich i zagranicznych reżyserów. Wśród prezentowanych prac są m.in. plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajda, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego, Jerzego Kawalerowicza, Miloša Formana, Roberta Altmana.
Na wystawie będzie można obejrzeć plakaty najstarsze począwszy od "Amatora" - plakatu do filmu Krzysztofa Kieślowskiego, "Hair" Miloša Formana do najnowszych w tym zaprojektowanego w 2016 roku do filmu "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

Wszystkie plakaty zostały wybrane przez artystę. Wystawę od 18 września do 30 września 2017 można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa prezentowana jest w ramach 42. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Andrzej Pągowski.
Urodzony w 1953 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika "Playboy". W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w MoMA w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Art w Tokio. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat "Uśmiech wilka" wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej
wystawa Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

19.09.2017, godz. 18:00 - wernisaż
18.09.2017 - 30.09.2017 - czas trwania wystawy
21.09.2017, godz. 14:00 - spotkanie z artystą Andrzejem Pągowskim
24.09.2017, godz. 14:00 - wykład prof. Krzysztofa Kornackiego

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?