• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plac Wałowy w Gdańsku ma tętnić życiem

Ewelina Oleksy
3 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W pierwsze dni lata, 25-27 czerwca, plac Wałowy ma tętnić życiem. W pierwsze dni lata, 25-27 czerwca, plac Wałowy ma tętnić życiem.

Muzyka na żywo, plenerowe śniadania, gry miejskie oraz cała masa innych atrakcji. W ten sposób Instytut Kultury Miejskiej zamierza rozruszać nieco zapomniany plac WałowyMapka na Starym Przedmieściu w Gdańsku. W pierwszy weekend lata zamieni się on w centrum wydarzeń nowej akcji miejskiej.Czy plac Wałowy powinien działać w takiej formule przez całe lato?

"Miasto, wracam" to nowa akcja miejska, której głównym bohaterem na początek będzie czekający na rewitalizację plac Wałowy. Instytut Kultury Miejskiej ma pomysł, jak sprawić, by miejsce odżyło i stało się punktem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

W pierwsze dni lata, czyli w weekend 25-27 czerwca, instytucja zaprasza na Stare Przedmieście. Wtedy plac Wałowy stanie się miejscem do spędzania wolnego czasu dla okolicznych mieszkańców, a także osób, które przyjeżdżają tu nad Opływ Motławy i BastionyMapka.

"Miasto, wracam" to akcja Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. "Miasto, wracam" to akcja Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
- Spacerami, śniadaniami, warsztatami sprawimy, by to urokliwe, przyjazne miejsce zaczęło tętnić życiem i gościć mieszkańców. Po długich miesiącach spędzonych w domu wracamy do miejskich parków, na place i podwórka. Czas odwrócić ustanowione przez pandemię proporcje między życiem online i offline, a początek wakacji jest na to idealnym momentem - mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

Dlaczego plac Wałowy?Pracownicy IKM wskazują, że plac Wałowy, mimo położenia w sercu Gdańska, zdaje się być nieco zapomnianym fragmentem centrum. Europejski projekt Urb Cultural Planning, współrealizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, stara się wydobyć potencjał z tego zielonego fragmentu miasta.

Czytaj też:

Krok w stronę metamorfozy placu Wałowego- W 2019 roku IKM rozpoczął badania DNA dzielnicy, mapując zasoby i potrzeby oraz miejsca o szczególnym znaczeniu. Plac Wałowy okazał się jednym z takich punktów - stanowi symboliczne serce dzielnicy, które czeka na rewitalizację. Zanim zmieni się jego wygląd, chcemy pokazać jego możliwości i wspólnie pomyśleć o tym, jak w przyszłości będzie można z niego korzystać - mówi Marta Bańka z IKM.
Obecnie to nieco zapomniany teren, który czeka na rewitalizację. Obecnie to nieco zapomniany teren, który czeka na rewitalizację.

IKM wraca do organizowania wydarzeń w dzielnicachWydarzenia w przestrzeni miejskiej dla mieszkańców i mieszkanek: spacery, akcje miejskie, festiwale i działania artystyczne to niektóre z priorytetowych projektów Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z poluzowaniem obostrzeń sanitarnych instytucja wraca do organizowania wydarzeń w gdańskich dzielnicach.

W programie akcji zaplanowano m.in.: muzykę na żywo, śniadanie w plenerze, warsztaty, odkrywanie kolejnych prac artystycznych z cyklu Sekrety, grę miejską, spacery tematyczne po okolicy, niespodziewane akcje i wydarzenia.

Film archiwalny, z 2016 roku

Wydarzenia

Miasto, wracam

w plenerze, spotkanie, warsztaty

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?

 

Najczęściej czytane