• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80 mogą zniknąć z ECS

Ewelina Oleksy, Maciej Korolczuk
4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego chce, by ECS oddał oryginalne tablice z postulatami. W zamian placówce proponowana jest ich bardzo dobra kopia. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego chce, by ECS oddał oryginalne tablice z postulatami. W zamian placówce proponowana jest ich bardzo dobra kopia.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chce odzyskać od Europejskiego Centrum Solidarności oryginał legendarnych tablic, na których widnieje 21 postulatów strajkujących w Sierpniu '80. Docelowo trafić mają one pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, czyli placówki powołanej przez rząd i "Solidarność".



Najlepsze miejsce na eksponowanie tablic z postulatami Sierpnia '80 to:

Oryginalne tablice, na których robotnicy strajkujący w Sierpniu 1980 roku spisali swoje postulaty, od pięciu lat prezentowane są w ramach stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. Niebawem jednak mogą stamtąd zniknąć, bo o ich zwrot wystąpił właściciel, którym jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - poinformowała Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Jak informuje Magdalena Mistat, pełnomocnik dyrektora ECS, pismo od dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w sprawie zwrotu tablic z postulatami wpłynęło do placówki 20 listopada.

- Prawnicy przygotowują jego ekspertyzę i odpowiedź - mówi Mistat. Zapowiada, że na dniach instytucja szerzej odniesie się do sprawy.

Historia tablic z postulatami Sierpnia '80



Tablice z postulatami powstały w sierpniu 1980 roku. Strajkujący spisali na nich 21 żądań, których spełnienia domagali się od rządu. Fizycznie zrobili to Arkadiusz RybickiMaciej Grzywaczewski.

Po podpisaniu porozumień i zakończeniu strajków tablice trafiły do siedziby "Solidarności" w Gdańsku. W 1981 roku przewieziono je do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego. Miały być częścią wystawy poświęconej powstaniu "Solidarności". W tym czasie pracownicy muzeum wykonali kopie tablic. Gdy po wprowadzeniu stanu wojennego SB chciało zabrać tablice, pracownicy muzeum wydali im duplikat, a oryginał schowali.

W 2003 roku tablice zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W 2010 roku, gdy ważyło się czy tablice trafią na wystawę do ECS, ówczesny dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin mówił:

- Mam nadzieję, że pozwolą nam zachować tablice. W końcu to my je uratowaliśmy.
Historia tablice z 21 postulatami Sierpnia '80 w Muzeum Morskim

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron



Teraz tablice z postulatami mają być częścią większej wystawy, jaką Narodowe Muzeum Morskie planuje otworzyć już od początku 2019 roku. Dzisiejszy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, Robert Domżał (w międzyczasie zmieniło nazwę) argumentuje podobnie, jak jego poprzednik niemal 10 lat temu.

- Migracja eksponatów muzealnych to rzecz normalna - podkreśla Robert Domżał. - Zabytki krążą po różnych wystawach, są wypożyczane czy przekazywane w depozyt. Po to istnieją, by być eksponowane w różnych przestrzeniach, przez różne podmioty. Tworzymy ekspozycję, której najważniejszą częścią mają być tablice z postulatami stoczniowców, dlatego w połowie listopada zwróciliśmy się do władz ECS z prośbą o ich zwrot. Na razie nie znamy stanowiska drugiej strony. Nasza propozycja to w praktyce rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - dodaje dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.
Dyrektor NMM podkreśla, że tablice są najważniejszym eksponatem należącym do placówki i apeluje, by w żądaniu ich zwrotu nie doszukiwać się kontekstu politycznego (NMM podlega pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którym władze ECS są skonfliktowane).

Tablice trafią do Instytutu Dziedzictwa Solidarności?



Gazeta Wyborcza Trójmiasto informuje, że tablice z postulatami Sierpnia '80 mają trafić docelowo pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, a dokładniej do historycznej sali BHP.

IDS to placówka powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz NSZZ "Solidarność" 31 sierpnia tego roku, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To odpowiedź polityków PiS i kierownictwa NSZZ "S" na działalność ECS - instytucji, którą przedstawiciele rządu w ostatnim czasie wielokrotnie krytykowali. To też konsekwencja trwających od lat nieporozumień między ECS, a władzami "S", które dystansują się publicznie wobec działalności ECS.

Miesiąc temu w sali BHP powoływano radę IDS, w której zasiadło 21 osób w nawiązaniu właśnie do 21 postulatów spisanych na tablicach.

- W Instytucie będziemy przedstawiać prawdziwą historię "Solidarności", a ECS niech robi, co chce - mówił wówczas Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ministerstwo proponuje wymianę oryginału na kopię



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że ECS otrzymało tablice w depozyt na mocy umowy z Narodowym Muzeum Morskim z 2014 roku.

- Muzeum zaproponowało rozwiązanie umowy depozytu, które umożliwiłoby zwrot tablic za porozumieniem stron. W przypadku braku takiego porozumienia, zgodnie z zawartą umową, po uprzednim jej wypowiedzeniu przez Narodowe Muzeum Morskie, obowiązywać będzie półroczny okres wypowiedzenia. Zwrot tablic nie musi wiązać się z uszczupleniem wystawy stałej ECS, instytucja może na wystawie prezentować ich bardzo dobrą kopię, obecnie prezentowaną w Sali BHP - podkreśla Centrum Informacyjne MKiDN - Powrót tablic do Sali BHP, w której nastąpiło podpisanie porozumień z władzą komunistyczną w sposób naturalny i komplementarny połączy te dwa ważne dla Polaków symbole.
Jednocześnie resort potwierdza, że docelowo opiekę merytoryczną nad tablicami oraz działaniami programowo-historycznymi prezentowanymi w Sali BHP sprawować będzie utworzony 31 sierpnia 2019 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Miejsca

Opinie (256) ponad 100 zablokowanych

  • kurka jak muzeum jest właścicielem i chce zwrotu to maja oddać i tyle

    Co za różnica czy PiS czy po jak wygra po kiedyś to znowu wypożycza

    • 14 5

  • Te tablice powinne trafić

    do zbiorów Muzeum Narodowego -bez możliwości wy pożyczania i udostępniania= na lat np.tylko 20. Bo kiedyś i "gdzieś" zaginą lub ulegną nieodwracalnemu uszkodzeniu...
    Widać, że są w b.dużym zainteresowaniu-kto gdzie i kiedy...Schować i nie wydawać. Ktoś maluje nam nową historię lub tylko może zaczął.....Robi się...ciekawie...

    • 7 6

  • Jakie Europejskie Centrum Solidarności-

    jak Unia Europejska chyba nie daje ani 1jednego euro/ oficjalnie i nie ma w tym żadnego udziału /- na funkcjonowanie tej placówki..?
    Nazwa powinna brzmieć Polskie Centrum Solidarności- bo to właśnie w Polsce- urodził się i powstał w 100%-ten ruch i nastąpiła prezentacja tego ruchu społecznego który przeniósł się na inne kraje EWG( Węgry, NRD, Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria. d.Jugosławia)...Za i błędna nazwę " Słowo "Solidarność" europejska-chciano wykorzystać w 2015 roku ws. przyjęcia jakiejś tam dowolnej liczby emigrantów - socjalnych którzy przybyli na zaproszenie Kanclerz Niemieć- w liczbie niezaplanowanej...(nadwyżka o 800%)- bez szansy na asymilację i podjęcie pracy zarobkowej wg.posiadanych kwalifikacji. Były lata ,że aby wyjechać do "Rajchu" to trzeba było spełnić masę wymagań- czym lepszy i większy fachowiec-tym wymagania większe-podstawa znajomość sprechen zi deutsch...reszta uprawnień też drobiazgowo weryfikowana. A tu najazd fachowców z Afryki-lepsi niż Polacy ..?

    • 16 7

  • Ankieta

    Brakuje opcji: nigdzie, powinny zostać zniszczone.

    • 5 7

  • Smutna prawda.... (1)

    Ale PRL-owski "ustrój" + służby i cały socjalistyczny system polityczno-gospodarczy tak od 1985-86 roku-miał czas na "przygotowanie się " oraz -przygotowania- do "zmian ustrojowych" w PRL-u.. po 1989 roku.Scenariusz działań-napisano na długo przed "okrągłym stołem"-a reszta to tylko formalność...Wszystko wiele lat szło wg.planu. , a nawet się bano i proponowano odsunąć pewnych ludzi o nazwisku na "K"- i też innych powiązanych- z uwagi -że zepsują misterny plan władzy PRL-u i służb- jak ma wyglądać polska po 1989 roku- Te całe PC i "twardzi ludzie ze Solidarnoiści Walczącej to był gwóżdż. Stara gwardia S 80 też jeszcze coś znaczyła. Nazwisk nie wymienię. Dlatego mamy te KOD-Y czy tam Obywateli PRL-u i inne wynalazki. Szkodzić=-szkodzić i nic więcej. Nawet w Eurocowchozie. Francja i Niemcy zadecydują za nas.. Przykre to..

    • 10 5

    • Bełkot...

      • 2 0

  • Pytanie mam takie..

    Czy dożyję chwili kiedy w Polce większość obywateli będzie myślała o Polsce i o historii ?
    Kiedy Polka lub Polak będzie dumna.dumny z tego, że jest Polakiem lub Polką ?
    Z tego co widzę są marne-szanse....Internet-bez analizy i sprawdzenia. To jak droga po polu minowym....

    • 12 2

  • Sala BHP, Narodowe Muzeum Morskie...

    To wejdzie do podręczników upadku rozumu i godności.

    • 9 13

  • Nie wolno Polski marginalizować (2)

    w tym od jakiego kraju się wszystko zaczęło. Nie wolno mówić o jakimś "upadku" komunizmu-bo to nie jest to prawda. Była transformacja tego ustroju ze wskazaniem-utrzymać wpływy-a "inni" niech udają, że coś mają do powiedzenia ...Ale sukces jest taki, że obyło się to ws\zystko bez rozlewu "krwi"-jak to miało miejsce w Rumunii. Zmiany ustrojowe w całym systemie RWPG zaplanowano i wdrażano od 1985- 1986r.- jak "nastał przywódca kp zsrr- Michaił Gorbaczow-pod hasłem "pierestrojka". Bez wielkiego ZSRR i jego wpływów nawet b.małych nic by się nie udało.
    Prawda czasu-prawda ekranu... W internecie tego się już nie znajdzie. Jako dzieciak ten ruch "Solidarności 80"- odbierałem sceptycznie- jako coś czego nie rozumiałem- o co walczą ? W sklepach było prawie wszystko...co potrzebował zwykły człowiek, a do pracy zawodowej-zmuszano-bo był przymus pracy..inaczej niebieski ptak i za habety...W 1980 roku otworzyły się oczy i uszy wielu co nie miało pojęcia co to jest "zachód"/....No i ta niby demokracja oraz wolność.....

    • 0 9

    • " w sklepach było prawie wszystko"- jasne!!! I tak się zakłamuje historię...

      • 3 0

    • Prawie robi różnicę

      Jeszcze przed stanem wojennym było z tymi sklepami krucho. ALe nie o kupowanie chodziło. Za przekonania mogłeś trafić na szafot...

      • 0 0

  • Może zgrzeszę ale

    nasz Papierz Jan Paweł II-
    całkowicie inaczej widział tą "Solidarność europejską"- mówił dużo o Francji-jako o "matce"...A co prezentuje Francja"/??? Teraz - to jest duży Poligon z aktywnym udziałem służb porządkowych i niezadowolonych "żółtych kamizelek"...Polska będzie jak wieki temu "Chrystusem Narodów"-czas pokarze. No i działania p.Sorosa-z ubogacaniem kulturowym i i obciążeniem ekonomicznym dla gospodarki krajów EU-dla przybyszów ekonomicznych...Tam trzeba dawać około- 1600 euro za bycie uchodżcą lub emigrantem -bez pracy...Zachodnia Europa popadła w obłęd,,,...

    • 8 4

  • Nie ma już czegoś takiego jak ECS.

    • 10 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czyjego autorstwa jest rzeźba rybaka na linie znajdująca się w Sopocie na ul. Bema?

 

Najczęściej czytane