• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Organy w kościele św. Trójcy zrekonstruowane. Zabrzmią podczas festiwalu Organy Plus+

Ewa Palińska
2 czerwca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Zobacz, jak wyglądają i brzmią odbudowane organy w kościele Świętej Trójcy.

Już w najbliższą niedzielę o godz. 15.30, po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, piętnastu latach starań oraz dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy. Niedzielny koncert będzie zarazem inauguracją festiwalu Organy Plus+, który potrwa do 7 czerwca.



Franciszkański kościół św. Trójcy jest jednym z trzech niezniszczonych w czasie II wojny światowej obiektów gotyckich. Przetrwały również organy będące dziełem Mertena Friese, które w 1943 roku rozebrano i wywieziono na Żuławy do wsi Lichnowy. Po wojnie instrument wrócił do kościoła św. Trójcy, jednakże zanim powrócił na swoje miejsce, wiele lat przeleżał na poddaszu.

W 2008 roku postanowiono dokonać rekonstrukcji niszczejących organów. Oszacowano wówczas, że koszt rekonstrukcji będzie wynosił niemało, bo 4 miliony euro. Projekt zapowiadał się karkołomnie, jednak dzięki wsparciu gdańskich włodarzy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnych darczyńców udało się dotychczas zebrać blisko 1,2 miliona i odbudować jedną czwartą instrumentu. Montaż szafy organowej zakończono pod koniec 2012 roku.

Zobacz też: Będą nowe, wielkie organy w św. Trójcy

Organy "dały głos" we wrześniu 2013 roku. Odbyła się wówczas uroczysta inauguracja, podczas której mogliśmy posłuchać brzmienia Rückpositivu - zestawu 12 głosów organowych zamkniętych w najmniejszej z trzech szaf organowych.

Zobacz też: Zagrały organy w kościele św. Trójcy

Dr hab Andrzej Szadejko - koordynator i inicjator projektu odbudowy zabytkowych organów Mertena Friese oraz dyrektor festiwalu Organy Plus+. Dr hab Andrzej Szadejko - koordynator i inicjator projektu odbudowy zabytkowych organów Mertena Friese oraz dyrektor festiwalu Organy Plus+.

Siedem milionów złotych i tysiące godzin pracy



- Całkowity koszt wyniósł ok. 7 milionów, w tym zawarta jest konserwacja, renowacja, rekonstrukcja i budowa instrumentu - mówi ojciec Tomasz Jank, gwardian gdańskiego klasztoru franciszkanów. - Projekt wsparli, zwłaszcza jeśli chodzi o konserwacje i renowacje, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Gdańsk. Później swoją cegiełkę dołożyło wiele firm, instytucji a także osób prywatnych.
Aby nagłośnić akcję rekonstrukcji organów oraz zdobyć dodatkowe środki, zorganizowano akcję pod hasłem "Adoptuj piszczałkę", podczas której każdy mógł zostać patronem wybranej piszczałki.

- Zależało nam na uspołecznieniu tego projektu, jednak ta akcja przerosła najśmielsze oczekiwania - mówi o. Jank. - Mamy obecnie ponad 500 patronów, czyli osób, które zaadoptowały piszczałkę.
Odbudowa organów pochłonęła nie tylko niemałe koszty, ale i wiele godzin pracy.

- Aby uzyskać taki efekt, jak mamy obecnie, trzeba było wykonać co najmniej 10 tys. godzin prac badawczych, co najmniej 36 tys. godzin prac konserwatorskich i co najmniej 24 tys. godzin prac organmistrzowskich. Tyle czasu poświęcono na realizację tego projektu - mówi Andrzej Szadejko, inicjator rekonstrukcji zabytkowych organów Mertena Friese.

Msza święta i koncert na inaugurację



W niedzielę, 3 czerwca, odbędzie się uroczyste poświęcenie odrestaurowanych organów kościoła Świętej Trójcy. Tego dnia o godz. 12 zostanie odprawiona uroczysta msza święta, natomiast o 15.30 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie instrumentu, a także koncert inaugurujący festiwal Organy Plus+.

- Instrument ten jak wehikuł czasu pozwoli nam przenieść się do różnych epok i miejsc wraz z muzyką przygotowana specjalnie na festiwal przez znakomitych muzyków z Polski i zagranicy - opowiada Andrzej Szadejko, dyrektor festiwalu Organy Plus+. - Koncerty, na które państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w Polsce i Europie doby renesansu i baroku.
Festiwal potrwa do 7 czerwca. Zobacz szczegółowy program.

Materiał archiwalny

Kościół św. Trójcy widziany z drona

Wydarzenia

ORGANy PLUS+ Inauguracja (2 opinie)

(2 opinie)
muzyka poważna, muzyka dawna

Miejsca

Opinie (58) 3 zablokowane

  • Chwała darczyńcom, organmistrzom i Panu Bogu

    • 8 0

  • (4)

    Ale jaja!
    Widzom, którzy przyszli na koncert inauguracyjny wmontowali półgodzinną mszę. Czy to znaczy, że te organy zrekonstruowano wyłącznie za pieniądze rzymskich katolików? Czy niewierzący nie może uczestniczyć w takim koncercie?

    • 0 12

    • I teraz płaczesz, że "straciłeś" pół godziny?

      • 0 1

    • bez przesady z tym wmontowaniem (2)

      Spróbuję to doprecyzować (pokazać kontekst i fakty). Trzyminutowa modlitwa, dwuminutowe czytanie, pięć minut "Te Deum" i pokropienie organów. W porywach kilkanaście minut inauguracji przeprowadzanej na koniec projektu koordynowanego przez ponad 10 lat przez zakonnika w budynku kościele katolickim, przy istotnym wsparciu darczyńców, z których większość to katolicy. To było na początku inauguracji i należało się większości zaangażowanych osób jako wyraz wdzięczności za ich wkład (wyjdzie pewnie około 8% czasu całego wydarzenia). Żadnej mszy (ta w intencji darczyńców była 3 godziny wcześniej). Chyba że jako wydarzenie religijne (tzw. „mszę”) potraktować wręczenie medalu temu zakonnikowi lub jakiekolwiek podziękowania kierowane do przedstawicieli kościoła – wtedy wyjdzie dłużej, ale nie będzie to stwierdzenie prawdziwe.

      Pozostałe prawie 3 godziny to po połowie koncert (super) i podziękowania kierowane do różnych osób i instytucji. To było święto szerokiej społeczności zaangażowanej w odbudowę organów (był nawet PiSowski wojewoda jako przedstawiciel ministra kultury i POwski prezydent miasta i jakoś się nie pogryźli) - brawa dla franciszkanów.

      Pozostałe dni festiwalu odbędą się już bez kropienia wodą święconą.

      • 3 0

      • (1)

        Te czary można było uprawiać PRZED nastaniem godziny rozpoczęcia koncertu. To by było po prostu przyzwoite.
        A sam koncert... No cóż - tanie efekciarstwo. Gdybym zapłacił, to bym się wnerwił.

        • 0 3

        • w sumie masz rację

          Można było też dopisać "Inauguracja wraz z poświęceniem". Ktoś nie pomyślał albo oszczędzał miejsce, albo pomyślał źle. Może wynikało to z jakiegoś podziału obowiązków i się organizatorzy nie dogadali (ja wiedziałem, że pokropienie będzie, pewnie z tablicy ogłoszeń przed kościołem). Zwracam jednak ponownie uwagę kto i gdzie tę renowację prowadził. Może należało się takiego obrotu sprawy spodziewać. Może franciszkanie nie potrafią inaczej, innymi słowy nie są i nie chcą być organizacją świecką i trzeba się z tym pogodzić lub ich omijać z daleka.

          • 0 0

  • opinie tutaj to jakaś tragedia (1)

    ...większość opinii tutaj to rynsztokowe słownictwo, pomieszanie faktów, obrażanie innych, ciekawe kim są autorzy tych wpisów, pewnie ludzie wiele mówiący o tolerancji ...
    Zapewne też takie opinie nie były wpisywane przez uczestników wczorajszego Wielkiego Wydarzenia.

    Kto zna historię odbudowy Organów w Kościele Św. Trójcy ten wie, jak wielkie, historyczne to wydarzenie, dla kultury Gdańska i Polski. A wczorajsze Otwarcie było mega!

    • 11 0

    • zgadzam się z treścią drugiego akapitu

      do pierwszego się nie odniosę

      • 0 0

  • do tego jeszcze znaczek pocztowy

    http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/organy_GDANSK_BLOK.jpg

    • 8 0

  • dobrze

    dobrze ze niedopuscili do naprawy organow ,jednego goscia z pruszcza bo by bylo z nich kupa zlomu

    • 5 0

  • ORGANy PLUS+ są super

    Ludzie po prostu przyjdźcie, zobaczcie i posłuchajcie, to nie boli.

    • 10 0

  • Większość

    tych komentarzy, to degrengolada umysłowa.

    • 6 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Organy Kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku

    Wielka praca zwieńczona sukcesem

    Jest to jeden z przykładów polskiego sukcesu ,polskiej pracowitości i wytrwałości w dążeniu do sukcesu którego efektem jest pięknie brzmiący instrument .

    • 3 0

  • Wielkie dzięki!

    Są ludzie którzy są zakochani w muzyce organowej i kameralnej, a dla nich to wielkie szczęście, że tak wspaniały historyczny instrument został odbudowany. Dla Gdańska to kolejny wabik na turystów i melomanów także wszyscy zyskujemy. Zachęcam do obejżenia i posłuchania tego instrumentu naprawde niezwykłego.

    • 8 0

  • to był wspaniały festiwal

    czekam na więcej...

    • 6 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

NOMUS czyli:

 

Najczęściej czytane