• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Papryka i Wanilia - wernisaż Katarzyny Goc - Egiptu Druga Twarz

19 kwietnia - 6 maja 2024, godz. 17:30

Gdynia,
Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
Klub Papryka i Elżbieta Trybus
zapraszają w kolejną podróz z cyklu „Papryka i Wanilia”
tym razem do Egiptu, którego drugą twarz
przedstawi w swej opowieści


KATARZYNA GOC


„EGIPTU DRUGA TWARZ”




Katarzyna Goc, urodzona w 1979 roku w Gdańsku. Z wykształcenia historyk sztuki, współpracuje z gdańską Galerią Fotografii MNG, była słuchaczem Studium Fotografii Artystycznej przy Muzeum Narodowym w Gdańsku. Podróżuje i fotografuje, interesuje się kulturą, muzyką i kuchnią świata.


„Egiptu druga twarz” to trochę retrospekcja… może właśnie po czasie najlepiej ją dostrzec. Była tam w październiku 2005 r. wraz z koleżanką, gdzie spędziły dwa tygodnie, przejeżdżając kraj z północy na południe, od okolic Aleksandrii do Asuanu. Pomysł wyjazdu powstał w zasadzie „przy okazji” –jej tata akurat prowadził badania nad migracją ptaków z ramienia Akcji Bałtyckiej na północy Egiptu. Zmęczone ponurą jesienną pogodą w Edynburgu, w którym w tym czasie pracowały, szybko załatwiły wszelkie formalności i 30 września wylądowały w Hurgadzie. Akurat zaczynał się Ramadan.
Z Baltim, które było pierwszym etapem podróży, po kilku dniach ruszyły do Kairu, a następnie na samo południe kraju do Asuanu. Wracając na północ, zatrzymały się w Edfut i na wyspie File. Po dwóch dniach w Luksorze i Karnaku, wróciły do Kairu by odbyć „jazdę obowiązkową”, a więc zobaczyć piramidy w Gizie, Sakkarze i Dahszur oraz Dolinę Królów.
Ta krótka podróż objawiła istnienie dwóch „twarzy” tego samego Egiptu jednego przyjaznego, otwartego i szczerego jak ludzie, których poznały w Baltim oraz drugiego, gdzie liczy się przede wszystkim biznes jaki można zrobić na turystach.



Opinie

Sprawdź się

Tajemniczy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", którego serię rzeźb można było zobaczyć w różnych zakątkach Gdyni, ma ksywkę: