• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Doroty Monkiewicz po wystawie "Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W styczniu 2023 roku widzowie sceny sztuki współczesnej oraz czytelnicy tygodnika Polityka poznali następnego, trzydziestego już z kolei laureata Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki. Natomiast wystawa jubileuszowa zaprezentuje twórczość wszystkich trzydziestu laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

Paszporty Polityki są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest Polityki polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera Lego. Obóz koncentracyjny. Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu - zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu na wystawę.
Wystawa potrwa od 28 stycznia do 16 kwietnia.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

"Seks dla opornych" w reż. Krystyny Jandy w Teatrze Wybrzeże to trójmiejski fenomen. Kto wystąpił w głównych rolach?