• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy - wystawa

Jeszcze nigdy tak duży zbiór wczesnośredniowiecznych artefaktów z Ostrowa Lednickiego nie był prezentowany na Pomorzu! Aż 87 cennych eksponatów - między innymi przedmioty sakralne, inkrustowane strzemiona, miecze, włócznie i topory - znajdzie się na wystawie w Grodzisku w Sopocie. Dla mieszkańców Trójmiasta to wyjątkowa okazja, by zobaczyć materialne ślady historii pierwszych Piastów.

Relacja z imprezy

23 września - 1 października 2023

Wstęp wolny
Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Na tej niewielkiej (7,5 hektara) wyspie opodal Gniezna odkryto tajemnice dotyczące narodzin polskiej państwowości. To najprawdopodobniej tam ochrzczono Mieszka I.

Ekspozycję w Sopocie zorganizowano na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i wielodyscyplinarnych. Dziś wiemy, że gród lednicki należał do wiodących ośrodków X-wiecznej władzy, gdzie Mieszko I manifestował swoją siłę i prestiż. Świadczą o tym relikty architektury - monumentalnego pałacu połączonego z kaplicą (tak zwany zespół palatialny) oraz jednonawowego kościoła (z lat 70. X w.), w którym archeolodzy znaleźli kamienne komory ze szczątkami osób należących do ówczesnych elit.

Kultura z okresu panowania pierwszych Piastów łączyła w sobie wiele różnych wpływów. Jej związki z kręgiem cywilizacji Europy Zachodniej oraz Bizancjum wynikają między innymi z pochodzenia duchownych, kupców i najemnych wojowników przybywających do książęcego grodu.

Wystawę zatytułowaną "Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy" można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 1 grudnia 2018 r. do 31 października 2019 r. Na otwarcie wystawy zapraszamy 1 grudnia 2018 r. (sobota) o godzinie 13:00. Wstęp bezpłatny.

Dopełnieniem wystawy jest wydawnictwo książkowe. Na 134 stronach opublikowano artykuły czworga autorów - Janusza Góreckiego, Krzysztofa Godona, Pawła Marka Pogodzińskiego, Karoliny Czonstke - opisujących różne ujęcia historii związanej tematycznie z Ostrowem Lednickim, od wczesnopiastowskiego budownictwa po życie duchowe mieszkańców grodu. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera kilkadziesiąt zdjęć, rysunki i mapy. Będzie można ją kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), ewentualnie w sklepie internetowym: https://sklep.archeologia.pl/

"Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy"
- wystawa czasowa: 1 grudnia 2018 roku - 31 października 2019 r.
- otwarcie wystawy: 1 grudnia 2018 r. o godzinie 13:00
- Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63
- wstęp bezpłatny

Organizatorzy: Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Więcej informacji na stronie: https://archeologia.pl/

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  8 zł
 • Bilet ulgowy
  6 zł
Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy.
Karta Sopocka uprawnia do zwiedzania ulgowego.
Metropolitalna Karta do Kultury uprawnia do zwiedzania ulgowego.
Karta Turysty z pakietem „Rodzina & Zabawa” uprawnia do bezpłatnego zwiedzania Grodziska w Sopoci

Opinie

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?