stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opera na Targu Węglowym: Turandot (6 opinii)

"Widowisko z monumentalną i piękną scenografią" - tak Jerzy Snakowski opisuje zwycięską operę, którą mieszkańcy wybrali w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl. "Turandot" Giacomo Pucciniego o chińskiej księżniczce, która dyskwalifikuje młodzieńców starających się o jej rękę podchwytliwymi zagadkami, zdobyła 28% głosów. Operę zobaczymy 16 lipca o godz. 20:00 na Targu Węglowym.

Relacja z imprezy

- Chińska księżniczka na skutek traumatycznych doświadczeń rodzinnych jest zdeklarowaną singielką. Wyjdzie za tego, który rozwiąże zadawane przez nią zagadki. Czyli za nikogo, bo żaden z panów nie jest w stanie dorównać jej intelektem. Niczym samce modliszek tracą (i to dosłownie) głowy przy próbie zbliżenia się do Turandot. Do czasu, aż u bram Zakazanego Miasta pojawia się tajemniczy Książę i towarzyszący mu ślepiec z opiekunką - opisuje historię "Turandot" Jerzy Snakowski.

W głosowaniu oddano 869 głosów. Najwięcej uzyskała "Turandot" Pucciniego (28%), następne były: "Cyrulik sewilski" Rossiniego (25%), "Poławiacze pereł" Bizeta (19%), "Otello" Verdiego (18%) i "Pajace" Leoncavalla (10%). Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz siódmy. Widzowie oglądają wybraną operę na ogromnym ekranie diodowym słuchając komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta, Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz - sopranistki współpracującej z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie.

- Ta inscenizacja może zainteresować nie tylko melomanów i wielbicieli wokalu (w partii tytułowej - fenomenalna, obdarzona chyba strunami głosowymi ze stali - Maria Gulegina), ale także kinomanów. Przygotował ją Chen Kaige (Złota Palma w Cannes za "Żegnaj, moja konkubino"), który za cel postawił sobie stworzenie rozbuchanego widowiska z monumentalną i piękną scenografią, w której jednak nie gubią się najsubtelniejsze emocje bohaterów. I udało mu się to w 100%! Wizytówką tej opery jest tenorowa aria "Nessun dorma", która kradnie serca najtwardszych "antyoperowców - opowiada Snakowski.

"Turandot", Giacomo Puccini, spektakl z 2008 roku opery w Walencji. Palau de les Arts Reina Sofía (Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii). Reżyseria: Chen Kaige, dyrygent: Zubin Mehta. Orquestra de la Comunitat Valenciana, Cor de la Generalitat Valenciana.
 W głównych partiach: Maria Gulegina (Turandot), Marco Berti (Calaf), Alexander Tsymbaljuk (Timur), Alexia Voulgaridou (Liu), Javier Agulló (Altoum).


Czas trwania: 120 minut.

Przeczytaj także

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z wybitnych zespołów i artystów nie wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w 2011 roku?