• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pc drama - Szkoda by było, gdyby kwiatki padły

Czytanie performatywne współczesnej sztuki chorwackiej. To przewrotna historia miłosna, która rozpoczyna się od... zerwania. Bohaterka wyprowadza się z mieszkania partnera po wieloletnim związku. Jednak w kolejnych scenach ciągle go odwiedza, by porozmawiać zarówno o sprawach błahych
(podlewaniu tytułowych kwiatków), jak i wspominać ich relację.

gru 14

czwartek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 18

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 - 25 zł
Kup bilet
autor: Ivor Martinić | przekład: Gabriela Abrasowicz i Martyna Lechman | reżyseria: Lena Frankiewicz | obsada: Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Paweł Pogorzałek | prowadzenie spotkania: Anna Jazgarska. Po prezentacji odbędzie się spotkanie z autorem sztuki Ivorem Martiniciem oraz twórczyniami i twórcami czytania.!

Ta prosta fabuła jest jednak dla autora tylko pretekstem, by prowadzić wielopoziomową grę z formą
dramatu, w której fikcja sceniczna nieustannie jest podważana i miesza się z rzeczywistością.
Bohaterowie sztuki z zawodu są aktorami - a tekst sugeruje, aby przy inscenizacji konkretni wykonawcy użyczyli im własnych imion oraz doświadczeń. Jednak najważniejszym gestem jest wprowadzenie trzeciej postaci - Didaskalium - które przemawia na przemian słowami Martinicia i "własnymi", czyli tekstu pobocznego w dramacie. Sztukę rozpoczynają słowa: "Jestem Didaskalium. Żartuję. Nie jestem Didaskalium, tylko zdaniem, które napisał autor tego dramatu, Ivor Martinić. Teraz, gdy to piszę, siedzę w osadzie portowej Pučišća na chorwackiej wyspie Brač. Są późne godziny nocne 27 czerwca 2019 roku".

Ivor Martinić (rocznik 1984) jest jednym z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy chorwackich. Jest laureatem licznych nagród, a jego teksty przetłumaczono na dwadzieścia języków i prezentowano na całym świecie, m. in. w Hiszpanii, Francji, Argentynie, Paragwaju, Wenezueli czy Meksyku. W 2016 roku autor brał udział - jako jeden z zaledwie ośmiu twórców z całego świata - w prestiżowym Pen World Voices International Play Festival w Nowym Jorku.

Czytanie "Szkoda by było, gdyby kwiatki padły" wyreżyseruje w Żaku Lena Frankiewicz, twórczyni dobrze znana trójmiejskiej publiczności; w Teatrze Wybrzeże przygotowała ona świetnie przyjętą "Nieczułość" (Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za 2022 rok), a w Teatrze Miniatura spektakl "Momo". Przyjazd Ivora Martinicia wsparło Hrvatski centar ITI - International Theatre Institute.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00
do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345
15 90 - w.117. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym:
tickets.klubzak.com.pl.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą premierą Teatru Muzycznego (z siedzibą w Gdańsku) był...