• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pieniądze są tylko dla mądrych? Recenzja książki Jasona Zweiga

Michał Sielski
29 listopada 2023, godz. 15:00 
Opinie (37)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak zarabiać dużo i regularnie?
Mózg nas oszukuje. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas. Mózg nas oszukuje. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas.

Jeśli liczysz, że to książka w stylu "Moc przyciągania pieniądza" i historyjki o tym, że trzeba mocno wierzyć w strumień pieniędzy płynący do nas ze wszechświata i skupić się na medytacji jako podstawowych krokach do szybkiego wzbogacenia się, to nie czytaj już dalej. Ale jeśli chcesz poznać fascynujące i naukowo dowiedzione fakty na temat tego, jakie pułapki zastawia na ciebie twój własny mózg i jak ich uniknąć, to pozycja dla ciebie. Książka Jasona Zweiga "Twój mózg, Twoje pieniądze" to także doskonały pomysł na prezent nie tylko dla tych, którzy wchodzą w dorosłe życie i zaczynają poważniej myśleć o finansowej przyszłości.Kontynuujemy recenzje książek ekonomicznych. Regularnie, co dwa tygodnie, będziemy opisywać książki wydawane przez Maklerska.pl, które pomagają zrozumieć coraz bardziej zagmatwany świat finansów. Dziś czas na książkę dla każdego, kto nie chce wpaść w pułapki, które zastawia na nas nasz własny umysł. Lekko i przystępnie przekazana wiedza to solidny fundament w drodze do dbania o własne finanse. Znajdziesz tu tyle zaskakujących faktów o swoim własnym mózgu, że już teraz możesz zacząć powtarzać: "że też wcześniej na to nie wpadłem!".

***


Tu kupisz książkę lub e-booka bezpośrednio od wydawcy: Maklerska.pl

Umiesz inwestować?

Większość z nas uważa się za rozsądnych, zwłaszcza w kwestii finansów. Jeśli popełniamy błędy, to niewielkie, nie czekamy na wielkie okazje w stylu Bitcoina sprzed lat czy giełdowej hossy na spółkach internetowych. Ale spokojne inwestycje i pewne zarabianie bez wielkiego ryzyka? To już chętnie, tylko że nie masz pojęcia, jak wielu rzeczy nadal nie wiesz. I wcale nie o rynkach kapitałowych, ale o... sobie.

Łatwo przekonasz się o tym już po pierwszych stronach książki Jasona Zweiga "Twój mózg, Twoje pieniądze".

Nie umiesz dodawać. Założymy się?Dodajmy od razu: choć książka jest oparta wyłącznie na potwierdzonych faktach naukowych, a nie przemyśleniach autora, czyta się ją jednym tchem, bo napisana jest lekko, niczym wartka powieść. Nie żeglujemy w niej jednak przez kryminalne zagadki, a ciekawostki o nas samych. I dowiadujemy się, że nasz mózg czasem zwodzi nas na manowce, zwłaszcza przy tzw. pierwszym wrażeniu.

Przykład? Proszę bardzo:

Batonik i guma do żucia kosztują w sumie 1,10 USD, przy czym batonik kosztuje 1 USD więcej niż guma. Ile kosztuje guma? 0,10 USD, zgadza się? Łatwe i logiczne, prawda? Też tak odpowiedziałem.

Tylko że to... nieprawda.

Wcześniejsze recenzje:Masz już swoje F-you money? Recenzja książki Masz już swoje F-you money? Recenzja książki "Krok po kroku"
Książka o tym, że każdy może zbudować dochód pasywny bez większego wysiłku. Wystarczy przestać marzyć o tym, że wymyśli się coś nadzwyczajnego. I zaufać rynkowi, a nie doradcom, przekonującym, że zarabiają na akcjach, kryptowalutach czy złocie.


Wybierz książkę dla siebie lub na prezent

Policzmy: guma do żucia kosztuje 10 centów, batonik jest od niej o 1 USD droższy. W takim przypadku batonik powinien kosztować 1,10 USD. Za całość zapłacilibyśmy więc 1,20 USD (1,10 USD za batonik + 0,10 USD za gumę do żucia). Teraz już proste, prawda? Guma do żucia kosztuje 5 centów, a batonik 1,05 USD, co równa się 1,10 USD.

Skoro to takie łatwe, to dlaczego absolutna większość z nas w pierwszej chwili odpowiedziała źle? Procentowe zmiany cen walut obliczam w pamięci do dwóch miejsc po przecinku, a na dodawanie na poziomie podstawówki się wykładam? Tak właśnie działa nasz mózg - Jason Zweig. Na skróty. A na skróty zawsze jest szybciej, ale nie zawsze lepiej. Warto mieć tego świadomość.

Nazwiska inwestorów, którzy nie umieją inwestowaćAutor eksperymentował też na sobie, ale sprawdzał również fundusze inwestycyjne. I nie bierze jeńców. Analizuje wyniki funduszy, z imienia i nazwiska podaje ich zarządzających i wskazuje, gdzie oraz jakie błędy popełnili. Udowadnia też, którzy z nich polegają tylko na... szczęściu!

Jeśli w kwestiach finansowych nie chcemy poddać się losowi, Jason Zweig radzi, by każdą inwestycję przemyśleć dwa razy. Za drugim razem, już korzystając z wiedzy, jaką zgromadzimy w mgnieniu oka połykając kolejne rozdziały tej książki.

O autorze

Jason Zweig przez długie lata był dziennikarzem magazynu "Money", a także "Time" oraz współpracownikiem CNN. Pisał też o funduszach inwestycyjnych na łamach "Forbesa". Zasłynął również jako redaktor książki Benjamina Grahama "Inteligentny Inwestor", którą legendarny inwestor Warren Buffett nazwał "zdecydowanie najlepszą książką o inwestowaniu, jaka kiedykolwiek powstała".


*W artykule zamieszczono linki afiliacyjne, z których Trojmiasto.pl może otrzymać prowizję

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest antresola?

 

Najczęściej czytane