• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Para bellum II

Międzynarodowa wystawa PARA BELLUM szykuj się na wojnę II
wystawa czynna: 24.11 19.12.2023, czynna codziennie
(pon. niedz.) w godz. 10.00 14.00
miejsce: Galeria ART 39, ul. Orłowska 39, Gdynia
kuratorka: Agnieszka Babińska
koordynatorka projektu, koordynatorka do kontaktów z arystkami/artystami z Ukrainy: Dana Yakymchuk
producentka/realizatorka: Zuzanna Kownacka

Artystki/Artyści:
Agnieszka Babińska, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Izabela Borkowska, Rafał Borkowski, Vanessa Bourdier, Alicja Buławka-Fankidejska, Dymitrij Buławka-Fankidejski, Beata Cedrzyńska, Liudmila Davydenko, Olena Dodatko, Taras Dzyndra, Mariusz Filipowicz, Magdalena Hinz-Wójcicka
Sylwia Jakubowska-Szycik, Grzegorz Jarmocewicz, Robert Kaja, Filip Kalkowski, Olena Levder, Adriana Majdzińska, Anna Młotowska, Janusz Musiał
Sebastian Murza, Maryna Naumchuk, Valentyn Odnoviun, Nataliia Pavliuk, Agnieszka Piasecka, Czesław Podleśny, Roman Romanyshyn, Joanna Rusinek, Jerzy Rymar, Lina Savchenko, Serhiy Savchenko, Wojciech Sęczawa, Agata Szuba, Jaroslava Tkachuk, Dorota Walentynowicz, Sławomir Witkowski, Yurko Vovkogon, Dana Yakymchuk.

PARA BELLUM
szykuj się na wojnę II
Si vis pacem, para bellum (dosł. Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny) przysłowie łacińskie, sparafrazowane zdanie z prologu do dzieła O sztuce wojennej Wegecjusza, historyka rzymskiego z IV w. n.e.

To druga edycja międzynarodowej wystawy. Pierwsza miała miejsce w rocznicę rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2023 r. Jej kontekst uległ zmianie po terrorystycznych atakach Hamasu na Izrael i bombardowaniach Strefy Gazy.

Dzisiaj oprócz wojny w Ukrainie mamy tysiące ofiar po stronie Palestyny i po stronie izraelskiej. Konflikt na Bliskim Wschodzie i masowy exodus Ormian z Górskiego Karabachu w obawie przed czystkami etnicznymi po niedawnej interwencji zbrojnej wojsk Azerbejdżanu.

Możemy zadać sobie pytanie czy światu grozi wybuch III wojny światowej? Czy ta wojna już trwa?
Dzięki sztuce trudniej nam odwrócić wzrok i wycofać się do bezpiecznej codzienności.
W połowie XX wieku w środku Europy reżimy nazistowski oraz sowiecki wymordowały wielu ludzi (ok. pięćdziesięciu milionów ofiar). Wierzyliśmy naiwnie w zwycięstwo demokracji i wolność po zakończeniu zimnej wojny, ale autorytaryzm powrócił do Rosji, putinowscy oligarchowie, nacjonaliści, separatyści, radykałowie...

Okrucieństwo, strach, nienawiść, ludobójstwo, przemoc, gwałt, dramat, tragedia, zniszczenie, śmierć to kilka słów określających wojnę. Tym razem naszą wojnę, która jest tak blisko, nie tylko ze względu na sąsiedztwo Ukrainy, nie tylko dlatego , że ruskie orki mogą przyjść po nas, ale dlatego, że jesteśmy w nią mocno zaangażowani.

Wojna, która do niedawna wydawała się ważnym, acz zamkniętym doświadczeniem naszej części Europy, powraca dziś jako wciąż aktualna i przerażająca możliwość. Po październikowym ataku Hamasu na Izrael coraz większą obawę przed wciągnięciem w konflikt żywią nie tylko bezpośredni sąsiedzi Izraela, lecz również Europa. wzrasta zagrożenie przemocą i zamachami terrorystycznymi sympatyków Hamasu na jej terenie. Wojna zatacza coraz szersze kręgi.

W tej wojnie, która trwa od 2014 roku, a od pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, w wojnie, w którą zaangażowany jest cały świat i która dalej trwa głos artystów w walce o wolność i prawdę jest bardzo ważny. Artyści nie przestali tworzyć, komentują otaczające ich cierpienie, próbują zwrócić uwagę na dotykającą ich niesprawiedliwość, apelują do sumienia świata.
Poprzez sztukę wyrażamy swój sprzeciw wobec wojny, dwudziesta zasada w O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku, podwójnym dekalogu mającym źródło w lekcjach z przeszłości Timothyego Snydera brzmi:
Bądź tak odważny jak potrafisz. Jeżeli nikt z nas nie będzie gotowy zginąć za wolność, wszyscy umrzemy w tyranii
Agnieszka Babińska

Opinie

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?