• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Panienka z okienka powraca

Po kilkumiesięcznej przerwie powraca "Panienka z okienka", postać młodej gdańszczanki, pokazująca się gdańszczanom i turystom ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy. Uroczysty "powrót" Panienki zaplanowano na niedzielę, 26 maja.

maj 10

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 259 zł
maj 18

sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W czasie swojej nieobecności Panienka przeszła kurację w SPA - niezbędne zabiegi pielęgnacyjne pozwoliły jej nabrać nowych sił by znów stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Głównego Miasta w Gdańsku.

W niedzielę, 26 maja, prawdopodobnie w okolicach południa, Panienka z Okienka wyruszy z MEDSPA w Hotelu Gdańsk, gdzie zażywała niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, do Nowego Domu, gdzie punktualnie o godz. 13.00 pokaże się w swoim okienku.

Panienkę z Okienka będzie można oglądać codziennie o godzinie 13.00 a w sezonie letnim (od maja do września) dodatkowo o godzinie 15.00 i 17.00. Panience towarzyszy melodia Martiniego il Tedesco ,,Plasir d'amour", wygrywana na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, artysta, rzeźbiarz wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu jest Tadeusz Nowosielski. Figura ,,Panienki z okienka" nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figur w zegarze astronomicznym w Bazylice Mariackiej, ruchomych aniołów w Katedrze Oliwskiej, koziołków poznańskiego ratusza, czy innych podobnych postaci w wielu miastach Europy.

Pomysł nawiązuje do powieści Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy (1834 - 1908) ,,Panienka", publikowanej po raz pierwszy w 1893 roku w Warszawie. Drugie wydanie pod zmienionym tytułem ,,Panienka z okienka" ukazało się w 1898 roku. W 1959 roku powstała teatralna, a w 1964 roku filmowa adaptacja powieści. Ten ,,starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy, w ,,romansiku" nazywanej Bursztynowym Domem.

Opinie

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się:

 

Najczęściej czytane